https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_07b53799352b058e852139708_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın başçılığı ilə parlament nümayəndə heyəti aprelin 4-də Özbəkistan Respublikasına işgüzar səfərə gəlib.
İslam Kərimov adına Daşkənd Beynəlxalq Hava Limanında Milli Məclisin spikerini Özbəkistan Respublikası Ali Məclisi Senatı sədrinin birinci müavini Sadıq Safayev, Azərbaycanın Özbəkistandakı səfiri Hüseyn Quliyev və digər rəsmi şəxslər qarşılayıblar.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin sədri, Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin sədri Sahibə Qafarova PAİ-nın 150-ci Assambleyasında, Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin 4-cü Konfransında və APA-nın Koordinasiya iclasında iştirak edəcək.
Azərbaycan parlamenti spikerinin Parlamentlərarası İttifaqın 150-ci Assambleyasında çıxışı, iştirakçı ölkələrin parlament sədrləri, nümayəndə heyətlərinin və beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri, həmçinin Özbəkistanın dövlət rəsmiləri ilə görüşləri nəzərdə tutulub.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_07b53799352b058e852139708_o.jpg
The parliamentary delegation led by Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova have arrived in the Republic of Uzbekistan on a working visit on 4 April.
The Speaker of the Milli Majlis was welcomed at the Islam Karimov International Airport of Toshkent by First Deputy Speaker of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan Sadig Safayev, Ambassador of Azerbaijan to Uzbekistan Huseyn Guliyev and other officials.
Speaker of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, Chairwoman of the Non-Aligned Movement's Parliamentary Network Sahiba Gafarova will take part in the 150th IPU Assembly, the 4th Conference of the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement and an APA Coordination Meeting.
The Speaker of the Azerbaijani Parliament is to deliver a speech at the 150th IPU Assembly and have meetings with the Member-States' Presidents of Parliament, the Heads of the attending delegations and of international organisations as well as with state officials of Uzbekistan.