https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_76b5b7646e0eba401dbff8c4c_o.jpg
Aprelin 3-də Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (EMTA) və Rumıniyanın Milli Enerji Tənzimləmə Qurumu (ANRE) arasında enerji tənzimlənməsi sahəsində əməkdaşlığa dair anlaşma memorandumu imzalanıb.
Sənədi EMTA-nın İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov və ANRE-nin prezidenti Corce-Serciu Nikulesku imzalayıblar.
Tədbirdə Rumıniyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Vasile Soare, eləcə də hər iki tənzimləyici qurumun əməkdaşları iştirak ediblər.
Anlaşma memorandumu enerji tənzimlənməsi sahəsində iki qurum arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi məqsədini daşıyır. Memorandum çərçivəsində elektrik enerjisi və bərpa olunan enerji, təbii qaz, yaşıl hidrogen, enerji infrastrukturu, həmçinin digər məsələlər üzrə məlumat və təcrübə mübadiləsi aparılacaq.

AERA and ANRE sign MoU in Baku
On April 3, the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) and the Romanian Energy Regulatory Authority (ANRE) signed a Memorandum of Understanding (MoU) on cooperation in the field of energy regulation.
The agreement was signed by Mr. Samir Akhundov, Chairman of AERA’s Board, and Mr. George-Sergiu Niculescu, President of ANRE.
The ceremony was attended by Mr. Vasile Soare, the Romanian Ambassador to Azerbaijan, and representatives from both regulatory authorities.
The MoU aims to enhance cooperation between AERA and ANRE in energy regulation. Under the MoU, the two regulatory authorities will exchange information and best practices in various areas of energy regulation, covering electricity and renewable energy, natural gas, green hydrogen, energy infrastructure, as well as other matters.