https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_377447d20904b3fab113616ff_o.jpg
Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərində işgüzar səfərdə olan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova aprelin 4-də Parlamentlərarası İttifaqın (PAİ) Baş katibi Martin Çunqonq ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi ilə Parlamentlərarası İttifaq arasında əməkdaşlıq məsələləri nəzərdən keçirilib. Bildirilib ki, Parlamentlərarası İttifaq beynəlxalq əməkdaşlıq baxımından səmərəli platformadır.
Qeyd olunub ki, beynəlxalq parlament qurumları ilə ikitərəfli və çoxtərəfli əsasda əməkdaşlıq edən Milli Məclis Parlamentlərarası İttifaqla əlaqələrin genişləndirilməsinə mühüm əhəmiyyət verir. Tərəflərin birgə əməkdaşlığı ilə bir sıra tədbirlərin uğurla təşkil olunması əməkdaşlığımızın daha da dərinləşməsinə imkanlar yaradır.
Söhbət zamanı Azərbaycanın təşkilatda yüksək səviyyədə və fəal şəkildə təmsil olunması müsbət qiymətləndirilib. Milli Məclisin deputatlarının təşkilatın rəhbər orqanlarında təmsil olunmasından məmnunluq ifadə edilib.
Söhbət zamanı regionda mövcud vəziyyət, Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma prosesi barədə də fikir mübadiləsi aparılıb.
Sülh sazişinin mətni ilə bağlı danışıqlar prosesinin yekunlaşdığını bildirən Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova deyib ki, növbəti addım olaraq Ermənistan öz konstitusiyasında dəyişiklik etməli və ölkəmizə qarşı ərazi iddialarını əks etdirən müddəa konstitusiyadan çıxarılmalıdır. Bununla yanaşı, Azərbaycanın öz torpaqlarını öz gücü hesabına işğaldan azad etməsindən sonra faktiki olaraq fəaliyyətinə heç bir əsas qalmayan Minsk qrupu ləğv olunmalıdır. Spiker Sahibə Qafarova deyib ki, əgər Ermənistan sülh müqaviləsinin imzalanmasını istəyirsə, Azərbaycanın bu iki legitim şərtini qəbul etməlidir.
Görüşdə, həmçinin Parlamentlərarası İttifaq ilə Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi arasında da əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib. Martin Çunqonq Parlament Şəbəkəsinin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib və iki təşkilat arasında əməkdaşlığın önəmini diqqətə çatdırıb.
Söhbət zamanı parlament diplomatiyasının beynəlxalq münasibətlər sistemində rolu, bir sıra problemlərin həllinə töhfəsi barədə fikirlər səsləndirilib, qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər haqqında müzakirələr aparılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_377447d20904b3fab113616ff_o.jpg
Находящаяся в рабочей поездке в столицу Узбекистана городе Ташкент спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 4-го апреля провела встречу с Генеральным секретарём Межпарламентского Союза (МПС) Мартином Чунгонгом.
На встрече рассматривались вопросы сотрудничества между Милли Меджлисом Азербайджанской Республики и Межпарламентским Союзом. Было отмечено, что Межпарламентский Союз является эффективной площадкой для международного сотрудничества.
Отмечалось, что сотрудничающий с международными парламентскими организациями в двустороннем и многостороннем форматах Милли Меджлис придаёт большое значение расширению связей с Межпарламентским Союзом. Успешная организация ряда мероприятий в рамках сотрудничества создаёт возможности для дальнейшего углубления партнерства.
Кроме того, в ходе беседы была положительно оценена активная представленность Азербайджана в МПС на высоком уровне. Собеседники выразили удовлетворение присутствием депутатов Милли Меджлиса в руководящих органах организации.
Также состоялся обмен мнениями о текущей ситуации в регионе и процессе нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова заявила о завершении переговоров о тексте мирного соглашения, добавив, что следующим шагом должно стать внесение Арменией изменений в свою конституцию с исключением из неё положения, содержащего территориальные претензии к Азербайджану.
Помимо этого, должна быть расформирована Минская Группа, фактически утратившая свою актуальность после самостоятельного освобождения Азербайджаном собственных территорий.
Как подчеркнула спикер Сагиба Гафарова, Армении следует принять эти два законных условия Азербайджана, если она действительно стремится к подписанию мирного договора.
На встрече также рассматривались вопросы сотрудничества между Межпарламентским Союзом и Парламентской сетью Движения Неприсоединения. Мартин Чунгонг высоко оценил деятельность Сети и подчеркнул важность сотрудничества между двумя организациями.
Высказывались мнения о роли парламентской дипломатии в системе международных отношений и о её вкладе в решение ряда проблем; также обсуждались иные вопросы, представляющие взаимный интерес.