https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_855b9293eccfaca81a9e19444_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Venesuela Bolivar Respublikası Milli Assambleyası sədrinin müavini, Venesuela-Azərbaycan parlamentlərarası əlaqələr üzrə dostluq qrupunun rəhbəri Amerika Valentina Peres Davila ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə Venesuela arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğu qeyd edilib. Söhbət zamanı bu il ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümünün tamam olduğu, əlaqələrimizin daha da dərinləşdirilməsi üçün geniş imkanların olduğu bildirilib. Qeyd edilib ki, qarşılıqlı səfərlər bu imkanların müzakirəsi baxımından faydalıdır. İkitərəfli əlaqələrin inkişafında qarşılıqlı səfərlərin, o cümlədən ali və yüksək səviyyəli səfərlərin müstəsna rolu diqqətə çatdırılıb.
Görüşdə ölkələrimizin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində çox səmərəli şəkildə əməkdaşlıq etdiyi bildirilib, BMT və Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində əməkdaşlıq və qarşılıqlı dəstəkdən məmnunluq ifadə edilib. Qoşulmama Hərəkatında ölkəmizin sədrliyi dövründə Azərbaycan hökuməti tərəfindən irəli sürülən bütün təşəbbüslərin Venesuela tərəfindən dəstəkləndiyi vurğulanıb.
Görüşdə Venesuela Milli Assambleyasının sədri Xorxe Rodrigez Qomezin salamlarını Milli Məclisin sədrinə çatdıran qonaq, ölkəsinin Azərbaycanla münasibətlərə önəm verdiyini qeyd edib.
Söhbət zamanı ölkələrimiz arasında əlaqələrinin genişləndirməsində ölkələrin ali qanunvericilik orqanlarının müsbət rolu qeyd edilərək, parlamentlər arasında əməkdaşlıq məsələləri nəzərdən keçirilib. Bu çərçivədə hər iki ölkənin parlamentində fəaliyyət göstərən dostluq qrupları arasında münasibətlərin, qarşılqlı səfərlərin və beynəlxalq parlament təşkilatlarında əməkdaşlığın əhəmiyyəti vurğulanıb.
Spiker Sahibə Qafarova Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılan Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin institusional inkişafı, təşkilatın məqsədlərinin həyata keçiriıməsi istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib. Venesuela Milli Assambleyası sədrinin müavini Parlament Şəbəkəsinin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib, ölkəsinin Şəbəkənin işində fəal iştirak etdiyini söyləyib.
Görüşdə qlobal iqlim dəyişiklikləri və onun yaratdığı problemlərin inkişaf etməkdə olan ölkələrə böyük təsirləri barədə də fikirlər səsləndirilib. Qonaq Azərbaycanın COP29 kimi böyük beynəlxalq tədbirə uğurlu evsahibliyi ilə bağlı təbriklərini çatdırıb.
Söhbət zamanı Milli Məclisin sədri, həmçinin Azərbaycanın öz torpaqlarını işğaldan azad etməsindən və suverenliyini bərpa etməsindən sonra regionda mövcud olan vəziyyət barədə də məlumat verib. O, Ermənistanın işğalı nəticəsində 1 milyona yaxın azərbaycanlının uzun illər ərzində qaçqın və məcburi köçkün həyatı yaşadığını, bu gün keçmiş məcburi köçkünlərin öz evlərinə qayıtdıqlarını bildirib.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_855b9293eccfaca81a9e19444_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с Америкой Валентиной Перес Давилой, заместительницей спикера Национальной Ассамблеи Боливарианской Республики Венесуэла и главой группы дружбы и межпарламентских связей Венесуэла-Азербайджан.
На встрече отмечалось наличие двустороннего и многостороннего сотрудничества между Азербайджаном и Венесуэлой. Было замечено, что в этом году исполняется 30 лет установлению дипломатических отношений между нашими государствами, и что имеются возможности для дальнейшего углубления взаимоотношений. Говорилось о пользе встречных поездок для обсуждения этих возможностей. Собеседницы также отметили исключительную роль встречных визитов, в том числе, высокого и самого высокого уровня, в развитии наших отношений.
Было упомянуто эффективное сотрудничество между двумя государствами в международных организациях, и засвидетельствовано удовлетворение сотрудничеством и взаимной поддержкой в рамках ООН и Движения неприсоединения. Все выдвинутые правительством Азербайджана в период председательства нашей страны в Движении неприсоединения инициативы были поддержаны Венесуэлой.
Гостья передала приветствия спикера Национальной Ассамблеи Венесуэлы Хорхе Родригеса Гомеса спикеру Милли Меджлиса, сказав затем, что её страна придаёт большое значение отношениям с Азербайджаном.
Далее отмечалась благотворная роль высших законодательных органов в расширении связей между нашими странами, и рассматривались вопросы сотрудничества между парламентами. В этом контексте подчёркивалась важность связей между действующими в парламентах обеих стран группами дружбы, а также встречных визитов и сотрудничества в международных парламентских организациях.
Спикер Сагиба Гафарова информировала гостью об институциональном развитии учреждённой по инициативе Президента Азербайджана Ильхама Алиева Парламентской сети Движения Неприсоединения, а также о работе над достижением поставленных перед этой организацией целей. Заместительница спикера Национальной Ассамблеи Венесуэлы высоко оценила деятельность Парламентской сети и коснулась активного участия своей страны в работе ПС.
Кроме того, на встрече прозвучали мнения о глобальном изменении климата и его существенном влиянии на развивающиеся страны. Гостья поздравила Азербайджан с успешным проведением такого крупного международного мероприятия, как COP29.
Спикер Милли Меджлиса также поведала о текущей ситуации в регионе после освобождения Азербайджаном своих земель от оккупации и восстановления суверенитета. По её словам, в результате оккупации со стороны Армении около миллиона азербайджанцев долгие годы были вынуждены жить в качестве беженцев и вынужденных переселенцев, но сегодня бывшие вынужденные переселенцы уже возвращаются в свои дома.