https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_9f080eab8c8686e67d861e9d5_o.jpg
Martın 12-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ölkəmizdə səfərdə olan Şimali Makedoniya Respublikasının Prezidenti Qordana Silyanovska-Davkovanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonağı Milli Məclisdə salamlamaqdan məmnunluğunu bildirən spiker Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, iki ölkə arasında siyasi əlaqələrin inkişafında yüksək səviyyəli səfərlər və görüşlər xüsusi rol oynayır. Spiker bu səfərin ölkələrimiz arasında münasibətlərin daha da genişlənməsinə güclü təkan verəcəyinə inamını ifadə edib.
Bildirilib ki, bu səfər Azərbaycan və Şimali Makedoniya arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illik yubileyi ilə üst-üstə düşür. Ötən illər ərzində Azərbaycan və Şimali Makedoniya dostluq, qarşılıqlı hörmət və faydalı əməkdaşlıq prinsiplərinə əsaslanaraq ikitərəfli əlaqələr qurublar.
Söhbət zamanı qeyd olunub ki, bu gün iqtisadiyyat, ticarət, sərmayə, enerji, nəqliyyat, kənd təsərrüfatı və digər sahələrdə əlaqələri gücləndirmək və əməkdaşlığı inkişaf etdirmək üçün yaxşı perspektivlər mövcuddur və bu məsələlər ölkə başçıları arasında keçirilən görüşdə müzakirə edilib.
Azərbaycanda olmaqdan məmnunluğunu bildirən Şimali Makedoniya Respublikasının Prezidenti Qordana Silyanovska-Davkova Azərbaycanı dost və yaxın ölkə adlandırıb. O, ölkəsinin Azərbaycanla əlaqələrin inkişafına böyük əhəmiyyət verdiyini diqqətə çatdırıb.
Qonaq səfər çərçivəsində Prezident İlham Əliyevlə keçiridyi görüş barədə təəssüratlarını bölüşüb. O, yaşıl enerjiyə keçidin perspektivləri, Azərbaycanın bu sahədə gördüyü işlər, COP29 konfransının və XII Qlobal Bakı Forumunun bu sahəyə verəcəyi mühüm töhfələr barədə fikirlərini açıqlayıb.
Söhbət zamanı spiker Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, ikitərəfli və çoxtərəfli əlaqələrə müsbət və əhəmiyyətli təsir göstərən amillərdən biri parlamentlər arasındakı qarşılıqlı əlaqələrdir. Bu baxımdan qanunverici orqanları arasında münasibətlərin daha da genişləndirilməsinin, o cümlədən beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsinin vacibliyi qeyd edilib.
Söhbət zamanı Milli Məclisin sədri qonağa Azərbaycanın öz torpaqlarını azad edərək ərazi bütövlüyünü və suverenliyi bərpa etməsi, Ermənistanla sülh prosesinin gedişi, Azərbaycanın Avropa ölkələrinin enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasındakı rolu barədə məlumat verib.
Görüşdə təhsil və mədəniyyət sahələrindəki əməkdaşlığın əhəmiyyəti qeyd olunaraq, vurğunaıb ki, humanitar sahədə əməkdaşlıq ölkələrimiz və xalqlarımız arasında əlaqələrin möhkəmlənməsinə mühüm töhfə verir. Prezident Qordana Silyanovska-Davkova Azərbaycanın zəngin mədəni irsə malik olduğunu söyləyib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_9f080eab8c8686e67d861e9d5_o.jpg
12-го марта состоялась встреча спикера Милли Меджлиса Сагибы Гафаровой с прибывшей в нашу страну с визитом делегацией во главе с Горданой Силяновской-Давковой, Президентом Республики Северная Македония.
Спикер Сагиба Гафарова выразила радость возможности приветствовать гостью в Милли Меджлисе и добавила, что статусные визиты и встречи играют особую роль в развитии взаимоотношений двух государств. Спикер выразила уверенность в том, что текущий визит будет способствовать дальнейшему расширению двусторонних взаимоотношений.
Как затем было отмечено, этот визит совпал с 30-летием установления дипломатических отношений между Азербайджаном и Северной Македонией. За истёкшие годы Азербайджан и Северная Македония выстроили двусторонние узы, основанные на принципах дружбы, взаимоуважения и взаимовыгодного сотрудничества.
В ходе беседы говорилось о наличии хороших перспектив в смысле усиления связей, и развития сотрудничества в экономике, торговле, инвестиционной сфере, энергетике, транспортном секторе, сельском хозяйстве и прочих областях. Эти вопросы обсуждались на встрече глав двух государств.
Сказав о своём удовлетворении в связи с пребыванием в Азербайджане, Президент Республики Северная Македония Гордана Силяновска-Давкова охарактеризовала Азербайджан как дружественное и близкое её стране государство. Как она также отметила, её страна придаёт большое значение развитию связей с Азербайджаном.
Гостья поделилась впечатлениями от состоявшейся в ходе визита встречи с Президентом Ильхамом Алиевым. Кроме того, она поделилась своими соображениями о перспективах перехода на зелёную энергетику, о проделанной Азербайджаном в этой сфере работе и существенном вкладе в неё конференции COP29 и от 12-го Глобального Бакинского Форума.
В беседе спикер Сагиба Гафарова обратила внимание на то, что взаимосвязи между парламентами – один из факторов значительного благотворного влияния на двусторонние и многосторонние отношения. Поэтому важно ещё больше расширить взаимодействие законодательных собраний, в том числе, и в рамках международных парламентских структур.
Спикер Милли Меджлиса информировала гостью об освобождении Азербайджаном собственных земель, о восстановлении им своих территориальной целостности и суверенитета, о ходе мирного процесса с Арменией и о роли Азербайджана в обеспечении энергобезопасности стран Европы.
Также, на встрече отмечалась важность сотрудничества в сферах образования и культуры, и было подчёркнуто, что гуманитарное сотрудничество изрядно способствует укреплению связей между нашими странами и народами. Президент Гордана Силяновска-Давкова указала на наличие у Азербайджана богатого культурного наследия.