https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_94b26712bcb1d11d60c46a775_o.jpg
Son iki ildə Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Kimya fakültəsinə maksimal qəbul balı artıb. Belə ki, 2024/2025-ci tədris ilində Kimya fakültəsinin “Kimya mühəndisliyi” ixtisasında maksimum bal 654,3, “Kimya müəllimliyi” ixtisasında isə 579,9 bal olub. Ötən dərs ilində bu rəqəmlər 584,6 və 572,1 bal təşkil edib.
2024/2025-ci tədris ilində Kimya fakültəsinə qəbul olan 88 nəfər 500-dən çox bal toplayıb.
Fakültənin alimləri tərəfindən 2024-cü ildə üç dərs vəsaiti və bir monoqrafiya işıq üzü görüb. Həmçinin, 223 məqalə (bunlardan 124-ü indekslənmiş jurnallarda), 384 tezis və 205 beynəlxalq konfrans materialı dərc edilib. Fakültə alimləri elmi nəticələrinə görə 1 patent alıb. Fakültənin 10 əməkdaşının Hirş indeksi 10-dan yuxarıdır.
Ötən il Kimya fakültəsinin alimləri İbrahim Məmmədov, Farid Nağıyev və Xamməd Əsədov tərəfindən Türkiyə Elm və Texnika Komitəsinin (TÜBİTAK) qrantı çərçivəsində "Çoxəvəzli heterotsiklik karkasların qurulmasında üzvi kataliz” (“Organocatalysis Towards the Construction of Highly Substituted Heterocyclic Frameworks") adlı yeni bir tədqiqat layihəsi başlanıb.
Fakültənin 2 əməkdaşı ötən il Azərbaycan Elm Fondunun qrant müsabiqəsinin qalibi olub. Bunlar “Sənaye kimyası” elmi-tədqiqat laboratoriyasının (ETL) müdiri Ələkbər Hüseynzadənin "Monokristalların rentgen difraksiya metodu ilə tədqiqi", ETL-in kiçik elmi işçisi Əlibala Əliyevin "Süni ürək qapağı təbəqələrinin dizaynı üçün yeni kompozit materialın sintezi" adlı qrant layihələridir.
Fakültənin elmi fəaliyyətində seminar və konfranslar da mühüm yer tutur. Ötən il fakültədə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 101-ci ildönümünə həsr olunmuş "Kimya və kimya texnologiyası” adlı Respublika elmi konfransı keçirilib. Bununla yanaşı, 29 elmi seminar təşkil olunub. İl ərzində elmi tədqiqat işlərinə 37 tələbə cəlb edilib.

https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_94b26712bcb1d11d60c46a775_o.jpg
Максимальный проходной балл на химический факультет Бакинского государственного университета (БГУ) вырос за последние два года. Так, в 2024/2025 учебном году максимальный балл по специальности «Химическая инженерия» составил 654,3, а по специальности «Преподавание химии» – 579,9. В прошлом учебном году эти показатели составили 584,6 и 572,1 балла.
88 человек, принятых на факультет в 2024/2025 учебном году, набрали более 500 баллов.
В 2024 году учеными факультета изданы три учебных пособия и одна монография. Также опубликовано 223 статьи (124 из которых в индексируемых журналах), 384 тезиса и 205 трудов международных конференций.
Ученые факультета получили 1 патент. Индекс Хирша у 10 сотрудников превышает 10.
В прошлом году учеными факультета Ибрагимом Мамедовым, Фаридом Нагиевым и Хаммедом Асадовым в рамках гранта Турецкого комитета по науке и технологиям запушен проект «Organocatalysis Towards the Construction of Highly Substituted Heterocyclic Frameworks» («Органокатализ в построении высокозамещенных гетероциклических каркасов».
В прошлом году два преподавателя факультета стали победителями конкурса грантов Фонда науки Азербайджана. Это «Исследование монокристаллов методом рентгеновской дифракции» заведующего научно-исследовательской лабораторией (НИЛ) «Промышленная химия» Алекпера Гусейнзаде и грантовый проект младшего научного сотрудника НИЛ Алибалы Алиева «Синтез нового композиционного материала для дизайна искусственных слоев клапанов сердца».
В прошлом году на факультете проведена Республиканская конференция «Химия и химическая технология», посвященная 101-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева. Кроме того, было организовано 29 научных семинаров. В течение года к научно-исследовательской работе было привлечено 37 студентов.