https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_24b9cc29828326edd291393d1_o.jpg
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi və Qırmızı Ürəklər Fondu tərəfindən start verilən “Batareyaları təhvil ver, təbiəti qoru” layihəsinə Birbank da qoşulub. Layihə çərçivəsində Birbank-ın baş ofisində 30 ədəd, filiallarında isə 119 ədəd xüsusi qutu yerləşdirilib. Artıq bankın müştəriləri və əməkdaşları istifadəyə yararsız elektrik batareyalarını bu qutulara atmaqla təhvil verə bilərlər.
Hazırda müxtəlif dövlət qurumları, şirkətlər, marketlər, təhsil müəssisələri və hotellər də daxil olmaqla 500-dən çox məntəqədə batareya toplama konteynerləri quraşdırılıb. Layihə çərçivəsində 2024-cü ildə 1645 kiloqram işlənmiş batareya toplanıb. Layihənin məqsədi istifadəyə yararsız batareyaların çeşidlənərək xüsusi konteynerlərdə toplanması və təhlükəsiz şəkildə utilizasiyasını təmin etməkdir.
1 may 2022-ci il tarixində başlanan “Batareyaları təhvil ver, təbiəti qoru” layihəsi ekoloji davamlılığa və sosial rifahın artırılmasına xidmət edir. Geniş auditoriyanı əhatə edən layihə tullantıların düzgün idarə olunmasına dair məlumatlılığı artırmağı hədəf alır. Birbank-ın da qoşulması ilə layihə ölkəmizin bütün regionlarını əhatə etmiş olacaq.
Qeyd edək ki, batareyaların tərkibində olan ağır metallar və digər zəhərli komponentlər ətraf mühit və insan sağlamlığı üçün ciddi təhlükə yaradır. Bu səbəbdən layihə ətraf mühitin mühafizəsi, insan sağlamlığının qorunması, ekoloji tarazlığın bərpası, təkrar emalın təşviqi, tullantıların azaldılması və işlənmiş batareya tullantılarının səmərəli idarə olunması baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Qeyd edək ki, “Red Hearts” – Qırmızı Ürəklər Fondu 2019-cu ildə Kapital Bank-ın könüllü əməkdaşlarının təşəbbüsü ilə yaradılıb. 2020-ci ildə dövlət qeydiyyatına alınan Fond ölkəmizdə ianəçilik mədəniyyətinin formalaşmasına xidmət edir. Ətraf mühitin mühafizəsi, ekoloji tarazlığın bərpası, təhsil, təlim-tədris, maarifləndirmə kimi cəmiyyətin həssas və vacib mövzularına dair sosial təşəbbüslərlə çıxış edən “Red Hearts”ın ali məqsədi yardımsevər insanları xeyriyyəçilik mədəniyyəti ətrafında birləşdirməkdir. Fondun fəaliyyəti ilə ətraflı tanış olmaq və ianə edərək sözügedən mövzularda dəstək olmaq üçün https://redhearts.az saytına daxil olmaq kifayətdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_24b9cc29828326edd291393d1_o.jpg
К проекту «Сдавай батарейки — сохраняй природу», организованному совместно с Министерством экологии и природных ресурсов и фондом «Red Hearts», присоединился и Birbank. В рамках инициативы в головном офисе банка установлены 30 специальных контейнеров для сбора использованных батареек, а также 119 контейнера в филиалах. Теперь клиенты и сотрудники банка могут сдавать использованные батарейки, безопасно утилизируя их с помощью этих контейнеров.
В настоящее время более 500 пунктов, включая государственные учреждения, компании, магазины, учебные заведения и отели, оснащены контейнерами для сбора батареек. В рамках проекта в 2024 году было собрано 1645 килограммов использованных батареек. Основная цель проекта — сортировка неисправных батареек, их сбор в специальные контейнеры и безопасная утилизация.
Проект «Сдавай батарейки — сохраняй природу», стартовавший 1 мая 2022 года, отражает стремление экологической устойчивости и улучшению социального благосостояния. Проект, охватывающий широкую аудиторию, ставит своей целью повышение осведомленности о правильном управлении отходами. С присоединением Birbank проект охватит все регионы страны.
Важно подчеркнуть, что батарейки содержат тяжёлые металлы и токсичные вещества, которые представляют серьёзную угрозу для окружающей среды и здоровья человека. Поэтому проект имеет особое значение для защиты природы, сохранения здоровья людей, восстановления экологического баланса, продвижения переработки отходов и сокращения их объёмов.