Xəbər verdiyimiz kimi, Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Qadın Parlament Sədrlərinin 14-cü Sammitində iştirak etmək məqsədilə Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərinə işgüzar səfər edib. Sentyabrın 10-da sammitdə iştirak edən nümayəndə heyətləri Özbəkistanın Səmərqənd şəhərinə gəliblər.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova, Özbəkistan Ali Məclisi Senatının sədri Tənzilə Narbayeva, Parlamentlərarası İttifaqın baş katibi Martin Çunqonq, sammitdə iştirak edən parlament rəhbərləri və onların başçılıq etdikləri nümayəndə heyətləri Səmərqəndin tarixi və mədəni yerləri ilə tanış olublar. Qonaqlar Uluqbek Rəsədxanası, Müqəddəs Daniil məqbərəsi, Şahi-Zində məqbərəsi, Bibixanım məqbərəsi, Registan meydanı və Əmir Teymur məqbərəsində olublar. Burada nümayəndə heyətlərinin üzvlərinə tarixi yerlər haqqında ətraflı məlumat verilib.
Burada Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Özbəkistan kütləvi informasiya vasitələrinə müsahibə verib.

Как сообщалось, председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова нанесла рабочий визит в столицу Узбекистана город Ташкент для того, чтобы принять участие в 14-м саммите женщин-спикеров парламентов.10-го сентября принимавшие участие в этой встрече в верхах делегации прибыли в город Самарканд.
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова, председатель Сената Олий Мажлиса Узбекистана Танзила Нарбаева, генеральный секретарь Межпарламентского Союза Мартин Чунгонг, участвовавшие в саммите главы парламентов и их делегации побывали в исторических и культурных местах Самарканда, включая обсерваторию Улугбека, усыпальницы Св. Даниила и Бибиханым, некрополь Шахи-Зинда, площадь Регистан и мавзолей Эмира Тимура. Посетителям рассказали во всех подробностях об этих исторических местах города.