https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_9f080eab8c8686e67d861e9d5_o.jpg
Martın 12-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ölkəmizdə səfərdə olan Şimali Makedoniya Respublikasının Prezidenti Qordana Silyanovska-Davkovanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonağı Milli Məclisdə salamlamaqdan məmnunluğunu bildirən spiker Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, iki ölkə arasında siyasi əlaqələrin inkişafında yüksək səviyyəli səfərlər və görüşlər xüsusi rol oynayır. Spiker bu səfərin ölkələrimiz arasında münasibətlərin daha da genişlənməsinə güclü təkan verəcəyinə inamını ifadə edib.
Bildirilib ki, bu səfər Azərbaycan və Şimali Makedoniya arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illik yubileyi ilə üst-üstə düşür. Ötən illər ərzində Azərbaycan və Şimali Makedoniya dostluq, qarşılıqlı hörmət və faydalı əməkdaşlıq prinsiplərinə əsaslanaraq ikitərəfli əlaqələr qurublar.
Söhbət zamanı qeyd olunub ki, bu gün iqtisadiyyat, ticarət, sərmayə, enerji, nəqliyyat, kənd təsərrüfatı və digər sahələrdə əlaqələri gücləndirmək və əməkdaşlığı inkişaf etdirmək üçün yaxşı perspektivlər mövcuddur və bu məsələlər ölkə başçıları arasında keçirilən görüşdə müzakirə edilib.
Azərbaycanda olmaqdan məmnunluğunu bildirən Şimali Makedoniya Respublikasının Prezidenti Qordana Silyanovska-Davkova Azərbaycanı dost və yaxın ölkə adlandırıb. O, ölkəsinin Azərbaycanla əlaqələrin inkişafına böyük əhəmiyyət verdiyini diqqətə çatdırıb.
Qonaq səfər çərçivəsində Prezident İlham Əliyevlə keçiridyi görüş barədə təəssüratlarını bölüşüb. O, yaşıl enerjiyə keçidin perspektivləri, Azərbaycanın bu sahədə gördüyü işlər, COP29 konfransının və XII Qlobal Bakı Forumunun bu sahəyə verəcəyi mühüm töhfələr barədə fikirlərini açıqlayıb.
Söhbət zamanı spiker Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, ikitərəfli və çoxtərəfli əlaqələrə müsbət və əhəmiyyətli təsir göstərən amillərdən biri parlamentlər arasındakı qarşılıqlı əlaqələrdir. Bu baxımdan qanunverici orqanları arasında münasibətlərin daha da genişləndirilməsinin, o cümlədən beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsinin vacibliyi qeyd edilib.
Söhbət zamanı Milli Məclisin sədri qonağa Azərbaycanın öz torpaqlarını azad edərək ərazi bütövlüyünü və suverenliyi bərpa etməsi, Ermənistanla sülh prosesinin gedişi, Azərbaycanın Avropa ölkələrinin enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasındakı rolu barədə məlumat verib.
Görüşdə təhsil və mədəniyyət sahələrindəki əməkdaşlığın əhəmiyyəti qeyd olunaraq, vurğunaıb ki, humanitar sahədə əməkdaşlıq ölkələrimiz və xalqlarımız arasında əlaqələrin möhkəmlənməsinə mühüm töhfə verir. Prezident Qordana Silyanovska-Davkova Azərbaycanın zəngin mədəni irsə malik olduğunu söyləyib.

https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_9f080eab8c8686e67d861e9d5_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova had a meeting on 12 March with the visiting delegation headed by President of the Republic of North Macedonia Gordana Siljanovska-Davkova.
Speaker Sahiba Gafarova said she was pleased to greet the guest at the Milli Majlis, adding that the high-status visits and meetings played a special role in the advancement of the relations between the two countries. The Speaker said she was certain that the current visit would contribute to the continuing expansion of the bilateral links.
It was remarked then that the visit coincided with the 30th anniversary of the diplomatic relations between Azerbaijan and North Macedonia. In the years past, Azerbaijan and North Macedonia have built the bilateral bonds resting on the principles of friendship, mutual respect and mutually advantageous co-operation.
Fine prospects as to enhancing the bonds and furthering economic, trading, investment, energy, transport, agricultural and otherwise co-operation were mentioned during the conversation. Those matters had been discussed at a meeting of the two Heads of State.
Having said she was content to be in Azerbaijan, President of the Republic of North Macedonia Gordana Siljanovska-Davkova described Azerbaijan as being friendly and close to her country. She also underlined the great importance that North Macedonia attached to furthering the links with Azerbaijan.
The guest then shared the impressions from her meeting with President Ilham Aliyev. Also, she offered her opinions about the prospects for green energy transition, the work that Azerbaijan has done in that area and the relevant substantial inputs from the COP29 conference and the 12th Global Baku Forum.
As the conversation went on, Speaker Sahiba Gafarova stressed that the parliaments’ connexions constituted one of the factors of considerable favourable influence on the bilateral and multilateral relations. It is therefore essential to broaden the interaction of the legislatures further – including under the aegis of international parliamentary entities.
Speaker of the Milli Majlis informed her guest on Azerbaijan’s having liberated her own lands and restored her territorial integrity and sovereignty, the progress of the peace process with Armenia and the role of Azerbaijan in the maintenance of European countries’ energy security.
They also underscored the importance of educational and cultural co-operation, adding that the humanitarian co-operation promoted the strengthening of our countries’ and peoples’ ties considerably. President Gordana Siljanovska-Davkova mentioned Azerbaijan’s wealth of cultural heritage.