https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_377447d20904b3fab113616ff_o.jpg
Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərində işgüzar səfərdə olan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova aprelin 4-də Parlamentlərarası İttifaqın (PAİ) Baş katibi Martin Çunqonq ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi ilə Parlamentlərarası İttifaq arasında əməkdaşlıq məsələləri nəzərdən keçirilib. Bildirilib ki, Parlamentlərarası İttifaq beynəlxalq əməkdaşlıq baxımından səmərəli platformadır.
Qeyd olunub ki, beynəlxalq parlament qurumları ilə ikitərəfli və çoxtərəfli əsasda əməkdaşlıq edən Milli Məclis Parlamentlərarası İttifaqla əlaqələrin genişləndirilməsinə mühüm əhəmiyyət verir. Tərəflərin birgə əməkdaşlığı ilə bir sıra tədbirlərin uğurla təşkil olunması əməkdaşlığımızın daha da dərinləşməsinə imkanlar yaradır.
Söhbət zamanı Azərbaycanın təşkilatda yüksək səviyyədə və fəal şəkildə təmsil olunması müsbət qiymətləndirilib. Milli Məclisin deputatlarının təşkilatın rəhbər orqanlarında təmsil olunmasından məmnunluq ifadə edilib.
Söhbət zamanı regionda mövcud vəziyyət, Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma prosesi barədə də fikir mübadiləsi aparılıb.
Sülh sazişinin mətni ilə bağlı danışıqlar prosesinin yekunlaşdığını bildirən Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova deyib ki, növbəti addım olaraq Ermənistan öz konstitusiyasında dəyişiklik etməli və ölkəmizə qarşı ərazi iddialarını əks etdirən müddəa konstitusiyadan çıxarılmalıdır. Bununla yanaşı, Azərbaycanın öz torpaqlarını öz gücü hesabına işğaldan azad etməsindən sonra faktiki olaraq fəaliyyətinə heç bir əsas qalmayan Minsk qrupu ləğv olunmalıdır. Spiker Sahibə Qafarova deyib ki, əgər Ermənistan sülh müqaviləsinin imzalanmasını istəyirsə, Azərbaycanın bu iki legitim şərtini qəbul etməlidir.
Görüşdə, həmçinin Parlamentlərarası İttifaq ilə Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi arasında da əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib. Martin Çunqonq Parlament Şəbəkəsinin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib və iki təşkilat arasında əməkdaşlığın önəmini diqqətə çatdırıb.
Söhbət zamanı parlament diplomatiyasının beynəlxalq münasibətlər sistemində rolu, bir sıra problemlərin həllinə töhfəsi barədə fikirlər səsləndirilib, qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər haqqında müzakirələr aparılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_377447d20904b3fab113616ff_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova, currently on a working visit to Uzbekistan’s capital of Toshkent, has had a meeting on 4 April with Secretary General of the Inter-Parliamentary Union (IPU) Martin Chungong.
At their meeting, they reviewed issues of the co-operation between the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan and the Inter-Parliamentary Union. It was said that the Inter-Parliamentary Union is an effective platform for international co-operation.
It was further said that the Milli Majlis, which co-operates with international parliamentary organisations bilaterally as well as in multilateral formats, attaches great importance to broadening its ties with the Inter-Parliamentary Union. The successful joint implementation of several events gives rise to opportunities to deepen the partnership further.
Also, the active and high-level involvement of Azerbaijan with the IPU was praised as the conversation went on. They voiced the shared satisfaction with the fact that Members of the Milli Majlis are present in the governing bodies of the Organisation.
Next, there was an exchange of views upon the current regional situation and the normalisation process between Azerbaijan and Armenia.
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova mentioned the completion of the talks about the text of the peace treaty before saying that the next step would be Armenia amending its Constitution to strike from it the stipulation that contains territorial claims to Azerbaijan.
Besides, the Minsk Group, which effectively lost its relevance with Azerbaijan’s having liberated her own territories, ought to be disbanded.
As Speaker Sahiba Gafarova emphasised, Armenia should accept these two legitimate conditions of Azerbaijan providing Armenia is truly keen on signing the peace treaty.
The conversation then broached issues related to the collaboration between the Inter-Parliamentary Union and the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement. Martin Chungong lauded the work done by the Network and underscored the importance of the collaboration.
Opinions were offered about the role of parliamentary diplomacy in the system of international relations and about also its contribution to solving a range of problems; other matters of shared concern were talked over as well.