https://innews.az/uploads/news/2022-02/_innews_4957d8c2c97a552cc303105b7_o.jpg
Bank VTB (Azərbaycan) dövlət dəstəyi ilə ipoteka proqramı çərçivəsində faiz dərəcəsini 1,01 faiz bəndi azaldıb. Borcalanlar İpoteka və Kredit Zəmanət Fondu (AİKGF) vasitəsilə illik 6,99% güzəştli faizlə kredit üçün müraciət edə biləcəklər.
Aksiya çərçivəsində verilən ipoteka üzrə tarif müqavilənin bütün müddəti ərzində saxlanılır. Kreditin maksimal məbləği 150 000 manat, müddəti 3 ildən 25 ilə qədərdir. İlkin ödəniş ilkin bazarda obyekt alarkən əmlak dəyərinin ən azı 15%, təkrar bazarda ev alarkən isə ən azı 30% olmalıdır. Təklif 31 mart 2022-ci il tarixinədək qüvvədə olacaq.
VTB (Azərbaycan) şirkətinin pərakəndə biznesin inkişafı departamentinin direktoru Yevgeniy Borodin deyib: “Mənzil kreditlərinə tələbat artmaqda davam edir. Ötən il VTB (Azərbaycan)-ın ipoteka portfeli 31% artaraq 30,6 milyon manata çatıb. Sosial məsuliyyət daşıyan bir bank olaraq, ipoteka kreditlərini sərfəli saxlamaq bizim üçün vacibdir. Faiz dərəcəsinin 6,99%-ə endirilməsi müştərilərə mənzil problemini minimal xərclə həll etməyə imkan verəcək”.
Müştərilərin bir sıra kateqoriyalarına (milli qəhrəmanların ailə üzvləri, məcburi köçkünlər və ya onlara bərabər tutulan şəxslər, azı 3 il dövlət qulluğunda çalışan, doktorluq və ya namizədlik elmi dərəcəsi olan, idmanda xüsusi xidmətləri olan şəxslər) dövlət xətti ilə güzəştli ipoteka krediti də mövcuddur. Güzəştli ipoteka krediti üzrə faiz dərəcəsi 4%, ilkin ödəniş isə minimum 15% təşkil edir. Kreditin maksimal məbləği 100 000 manat, müddəti 30 ilə qədərdir. Hər bir ailənin güzəştli ipoteka kreditindən yalnız bir dəfə istifadə etmək hüququ var.

https://innews.az/uploads/news/2022-02/_innews_4957d8c2c97a552cc303105b7_o.jpg
Банк ВТБ (Азербайджан) снижает на 1,01 п.п. ипотечную ставку в рамках программы государственной поддержки. Заемщики смогут оформить кредит по линии Государственного ипотечного и кредитно-гарантийного Фонда (АИКГФ) со сниженной процентной ставкой 6,99% годовых.
Ставка по ипотеке, оформленной в рамках акции, сохраняется на весь срок договора. Максимальная сумма кредита составляет 150 000 манатов, доступный срок – от 3 до 25 лет. Первоначальный взнос должен составлять не менее 15% от стоимости недвижимости при покупке объекта на первичном рынке, и не менее 30% — при приобретении вторичного жилья. Предложение продлится до 31 марта 2022 года.
Директор департамента развития розничного бизнеса ВТБ (Азербайджан) Евгений Бородин отметил: «Спрос на жилищное кредитование продолжает расти. По итогам прошлого года ипотечный портфель ВТБ (Азербайджан) вырос на 31%, до 30,6 млн манатов. Для нас как социально ответственного банка важно поддерживать доступность ипотеки. Снижение ставки до 6,99% позволит клиентам решить жилищный вопрос с минимальными издержками».
Для ряда категорий клиентов (члены семьи национальные герои, вынужденные переселенцы или лица, приравненные к ним, лица, работающие на государственной службе не менее 3-х лет, имеющие докторскую или кандидатскую ученую степень, особые заслуги в спорте) также доступен льготный ипотечный кредит по государственной линии. Процентная ставка по нему составляет 4%, а первоначальный взнос — минимум 15%. Максимальная сумма кредита насчитывает 100 000 манатов, срок — до 30 лет. Каждая семья имеет право воспользоваться льготным ипотечным кредитом только один раз.