Xəbər verdiyimiz kimi, Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Qadın Parlament Sədrlərinin 14-cü Sammitində iştirak etmək məqsədilə Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərinə işgüzar səfər edib. Sentyabrın 10-da sammitdə iştirak edən nümayəndə heyətləri Özbəkistanın Səmərqənd şəhərinə gəliblər.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova, Özbəkistan Ali Məclisi Senatının sədri Tənzilə Narbayeva, Parlamentlərarası İttifaqın baş katibi Martin Çunqonq, sammitdə iştirak edən parlament rəhbərləri və onların başçılıq etdikləri nümayəndə heyətləri Səmərqəndin tarixi və mədəni yerləri ilə tanış olublar. Qonaqlar Uluqbek Rəsədxanası, Müqəddəs Daniil məqbərəsi, Şahi-Zində məqbərəsi, Bibixanım məqbərəsi, Registan meydanı və Əmir Teymur məqbərəsində olublar. Burada nümayəndə heyətlərinin üzvlərinə tarixi yerlər haqqında ətraflı məlumat verilib.
Burada Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Özbəkistan kütləvi informasiya vasitələrinə müsahibə verib.

As reported already, Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova paid a working visit to Uzbekistan’s capital city of Tashkent to take part in the 14th Summit of Women Speakers of Parliament there. On 10 September, the participants of the gathering arrived in the town of Samarqand.
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova, Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of Uzbekistan Tanzila Narbayeva, Secretary General of the Inter-Parliamentary Union Martin Chungong, the Speakers of Parliament late of the summit and their delegations went to the historical and cultural landmarks of Samarqand – such as the Ulugh Beg Observatory, the mausoleums of St Daniil and Bibikhanim, the Shah-i-Zinda necropolis, the Rigiston Square and the mausoleum of Amir Timur. The visitors were supplied with detailed information about the historical highlights of Samarqand.