https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_95b7567ee3f5981d9dd3f523a_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Gürcüstana rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin Prezidenti Mixeil Kavelaşvili ilə görüşüb.
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin sədrini səmimiyyətlə salamlayan Gürcüstan Prezidenti bu səfərin ölkələrimiz və parlamentlərimiz arasında əlaqələrin daha da inkişafına töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
Görüşdə dost ölkələrimiz arasında strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin müxtəlif aspektləri haqqında fikir mübadiləsi aparılıb, möhkəm, tarixi əsaslara malik olan münasibətlərin dinamik inkişafından razılıq ifadə olunub.
Göstərilən yüksək səviyyəli qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirən Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin salamlarını Gürcüstan Prezidenti Mixeil Kavelaşviliyə çatdırıb.
Gürcüstan Prezidenti səmimi salamlarına görə Azərbaycan Prezidentinə minnətdarlığını bildirərək, onun da salamlarını Prezident İlham Əliyevə çatdırmağı xahiş edib.
Ölkələr arasında münasibətlərin inkişafında parlamentlərin xüsusi rolu qeyd olunaraq, iki ölkənin qanunvericilik orqanları arasında əlaqələrin ölkələrimiz arasında münasibətlərin ruhuna uyğun olaraq genişlənməsindən məmnunluq ifadə edilib. Spiker Sahibə Qafarova dünən iki ölkənin parlamentləri arasında imzalanan əməkdaşlıq memorandumunun əhəmiyyətini qeyd edərək, bu sənədin əlaqələrimizin daha da genişlənməsinə töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
Söhbət zamanı beynəlxalq və regional formatda uğurlu əməkdaşlıq məsələlərinə xüsusi diqqət yetirilib. Gürcüstan Prezidenti Mixeil Kavelaşvili ölkəsinə göstərilən dəstəyə görə Azərbaycana öz minnətdarlığını bildirib.
Görüşdə, həmçinin ölkələrimizin üçtərəfli formatda da uğurlu əməkdaşlıq əlaqələrinin olduğu diqqətə çatdırılaraq, Azərbaycan-Türkiyə-Gürcüstan üçtərəfli əməkdaşlıq formatının həm ölkələrimizə, həm də regiona qazandırdığı faydalar ifadə edilib.
Söhbət zamanı, həmçinin regionda vəziyyət barədə də fikir mübadiləsi aparılıb. Tərəflər regionda sülh və sabitliyin təmin olunmasının əhəmiyyətini vurğulayıblar.

https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_95b7567ee3f5981d9dd3f523a_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова в рамках текущего официального визита в Грузию встретилась с Президентом страны Михеилом Кавелашвили.
Тепло приветствовавший спикера Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Президент Грузии заявил о своей вере в то, что её визит будет способствовать дальнейшему развитию наших межгосударственных и межпарламентских связей.
Собеседники обменялись мнениями о различных аспектах стратегического партнёрства между нашими дружественными странами, и выразили удовлетворение энергичным прогрессом отношений, основанных на прочном историческом фундаменте.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова поблагодарила за щедрое гостеприимство принимающей стороны и передала Президенту Грузии Михеилу Кавелашвили приветствия Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева.
Президент Грузии выразил признательность Президенту Азербайджана за приветствия и, в свою очередь, попросил передать свои приветствия ему.
Затем в русле беседы отмечалась особая роль двух парламентов в развитии отношений между странами, а также выражалась удовлетворенность расширением связей между законодательными органами двух стран в соответствии с духом отношений между нашими государствами. Спикер Сагиба Гафарова затронула значение подписанного вчера меморандума о сотрудничестве между парламентами двух стран, выразив вслед за этим уверенность в том, что этот документ внесет вклад в дальнейшее расширение наших связей.
На встрече особое внимание было уделено вопросам успешного сотрудничества в международном и региональном форматах. Президент Грузии Михеил Кавелашвили выразил благодарность Азербайджану за оказанную его стране поддержку.
Кроме того, собеседники отметили успешное сотрудничество наших стран в трёхстороннем формате и подчеркнули преимущества трехстороннего формата сотрудничества Азербайджан-Турция-Грузия как для наших государств, так и для региона в целом.