https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_eec559188bbeb421fdf514292_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın başçılığı ilə parlament nümayəndə heyəti MDB Parlamentlərarası Assambleyasının (MDB PA) Şura, 58-ci plenar və 1941–1945-ci illərdə faşizm üzərində Qələbənin 80 illiyinə həsr olunmuş təntənəli iclaslarında iştirak etmək üçün Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq şəhərinə işgüzar səfərə gəlib.
“Pulkovo” hava limanında spiker Sahibə Qafarovanı Sankt-Peterburq Qanunvericilik Məclisinin sədr müavini Nikolay Bondarenko, deputat Andrey Ələsgərov, Sankt-Peterburq hökumətinin Xarici əlaqələr komitəsinin sədri Yevgeni Qriqoryev, MDB PA Şurasının baş katibi Dmitri Kobitski, Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Rəhman Mustafayev, Milli Məclisin MDB PA-dakı daimi nümayəndəsi Aydın Cəfərov, Azərbaycanın Sankt-Peterburq şəhərindəki baş konsulu vəzifəsini icra edən Anar Yusifzadə və digər rəsmi şəxslər qarşılayıblar.
Səfər çərçivəsində Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın MDB PA-nın Şura və plenar iclaslarında çıxışı, tədbirdə iştirak edən parlament nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri ilə bir sıra görüşləri nəzərdə tutulub.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_eec559188bbeb421fdf514292_o.jpg
Возглавляемая спикером Милли Меджлиса Сагибой Гафаровой парламентская делегация прибыла в Санкт-Петербург в Российской Федерации с рабочим визитом для участия в заседании Совета Межпарламентской Ассамблеи СНГ, 58-го Пленарного заседания МПА СНГ и торжественных собраниях по случаю 80-летия победы над фашизмом в 1941–1945-м годах.
В аэропорту Пулково спикера Милли Меджлиса Сагибу Гафарову встречали заместитель спикера Законодательного Собрания Санкт-Петербурга Николай Бондаренко, депутат Андрей Алескеров, председатель Комитета по внешним связям правительства Санкт-Петербурга Евгений Григорьев, генеральный секретарь Совета Межпарламентской ассамблеи СНГ Дмитрий Кобицкий, посол Азербайджана в России Рахман Мустафаев, постоянный представитель Азербайджана при МПА СНГ Айдын Джафаров, исполняющий обязанности генерального консула Азербайджана в Санкт-Петербурге Анар Юсифзаде и другие официальные лица.
В рамках визита предусмотрено выступление спикера Милли Меджлиса Сагибы Гафаровой на заседаниях Совета и Пленарного заседания МПА СНГ, а также ряд встреч с руководителями парламентских делегаций, участвующих в мероприятии.