Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Tacikistan Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində Tacikistan Ali Məclisi Nümayəndələr Palatasının sədri Mahmadtoir Zokirzoda ilə görüşüb.
Qonaqları salamlayan Tacikistan Nümayəndələr Palatasının sədri Milli Məclisin nümayəndə heyətinin Tacikistana səfərini yüksək qiymətləndirərək, bu səfərin və səfər çərçivəsində keçirilən görüşlərin iki ölkə arasındakı münasibətlərin inkişafına müsbət təsir edəcəyinə inandığını bildirib.
Mahmadtoir Zokirzoda parlamentlər səviyyəsində əməkdaşlığın inkişafının əhəmiyyətindən danışaraq belə səfərlərin təcrübə və informasiya mübadiləsi baxımından əhəmiyyətini qeyd edib. Tacikistanın Azərbaycanla əlaqələrin inkişafına böyük önəm verdiyini deyən Nümayəndələr Palatasının sədri ölkəsinin siyasi, iqtisadi, humanitar sahələrdə əməkdaşlığın dərinləşməsində maraqlı olduğunu vurğulayıb.
O, cari ilin may ayında İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament Assambleyasının Üçüncü Ümumi Konfransında iştirak məqsədilə Azərbaycana səfərini, ölkəmizin bu tədbirə yüksək səviyyədə ev sahibliyi etdiyini xatırladaraq, ölkəmizin yüksək səviyyədə inkişafından məmnunluğunu bildirib.
Tacikistan parlamentinin Nümayəndələr Palatasının sədri Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyini, hərəkatın parlament ölçüsünü inkişaf etdirmək təşəbbüsünü yüksək qiymətləndirib.
Səmimi sözlərə və yüksək qonaqpərvərliyə görə təşəkkür edən Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycanla Tacikistan arasında əlaqələri dostluq və tərəfdaşlıq münasibətləri kimi dəyərləndirib. O, ölkələrimiz və xalqlarımız arasında əlaqələrin dərinləşməsində dövlət başçılarının qarşılıqlı səfərlərinin əhəmiyyətini vurğulayıb, tərəflər arasında imzalanan sənədlərin ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafının möhkəm təməllərini yaratdığını qeyd edib.
Milli Məclisin sədri iki ölkənin diplomatik əlaqələrinin qurulmasının 30 illik yubileyinin tamam olduğunu diqqətə çatdıraraq bir çox sahələrdə ikitərəfli əlaqələrin genişləndirilməsi üçün böyük potensialın olduğunu deyib.
Sədr Azərbaycanla Tacikistan parlamentləri arasında mövcud əməkdaşlıq əlaqələri barədə fikirlərini bölüşüb, Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi ilə Tacikistan Respublikası Ali Məclisinin Milli Məclisi arasında imzalanmış əməkdaşlıq haqqında sazişin parlamentlərarası əlaqələrin inkişafına xidmət etdiyini bildirib.
Sahibə Qafarova iki ölkə arasında dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinin daha da irəli aparılması baxımından parlament ölçüsünün əhəmiyyətini, bu istiqamətdə parlamentlərarası dostluq qruplarının fəaliyyətini xüsusi qeyd edib və vurğulayıb ki, deputatlarımız beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində səmərəli əməkdaşlıq edir.
Milli Məclisin sədri Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin təsis olunmasından və Azərbaycanda Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin Bakı Konfransının keçirilməsindən söz açıb. Spiker belə bir inam ifadə edib ki, Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi parlament diplomatiyasının və qlobal əməkdaşlığın inkişafına öz töhfələrini verəcək.
Söhbətdə Sahibə Qafarova 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə aparılan bərpa və quruculuq işlərindən bəhs edib. Sədr nəzərə çatdırıb ki, ölkəmiz regionda dayanıqlı sülhün təmin olunması, əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi istiqamətində böyük işlər görür.
Sonra tərəflər müxtəlif sahələrdə münasibətlərin inkişafı, parlamentlərarası əməkdaşlığın genişləndirilməsi və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər barədə fikir mübadiləsi aparıblar.

In the course of her official visit to the Republic of Tajikistan Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova had a meeting with Chairman of the Majlisi namoyandagon of the Tajik Parliament Mahmadtoir Zokirzoda.
Welcoming the guests, the Chair of the Assembly of Representatives praised the arrival of the delegation of the Milli Majlis in his country and told them that their visit and the meetings held during it were certain to have a toward influence on the inter-state relations in terms of their growth.
Mr Zokirzoda also talked about the significance of the co-operation on the parliamentary level; he underlined the expedience of such visits for the experience and information exchange, stressed Tajikistan’s attaching great importance to furthering the relations with Azerbaijan and voiced the interest in deepening the political, economic and humanitarian co-operation.
Further, Mr Zokirzoda recalled his own trip to Azerbaijan to take part in the Third General Conference of the Parliamentary Assembly of the Economic Co-operation Organisation and the high standards to which the Azerbaijani side had hosted that rally. Mr Zokirzoda also witnessed his pleasure with the high advancement of our country.
Then, the Azerbaijani chairmanship in the Non-Aligned Movement and the initiative of our country to promote the expansion of the NAM’s parliamentary dimension were praised.
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova said her thanks for the warm welcome and generous hospitality before describing the Azerbaijani-Tajik relationship as a friendly one and as a partnership. She emphasised the role of reciprocal visits of the two Heads of State in intensifying the bonds between the states and their nations alike. As regards the bipartite documents inked to date, they are making a powerful foundation upon which our co-operation will be fostered from now on.
Mrs Gafarova mentioned the bipartite diplomatic relations’ turning thirty years in 2022, remarking then that there was a large potential to advance our linkage in many areas.
Besides, as she was stating her thoughts about the existing co-operation between the legislatures of Azerbaijan and Tajikistan, Mrs Gafarova touched upon the co-operation agreement signed between the Milli Majlis and the Majlisi Milli of the Majlisi Oli. That, she said, was going to promote the progress of the inter-parliamentary ties.
In general, the parliamentary paradigm matters much for the incremental development of our countries’ friendship and partnership, in which context the work the inter-parliamentary friendship groups are doing is especially remarkable, Mrs Gafarova continued. It was said then that our MP had got efficient interaction under the aegis of international organisations going, too.
The inception of the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement and the Baku Conference were the subjects that were broached during the conversation as well, with Mrs Gafarova remarking with confidence that the NAM PN was due to contribute in its special way to the progress of parliamentary diplomacy and global co-operation.
Furthermore, the leader of the Milli Majlis spoke of the 44 days’ Patriotic War, the brilliant victory won by our glorious Army led by Commander-in-Chief Ilham Aliyev and the current restoration and rebuilding of the Azerbaijani lands freed from the invaders. That conflict remains only on the pages of history now; in the meantime, our country is doing a big kind of work towards sustainable peace and progressing co-operation in the region, according to Mrs Gafarova.
Then there was an exchange of opinions as to furthering our diverse relations and broadening the inter-parliamentary co-operation as well as about other topics of mutual interest.