https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_eeaedb1d86313e7ae307f712e_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova martın 11-də Tbilisidə Gürcüstanın Baş naziri İrakli Kobaxidze ilə görüşüb.
Azərbaycan Milli Məclisinin sədrini səmimiyyətlə salamlayan Baş nazir İrakli Kobaxidze, dost və qonşu ölkələrimiz arasında təmasların, qarşılıqlı səfərlərin mütəmadi hal almasından məmnunluğunu bildirib. Baş nazir son bir il ərzində Azərbaycana üç səfər etdiyini xatırladıb və bu səfərlərlə bağlı müsbət təəssüratlarını bölüşüb.
O, Milli Məclis sədrinin bu səfərinin də ölkələrimiz və parlamentlərimiz arasında əlaqələrin daha da genişlənəcəyinə töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
Görüşdə Gürcüstan-Azərbaycan əlaqələrinin bütün istiqamətlər üzrə uğurla inkişaf etdiyi qeyd edilərək, bu münasibətlərin qarşılıqlı hörmət və etimada əsaslandığı və strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldiyi diqqətə çatdırılıb. Vurğulanıb ki, ölkələrimiz arasında yüksək səviyyəli münasibətlər xalqlarımızın əsrlər boyu davam edən dostluq əlaqələrinə söykənir. Xalqlarımız həmişə mehriban qonşuluq, qardaşlıq şəraitində yaşayıblar və bu ənənələr bu gün də davam edir.
Göstərilən yüksək səviyyəli qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirən spiker Sahibə Qafarova Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin səmimi salamlarını və ən xoş arzularını Gürcüstanın Baş nazirinə çatdırıb.
Gürcüstanın Baş naziri səmimi fikirlərinə və salamlarına görə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə minnətdarlığını bildirərək, onun da salamlarını Azərbaycanın dövlət başçısına çatdırmağı xahiş edib. O, ölkəmizin Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurlu inkişafının bir çox ölkələr üçün nümunə olduğunu söyləyib.
Söhbət zamanı qeyd olunub ki, ölkələrimiz arasında nümunəvi siyasi əlaqələr bütün digər sahələrdə, o cümlədən iqtisadi sferada uğurlu münasibətlərin təmin olunmasını şərtləndirib. Azərbaycan-Gürcüstan dostluğu və strateji tərəfdaşlığı böyük enerji və nəqliyyat layihələrinin həyata keçirilməsinə də imkan yaradıb ki, bu gün bu layihələr nəinki Cənubi Qafqazda, o cümlədən daha geniş regionda mühüm amilə çevrilib. Həmçinin mədəni-humanitar sahədə də həyata keçirilən əməkdaşlığın əhəmiyyəti qeyd edilib.
Spiker Sahibə Qafarova ölkələrimizin qanunverici orqanları arasında mövcud olan geniş əməkdaşlıq münasibətləri barədə Baş nazirə məlumat verərək deyib ki, bu, onun Milli Məclisin sədri kimi bu ölkəyə ikinci rəsmi səfəridir. Eyni zamanda, Gürcüstan parlamentinin sədri də Azərbaycana iki səfər edib. Bununla yanaşı, dostluq qruplarının üzvləri tərəfindən də qarşılıqlı səfərlər həyata keçirilir.
Həmçinin parlamentlərimiz ikitərəfli formatla yanaşı, üçtərəfli formatda da əməkdaşlıq edirlər. O, beynəlxalq təşkilatlarda da əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb. Söhbət zamanı parlamentlərimiz arasında imzalanan əməkdaşlıq haqqında memorandumun önəmi bir daha vurğulanıb və sənəd yeni yol xəritəsi kimi qitmətləndirilib.
Görüşdə regionda mövcud olan vəziyyət barədə də fikir mübadiləsi aparılıb. Qeyd olunub ki, regionun gələcək inkişafı üçün daimi sülh və sabitliyin təmin olunması vacibdir. Tərəflər həmçinin ikili standartların, ölkələrə qarşı təzyiq cəhdlərinin, ədalətsiz və qərəzli yanaşmaların yolverilməzliyini ifadə ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_eeaedb1d86313e7ae307f712e_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has had a meeting with Prime Minister of Georgia Irakli Kobakhidze in Tbilisi on 11 March.
Prime Minister Irakli Kobakhidze greeted the Speaker of the Milli Majlis of Azerbaijan cordially before expressing satisfaction with the friendship and good neighbourhood of our countries, and of the information he had received about reciprocal trips. The PM also mentioned his three visits to Azerbaijan during the last year and shared his impressions from those.
He said he believed that the Milli Majlis Speaker’s current visit would serve to strengthen the ties between our countries and parliaments further.
The successful advancement of the Georgian-Azerbaijani relations in diverse areas, the fact that the interaction rests on mutual respect and confidence, and that it has reached the level of strategic partnership have all been broached in the course of the meeting. It was stressed as the conversation went on that the high-level relations of our countries were rooted in the centuries-long friendship of the two nations. Our peoples have always lived as good neighbours and in fraternity, and those traditions persist today.
Thanking for the heartfelt hospitality, Speaker Sahiba Gafarova passed on to the Prime Minister of Georgia the greetings and best regards of President of Azerbaijan Ilham Aliyev.
The Prime Minister of Georgia thanked President of Azerbaijan Ilham Aliyev for the sincere words and greetings and, in turn, asked that his greetings be communicated to the Head of the Azerbaijani State. He remarked that Azerbaijan’s progress made under the leadership of President Ilham Aliyev was a model for many countries.
As was said at the meeting, the exemplary political bonds of the two countries had ensured the progress of co-operation in many areas including the economic one. The friendship and strategic partnership of Azerbaijan and Georgia generated opportunities to implement major energy and transport projects which have to date become an important factor not only in the South Caucasus but also in a wider region. The significance of cultural and humanitarian co-operation was underscored, too.
As she was informing the PM on the extensive collaboration between the legislative assemblies of the two countries, Speaker Sahiba Gafarova mentioned that that was her second official visit to Georgia as Speaker of the Milli Majlis. At the same time, the Speaker of the Parliament of Georgia had visited Azerbaijan twice. There are also reciprocal visits between the friendship groups.
Furthermore, our parliaments co-operate not only bilaterally but also trilaterally. Speaker Sahiba Gafarova also focused on the need to continue deepening our co-operation in international organisations. The importance of the Memorandum of Co-operation signed between our parliaments yesterday was reiterated; it was described as a new roadmap.
Then, they exchanged views upon the current situation in the region. It was said that it was crucial to attain lasting peace and stability for the sake of the future progress of the region. Besides, they underlined the inadmissible nature of the use of double standards, attempts to put pressure on individual states and of unfair, biased approaches.