https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_02624ff4aa0272842655ba6c5_o.jpg
Elektrik enerjisinə dair operativ məlumatlara əsasən, 2022-ci ilin avqust ayında Azərbaycanda elektrik enerjisinin istehsalı 2837,7 mln. kVt·st təşkil edib ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə istehsalın 68,9 mln. kVt·st, yaxud 2,5% artması deməkdir.
Ötən ay ərzində elektrik enerjisinin idxalı 10,9 mln. kVt·st olmaqla 2021-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 0,4 mln. kVt·st, ixrac isə 372,4 mln. kVt·st olmaqla ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 222,4 mln. kVt·st artıb.
Ümumilikdə 2022-ci ilin yanvar-avqust aylarında respublika üzrə elektrik enerjisinin istehsalı ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 488,8 mln. kVt·st, yəni 2,6% artaraq 19 115,7 mln. kVt·st olub.
Hesabat dövründə ötən ilin 8 ayına nisbətən elektrik enerjisinin istehsalı İES-lərdə 136,2 mln. kVt·st artaraq 17 560,3 mln. kVt·st, SES-lərdə 341,5 mln. kVt·st artaraq 1 308,5 mln. kVt·st, digər mənbələr (KES, GES və BMTYZ) üzrə isə 11,1 mln. kVt·st artaraq 246,9 mln. kVt·st olub. Külək elektrik stansiyalarında 59,3 mln. kVt·st, günəş elektrik stansiyalarında 43,9 mln. kVt·st, Bərk Məişət Tullantılarının Yandırılması Zavodunda (BMTYZ) isə 143,7 mln. kVt·st elektrik enerjisi istehsal edilib.
8 ayda elektrik enerjisinin istehsalı “Azərenerji” ASC üzrə 17 221,6 mln. kVt·st (İES-lərdə 16 011,7 mln. kVt·st, SES-lərdə 1 209,9 mln. kVt·st), Naxçıvan MR Dövlət Energetika Xidməti üzrə 323,9 mln. kVt·st (İES-lərdə 196,4 mln. kVt·st, SES-lərdə 87,1 mln. kVt·st, GES-də 40,4 mln. kVt·st), “Azərişıq” ASC üzrə külək elektrik stansiyalarında 43,5 mln. kVt·st, müstəqil elektrik stansiyaları üzrə 1 526,7 mln. kVt·st təşkil edib.

https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_02624ff4aa0272842655ba6c5_o.jpg
According to operational data on electricity, total electricity production in Azerbaijan amounted to 2837.7 million kWh in August 2022. In comparison with the same period in 2021, electricity production increased by 68.9 million kWh (2.5 %).
In August, the electricity imports increased by 10.9 mln kWh amounting to 0.4 mln kWh compared to the same period 2021, while the exports increased by 224.4 mln kWh amounting to 372.4 mln kWh.
In total, the electricity production in the republic increased by 488.8 mln kWh, namely 2.6 % compared to the same period last year, amounting to 19115.7 mln kWh in January-June 2022.
During the reporting period, electricity generation at TPPs increased by 136.2 mln kWh reaching to 17560.3 mln kWh, at HPPs increased by 341.5 mln kWh reaching to 1308.5 mln kWh, and at other sources (WPP, SPP and Solid household waste plant) increased by 11.1 mln kWh reaching to 246.9 mln kWh in comparison with last year. 59.3 mln kWh of electricity was generated at WPPs, 43.9 mln kWh at SPPs, and 143.7 mln kWh at the Solid Household Waste Incineration Plant.
During the quarter, electricity generation made up 17221.6 million kWh on "Azerenergy" OJSC (16011.7 million kWh at TPPs, 1209.9 mln kWh at HPPs), 323.9 mln kWh on State Energy Agency of Nakhchivan AR (196.4 mln kWh at TPPs, 87.1 mln kWh at HPPs, 40.4 mln kWh at SPP), 43.5 mln kWh at WPPs on Azerishig OJSC, and 1526.7 million kWh on independent PPs.
In January-August 2022, the electricity exports amounted to 1406.4 mln kWh, and imports to 94.3 mln kWh.