https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_a88888b4d87b6db6e87e6cbdb_o.jpg
Fevralın 18-dən 20-dək Bakıda Azərbaycanın sədrliyi ilə Asiya Parlament Assambleyasının (APA) 15-ci plenar sessiyası keçiriləcək. “Asiyada çoxtərəfli əməkdaşlığın gücləndirilməsində parlament diplomatiyasının rolu” mövzusuna həsr olunmuş sessiyada 30-dan çox ölkə parlamentinin və beynəlxalq təşkilatın nümayəndə heyətləri, o cümlədən 10-dan çox ölkə spikerinin iştirakı gözlənilir.
Tədbir çərçivəsində qurumun İcraedici Şurasının, plenar sessiyasının, siyasi, iqtisadi, büdcə və sosial sahələrə dair komitələrinin iclasları keçiriləcək, müvafiq məsələlərə dair qərar layihələri müzakirə olunacaq, bir sıra təşkilati məsələlərə baxılacaq.
Sessiya dövründə tədbirdə iştirak edən nümayəndə heyətləri arasında bir sıra ikitərəfli görüşlərin keçirilməsi də nəzərdə tutulur. Görüşlərdə APA-nın bugünü və gələcək inkişaf istiqamətləri barədə fikir mübadiləsi aparılacaqdır.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_a88888b4d87b6db6e87e6cbdb_o.jpg
С 18 по 20 февраля под председательством Азербайджана в Баку будет проведена 15-я пленарная сессия Азиатской Парламентской Ассамблеи (АПА). Темой сессии станет «Роль парламентской дипломатии в укреплении многостороннего сотрудничества в Азии». Ожидается участие делегаций парламентов более чем 30 стран и международных организаций, включая спикеров из более чем 10 государств.
В рамках мероприятия состоятся заседание Исполнительного совета, пленарная сессия, а также заседания комитетов по политическим, экономическим, бюджетным и социальным вопросам. Будут обсуждаться проекты резолюций по актуальным вопросам, а также рассмотрены различные организационные аспекты.
Кроме того, в ходе сессии запланирован ряд двусторонних встреч между участвующими делегациями. Эти встречи предоставят возможность обменяться мнениями о текущей деятельности АПА и перспективах ее дальнейшего развития.