https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_95b7567ee3f5981d9dd3f523a_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Gürcüstana rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin Prezidenti Mixeil Kavelaşvili ilə görüşüb.
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin sədrini səmimiyyətlə salamlayan Gürcüstan Prezidenti bu səfərin ölkələrimiz və parlamentlərimiz arasında əlaqələrin daha da inkişafına töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
Görüşdə dost ölkələrimiz arasında strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin müxtəlif aspektləri haqqında fikir mübadiləsi aparılıb, möhkəm, tarixi əsaslara malik olan münasibətlərin dinamik inkişafından razılıq ifadə olunub.
Göstərilən yüksək səviyyəli qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirən Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin salamlarını Gürcüstan Prezidenti Mixeil Kavelaşviliyə çatdırıb.
Gürcüstan Prezidenti səmimi salamlarına görə Azərbaycan Prezidentinə minnətdarlığını bildirərək, onun da salamlarını Prezident İlham Əliyevə çatdırmağı xahiş edib.
Ölkələr arasında münasibətlərin inkişafında parlamentlərin xüsusi rolu qeyd olunaraq, iki ölkənin qanunvericilik orqanları arasında əlaqələrin ölkələrimiz arasında münasibətlərin ruhuna uyğun olaraq genişlənməsindən məmnunluq ifadə edilib. Spiker Sahibə Qafarova dünən iki ölkənin parlamentləri arasında imzalanan əməkdaşlıq memorandumunun əhəmiyyətini qeyd edərək, bu sənədin əlaqələrimizin daha da genişlənməsinə töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
Söhbət zamanı beynəlxalq və regional formatda uğurlu əməkdaşlıq məsələlərinə xüsusi diqqət yetirilib. Gürcüstan Prezidenti Mixeil Kavelaşvili ölkəsinə göstərilən dəstəyə görə Azərbaycana öz minnətdarlığını bildirib.
Görüşdə, həmçinin ölkələrimizin üçtərəfli formatda da uğurlu əməkdaşlıq əlaqələrinin olduğu diqqətə çatdırılaraq, Azərbaycan-Türkiyə-Gürcüstan üçtərəfli əməkdaşlıq formatının həm ölkələrimizə, həm də regiona qazandırdığı faydalar ifadə edilib.
Söhbət zamanı, həmçinin regionda vəziyyət barədə də fikir mübadiləsi aparılıb. Tərəflər regionda sülh və sabitliyin təmin olunmasının əhəmiyyətini vurğulayıblar.

Milli Majlis Speaker Sahiba Gafarova Meets with President of Georgia Mikheil Kavelashvili
Milli Majlis Speaker Sahiba Gafarova Meets with President of Georgia Mikheil Kavelashvili Milli Majlis Speaker Sahiba Gafarova Meets with President of Georgia Mikheil Kavelashvili
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has had a meeting with President of Georgia Mikheil Kavelashvili in the course of her official visit to that country.
The President of Georgia, who welcomed the Speaker of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan cordially, expressed a belief that her visit was bound to contribute to a continued progress of our inter-state and inter-parliamentary relations.
They exchanged views about various aspects of the strategic partnership between our friendly countries and voiced pleasure at the energetic advancement of the relations that rest on a solid historical foundation.
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova thanked for the generous hospitality of the hosts and conveyed to President of Georgia Mikheil Kavelashvili the greetings of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
The President of Georgia thanked the President of Azerbaijan and asked for his own greetings to be conveyed in return.
After that, the conversation covered the role of the two parliaments in the development of our countries’ relations; they expressed satisfaction with the broadening of the ties between the legislatures of the two countries in the spirit of our inter-state relations. Speaker Sahiba Gafarova touched upon the significance of the Memorandum of Co-operation that the two parliaments signed yesterday, adding that she was certain: that document would make an input in the continuing expansion of our connexions.
The conversation gravitated also on the successful co-operation, internationally and regionally alike. President of Georgia Mikheil Kavelashvili thanked Azerbaijan for the support extended to his country.
Further, they talked about the successful co-operation between our countries in trilateral format and underscored the advantages of the Azerbaijan-Türkiye-Georgia trilateral co-operation format for our countries as well as for the region as a whole.