https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_0e685bd1fd00e400f1c0881d7_o.jpg
Müasir və innovativ həlləri ilə müştərilərinə daim faydalı imkanlar təqdim edən Birbank daşınmaz əmlak sahibləri üçün sərfəli imkanlar yaradır. Belə ki, Azərbaycan Respublikası ərazisində yaşayış və qeyri-yaşayış sahələri alanlar ödəmiş olduqları ƏDV-nin 30%-ni geri ala bilərlər.
ƏDV-nin geri qaytarılması üçün alıcı ödənişi nağdsız qaydada tam şəkildə etdikdən sonra 90 gün ərzində müraciət etməlidir. Bu xidmət yalnız 500 kvadratmetrdən çox olmayan və yalnız mənzil-tikinti kooperativlərindən (MTK) alınan yaşayış və ya qeyri-yaşayış əmlaklarına şamil edilir. Bu imkandan faydalanmaq üçün www.e-taxes.gov.az portalında qeydiyyatdan keçmək və tələb olunan sənədləri təqdim etmək kifayətdir.
Bu xidmət sayəsində daşınmaz əmlak alarkən əlavə qənaət etmək və maliyyə yükünü azaltmaq mümkündür. Həmçinin, müştəri toplanmış ƏDV məbləğlərini Birbank tətbiqində Birbank kartlarına komissiyasız və limitsiz şəkildə köçürmək şansı qazanır.
Qeyd edək ki, daşınmaz əmlak üzrə ƏDV geri qaytarılarkən, geri qaytarılan məbləğin 0.5%-i xidmət haqqı kimi avtomatik olaraq müştərinin hesabından tutulur.

https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_0e685bd1fd00e400f1c0881d7_o.jpg
Birbank, всегда предлагающий современные и инновационные решения своим клиентам, предоставляет выгодную возможность для владельцев недвижимости. Таким образом, лица, приобретающие жилую или нежилую недвижимость на территории Азербайджанской Республики, могут вернуть 30% уплаченного НДС.
Для получения возврата НДС покупатель должен полностью оплатить недвижимость безналичным способом и подать заявку в течение 90 дней. Эта услуга распространяется только на жилую или нежилую недвижимость, площадь которой не превышает 500 квадратных метров, и которая приобретается у жилищно-строительных кооперативов (ЖСК). Чтобы воспользоваться этой возможностью, достаточно зарегистрироваться на портале www.e-taxes.gov.az и предоставить необходимые документы.
Благодаря этой услуге можно сэкономить при покупке недвижимости и уменьшить финансовую нагрузку. Кроме того, клиенты получают возможность переводить возвращённые суммы НДС на карты Birbank через мобильное приложение Birbank — без комиссии и ограничений.
Следует отметить, что при возврате НДС по недвижимости с суммы возврата автоматически удерживается комиссия в размере 0,5%.