https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_24b9cc29828326edd291393d1_o.jpg
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi və Qırmızı Ürəklər Fondu tərəfindən start verilən “Batareyaları təhvil ver, təbiəti qoru” layihəsinə Birbank da qoşulub. Layihə çərçivəsində Birbank-ın baş ofisində 30 ədəd, filiallarında isə 119 ədəd xüsusi qutu yerləşdirilib. Artıq bankın müştəriləri və əməkdaşları istifadəyə yararsız elektrik batareyalarını bu qutulara atmaqla təhvil verə bilərlər.
Hazırda müxtəlif dövlət qurumları, şirkətlər, marketlər, təhsil müəssisələri və hotellər də daxil olmaqla 500-dən çox məntəqədə batareya toplama konteynerləri quraşdırılıb. Layihə çərçivəsində 2024-cü ildə 1645 kiloqram işlənmiş batareya toplanıb. Layihənin məqsədi istifadəyə yararsız batareyaların çeşidlənərək xüsusi konteynerlərdə toplanması və təhlükəsiz şəkildə utilizasiyasını təmin etməkdir.
1 may 2022-ci il tarixində başlanan “Batareyaları təhvil ver, təbiəti qoru” layihəsi ekoloji davamlılığa və sosial rifahın artırılmasına xidmət edir. Geniş auditoriyanı əhatə edən layihə tullantıların düzgün idarə olunmasına dair məlumatlılığı artırmağı hədəf alır. Birbank-ın da qoşulması ilə layihə ölkəmizin bütün regionlarını əhatə etmiş olacaq.
Qeyd edək ki, batareyaların tərkibində olan ağır metallar və digər zəhərli komponentlər ətraf mühit və insan sağlamlığı üçün ciddi təhlükə yaradır. Bu səbəbdən layihə ətraf mühitin mühafizəsi, insan sağlamlığının qorunması, ekoloji tarazlığın bərpası, təkrar emalın təşviqi, tullantıların azaldılması və işlənmiş batareya tullantılarının səmərəli idarə olunması baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Qeyd edək ki, “Red Hearts” – Qırmızı Ürəklər Fondu 2019-cu ildə Kapital Bank-ın könüllü əməkdaşlarının təşəbbüsü ilə yaradılıb. 2020-ci ildə dövlət qeydiyyatına alınan Fond ölkəmizdə ianəçilik mədəniyyətinin formalaşmasına xidmət edir. Ətraf mühitin mühafizəsi, ekoloji tarazlığın bərpası, təhsil, təlim-tədris, maarifləndirmə kimi cəmiyyətin həssas və vacib mövzularına dair sosial təşəbbüslərlə çıxış edən “Red Hearts”ın ali məqsədi yardımsevər insanları xeyriyyəçilik mədəniyyəti ətrafında birləşdirməkdir. Fondun fəaliyyəti ilə ətraflı tanış olmaq və ianə edərək sözügedən mövzularda dəstək olmaq üçün https://redhearts.az saytına daxil olmaq kifayətdir.

https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_24b9cc29828326edd291393d1_o.jpg
Birbank has joined the “Recycle Batteries, Protect Nature” project, organized jointly with the Ministry of Ecology and Natural Resources and the Red Hearts Foundation. As part of the initiative, 30 special containers for collecting used batteries have been installed at the bank’s headquarters, along with 119 containers placed in its branches. Now, customers and employees of the bank can dispose of their used batteries safely using these collection boxes.
Currently, over 500 locations, including government institutions, companies, stores, educational institutions, and hotels — have been equipped with battery collection containers. In 2024 alone, 1,645 kilograms of used batteries were collected. The main goal of the project is to sort unusable batteries, collect them in designated containers, and ensure their safe disposal.
The “Recycle Batteries, Protect Nature” project, launched on May 1, 2022, reflects a commitment to environmental sustainability and improving social well-being. Aimed at a broad audience, the project seeks to raise awareness about proper waste management. With Birbank’s involvement, the project will now reach all regions of the country.
It is important to note that batteries contain heavy metals and toxic substances, which pose serious risks to the environment and human health. That’s why this project is of particular importance in terms of protecting nature, preserving human health, restoring ecological balance, promoting recycling, and reducing waste.