https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_fcba446d89197dd0c7c4a24eb_o.jpg
Avropa Parlamentinin 2025-ci il martın 13-də qəbul etdiyi qətnamə ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Beynəlxalq münasibətlər və parlamentlərarası əlaqələr komitəsinin Avropa Parlamentinə etiraz məktubu
Biz Avropa Parlamentinin 2025-ci il martın 13-də qəbul etdiyi "Erməni girovların qanunsuz tutulması və qondarma məhkəmə prosesləri" adlı əsassız, qeyri-obyektiv və qərəzli qətnaməyə qəti etirazımızı bildiririk. Suverenlik, qanunun aliliyi və ədalət prinsiplərinin saya alınmadığı bu qətnamədə Azərbaycanın ağır cinayətlərdə iştirak etmiş şəxsləri məhkəmə qaydasında təqib etmək kimi qanuni hüququ tanınmır. Bundan əlavə, qətnamədə son otuz il ərzində mövcud olmuş tarixi şəraitə və Ermənistanın qanunsuz hərəkətləri nəticəsində Azərbaycan xalqının çəkdiyi böyük iztirablara bilərəkdən göz yumulur.
Ermənistan Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərini 30 ilə yaxın işğal altında saxlamış, dinc Azərbaycan vətəndaşlarına qarşı saysız-hesabsız müharibə cinayətləri törətmişdir. Bu cinayətlərə etnik təmizləmə, insan hüquqlarının ciddi pozuntuları və Azərbaycanın mirasının sistemli şəkildə məhv edilməsi də daxildir. Avropa Parlamenti bu vəhşiliklər, o cümlədən Xocalı soyqırımı barəsində daim susmağa üstünlük vermişdir. Bu soyqırımı aktı zamanı erməni silahlı qüvvələri uşaqlar, qadınlar və qocalar da daxil olmaqla, 613 günahsız insanı qəddarcasına qətlə yetirmişlər. Azərbaycanın itkin düşmüş 4 minə yaxın dinc sakininin taleyi hələ də məlum deyil, lakin selektiv və qərəzli yanaşmaya əsaslanan Avropa Parlamenti bu cinayətləri görməzdən gəlir, çünki Azərbaycana qarşı haqsız və saxta iddiaları üstün tutur.
Beynəlxalq hüquqa və BMT Nizamnaməsinə uyğun olaraq ərazi bütövlüyünü və suverenliyini bərpa etmiş Azərbaycan silahlı separatçılıq, sülh və insanlığa qarşı cinayətlər, müharibə cinayətləri və terrorçuluq da daxil olmaqla, ağır cinayətlərdə təqsirli bilinənləri məsuliyyətə cəlb etmək üçün tam qanuni hüquqa malikdir. Qətnamədə Azərbaycanın 2023-cü ildə "blokada" və "etnik təmizləmə" həyata keçirməsi barədə irəli sürülən ittihamlar başqa bir şey deyil, diqqəti haqsızlığın əsl günahkarlarından – onilliklər ərzində Azərbaycan torpaqlarını işğal etmiş, 750 min azərbaycanlını zorla yurdlarından qovmuş və işğal altında saxladıqları bütün şəhər və kəndləri yerlə-yeksan etmiş Ermənistan silahlı qüvvələrindən yayındırmağa yönələn siyasi motivli uydurmalardır.
Qeyd edilməlidir ki, Qarabağ bölgəsinin Azərbaycanın Konstitusiya çərçivəsinə yenidən inteqrasiyası beynəlxalq hüquqa tam uyğun həyata keçirilmişdir. Erməni milliyyətli sakinlərin böyük əksəriyyəti könüllü olaraq köçmək qərarına gəlmişlər və Azərbaycan hələ də onların hüquq və təhlükəsizliyini təmin etməyə hazırdır. Bu baxımdan Avropa Parlamentinin "sanksiyalar", sazişlərin "dayandırılması" və diplomatik məhdudiyyətlər barədə çağırışları Azərbaycanın daxili işlərinə qarışmaq üçün göstərilən qəbuledilməz cəhdlərdir. Bu cür siyasi motivli hərəkətlər regionda sabitliyə xidmət etmir, əksinə, yalnız gərginliyi artırır və davamlı sülhə nail olmaq perspektivlərini sarsıdır.
Azərbaycan haqq-ədalətə, beynəlxalq hüquqa və regional sülh gündəliyinə sadiq olaraq qalır. Heç bir xarici müdaxilə və ya ədalətsiz ittiham bizi qanunun aliliyini qorumaqdan və ölkəmizə qarşı cinayət törədənləri məsuliyyətə cəlb etməkdən çəkindirə bilməz. Hazırda məhkəmə qarşısına çıxarılan şəxslər hərbi əsirlər deyil, Azərbaycan qanunvericiliyini pozmuş, ədalətli və şəffaf məhkəmə prosesi çərçivəsində məsuliyyətə cəlb edilməli olan cinayətkarlardır. Bütün tərəflər belə bir reallığı qəbul etməlidirlər ki, Azərbaycan öz xalqını və ərazisini qanunsuz işğaldan və silahlı separatizmdən qorumaq kimi suveren hüququnu həyata keçirir. Beləliklə, Avropa Parlamentinin qətnaməsi sülhü və ya ədaləti deyil, düşmənçiliyi qızışdırmaq və birtərəfli siyasi gündəliyi təşviq etmək cəhdidir.
Yuxarıda göstərilənləri nəzərə alaraq, Avropa Parlamentini sülhə və barışığa qarşı yönələn siyasi motivli hərəkətlərə yol verməkdənsə, ədalət və suverenlik prinsiplərinə hörmət bəsləməyə çağırırıq. Yalnız haqq-ədalət və qarşılıqlı anlaşma sayəsində Cənubi Qafqazda həqiqi sabitlik əldə edilə bilər.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_fcba446d89197dd0c7c4a24eb_o.jpg
Направленное в Европейский Парламент письмо протеста Комитета по международным и межпарламентским связям Милли Меджлиса Азербайджанской Республики против принятой Европейским Парламентом 13 марта 2025-года резолюции
Мы выражаем решительный протест против принятой Европейским Парламентом 13 марта 2025 года безосновательной, необъективной и предвзятой резолюции «Незаконное задержание армянских заложников и фиктивные судебные процессы». В этой не принимающей в расчёт принципы суверенитета, верховенства закона и справедливости резолюции не признаётся законное право Азербайджана на судебное преследование участвовавших в тяжких преступлениях лиц. Кроме того, резолюция сознательно игнорирует как исторические обстоятельства, существовавшие на протяжении последних тридцати лет, так и огромные страдания азербайджанского народа, вызванные незаконными действиями Армении.
На протяжении почти 30 лет Армения удерживала под оккупацией международно признанные территории Азербайджана, совершая бесчисленные военные преступления против мирных азербайджанских граждан. Среди этих преступлений – этнические чистки, серьёзные нарушения прав человека и систематическое уничтожение азербайджанского наследия. Европейский Парламент неизменно предпочитал молчать об этих зверствах, включая и геноцид в Ходжалы. В ходе этого акта геноцида армянские вооруженные силы безжалостно убили 613 невинных людей, включая детей, женщин и стариков. Судьба около 4 тысяч пропавших без вести мирных жителей Азербайджана до сих пор остается неизвестной, однако Европейский Парламент, руководствующийся избирательным и предвзятым подходом, игнорирует эти преступления, предпочитая вместо этого выдвигать несправедливые и ложные обвинения против Азербайджана.
Восстановив свою территориальную целостность и суверенитет в соответствии с международным правом и Уставом ООН, Азербайджан обладает полным законным правом привлекать к ответственности лиц, признанных виновными в тяжких преступлениях, включая вооружённый сепаратизм, преступления против мира и человечности, военные преступления и терроризм. Содержащиеся в резолюции упрёки в том, что якобы Азербайджан в 2023 году осуществлял «блокаду» и «этнические чистки», являются не чем иным, как политически мотивированными вымыслами, направленными на отвлечение внимания от истинных виновников несправедливости – вооружённых сил Армении, которые на протяжении десятилетий оккупировали азербайджанские земли, насильственно изгнали 750 тысяч азербайджанцев из их домов и полностью разрушили все захваченные ими города и сёла.
Следует заметить, что реинтеграция Карабахского региона в конституционные рамки Азербайджана была осуществлена в полном соответствии с международным правом. Большинство жителей армянской национальности добровольно приняли решение о переселении, а Азербайджан остаётся в готовности обеспечить их права и безопасность. В этом контексте призывы Европейского Парламента к «санкциям», «приостановке соглашений» и наложению дипломатических ограничений являются неприемлемыми попытками вмешательства во внутренние дела Азербайджана. Такие политически мотивированные действия отнюдь не способствуют стабильности в регионе, а, напротив, лишь усиливают напряженность и подрывают перспективы достижения устойчивого мира.
Азербайджан остается привержен справедливости, международному праву и повестке регионального мира. Никакое внешнее вмешательство или несправедливые обвинения не могут удержать нас от защиты верховенства закона и привлечения к ответственности тех, кто совершил преступления против нашей страны. Лица, представшие ныне перед судом, не военнопленные, а преступники, нарушившими законодательство Азербайджана, и они должны быть привлечены к ответственности в рамках справедливого и прозрачного судебного процесса. Всем сторонам следует принять таковую реальность, что Азербайджан использует своё суверенное право защищать собственные народ и территорию от незаконной оккупации и вооружённого сепаратизма. Следовательно, резолюция Европейского Парламента является попыткой не содействия миру или справедливости, а разжигания вражды и продвижения односторонней политической повестки.
Принимая во внимание вышесказанное, мы призываем Европейский Парламент воздержаться от политически мотивированных действий, направленных против мира и примирения, и вместо этого проявлять уважение к принципам справедливости и суверенитета. Только на основе справедливости и взаимопонимания можно достичь подлинной стабильности на Южном Кавказе.