“AzerGold” QSC-nin təşəbbüsü ilə 22 Aprel – Beynəlxalq Yer Günü münasibətilə ekoloji və maarifləndirici tədbirlər təşkil edilib.
Beynəlxalq Yer Günü həftəsi çərçivəsində Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi və “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə aprelin 21-də Müşfiqabad qəsəbəsində ağacəkmə aksiyası keçirilib.
Aksiyada ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin birinci müavini Rəşad İsmayılov, “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov, eləcə də hər iki qurumun rəhbər heyəti, əməkdaşları və könüllülər iştirak edib. Tədbir zamanı Abşeron yarımadasının torpaq-iqlim şəraitinə uyğun Eldar şamı və zeytun ağacları əkilib.
Aprelin 22-də isə “AzerGold”un rəhbər heyəti və əməkdaşlarının Abşeron rayonunun Qobustan kəndinin ərazisində yerləşən Palçıq Vulkanları Turizm Kompleksinə ekskursiyası təşkil edilib.
Ekskursiya çərçivəsində ərazidəki palçıq vulkanları barədə məlumat verilib, Səhmdar Cəmiyyətinin heyəti “Qılınc” palçıq vulkanını yaxından izləyiblər.
Kompleksdə planetimizin təkamül prosesini nümayiş etdirən eksponatlarla zəngin olan sərgi zallarında heyvanat aləminin tarixinə dair faydalı məlumatlar təqdim olunub.
“Minerallar” sərgisində ölkəmizin fərqli bölgələrinə aid nadir qiymətli daşlar, kristallar və geoloji nümunələri, müxtəlif mineralların qarışıqlarından ibarət süxurlara baxış keçirilib.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Yer Günü ilk dəfə 1970-ci ilin aprelin 22-də ABŞ-də qeyd olunub. Həmin vaxt 20 milyona yaxın insan ətraf mühitin qorunmasına diqqəti artırmaq üçün müxtəlif tədbirlər təşkil edərək, öz mövqelərini ifadə edib. 2009-cu ildə isə BMT-nin Baş Assambleyası tərəfindən qəbul olunmuş qətnaməyə əsasən, “Beynəlxalq Yer Günü” hər il aprelin 22-də beynəlxalq səviyyədə qeyd olunur.

По инициативе ЗАО «AzerGold» были организованы экологические и просветительские мероприятия, приуроченные к 22 апреля – Международному дню Земли.
В рамках недели Международного Дня Земли 21 апреля в поселке Мушфигабад при совместной организации Министерства экологии и природных ресурсов и закрытого акционерного общества «AzerGold» была проведена акция по посадке деревьев.
В акции приняли участие первый заместитель министра экологии и природных ресурсов Рашад Исмаилов, председатель совета директоров ЗАО «AzerGold» Закир Ибрагимов, а также руководящий состав, сотрудники и волонтеры обеих структур. В ходе мероприятия были посажены эльдарские сосны и оливковые деревья, подходящие для почвенно-климатических условий Апшеронского полуострова.
22 апреля для руководства и сотрудников компании «AzerGold» была организована экскурсия в туристический комплекс «Грязевые вулканы», расположенный в селе Гобустан Апшеронского района.
В рамках экскурсии была предоставлена информация о грязевых вулканах в этом районе, а также сотрудники акционерного общества внимательно осмотрели грязевой вулкан «Кылынч».
Выставочные залы комплекса, богатые экспонатами, демонстрирующими эволюционный процесс нашей планеты, предоставляют полезную информацию об истории животного мира. На выставке «Минералы» были представлены редкие драгоценные камни, кристаллы и геологические образцы из разных регионов нашей страны, а также горные породы, состоящие из смесей различных минералов.
Следует отметить, что Международный день Земли впервые отметили в США 22 апреля 1970 года. Тогда около 20 миллионов человек выразили свою позицию, организовав различные мероприятия по повышению осведомленности об охране окружающей среды. В 2009 году в соответствии с резолюцией, принятой Генеральной Ассамблеей ООН, 22 апреля каждого года во всем мире отмечается «Международный день Земли».