https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_0f807c04d7aa31568b33030ca_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Heydər Əliyev Muzeyində "Heydər Əliyev mühazirələri" layihəsi çərçivəsində Milli Məclisin üzvü Sevinc Fətəliyeva ilə görüş keçirilib.
BDU-nun Humanitar məsələlər və gənclər siyasəti şöbəsinin müdiri Ramin Səmədov Milli Məclisin üzvü Sevinc Fətəliyevanın fəaliyyəti haqqında məlumat verib, Universitetdə həyata keçirilən “Heydər Əliyev mühazirələri" layihəsinin əhəmiyyətindən danışıb.
Sonra millət vəkili Sevinc Fətəliyeva "Heydər Əliyev və suveren Azərbaycan" mövzusunda mühazirə ilə çıxış edib. O bildirib ki, müstəqil Azərbaycan dövləti uğurlu xarici siyasət həyata keçirir. Bu siyasət Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən müəyyən edilib və Prezident İlham Əliyev tərəfindən yüksək peşəkarlıqla həyata keçirilir: “Ulu Öndər azərbaycançılıq məfkurəsinin parlaq daşıyıcısı kimi müdrik siyasəti, dönməz əqidəsi və tarixi uzaqgörənliyi sayəsində milli dövlətçilik ideyasının gerçəkləşdirilməsinə, müasir Azərbaycan dövlətinin qurulmasına və xalqımızın müstəqillik arzusuna çatmasına nail olub. Məhz Ümummilli Liderin siyasi kursu sayəsində Azərbaycan özünün geostrateji, iqtisadi və mədəni potensialından istifadə edərək, Şərqlə Qərb arasında etibarlı körpü rolunu oynayıb və dünyanın ən dinamik inkişaf edən ölkələrindən birinə çevrilib. Azərbaycan həmişə müstəqil xarici siyasətini yalnız ölkəmizin milli maraqları əsasında aparıb və aparacaq. Azərbaycanın digər dövlətlərlə mehriban qonşuluq münasibətləri həmişə qarşılıqlı faydalı münasibətlər prinsipi üzərində qurulub. Qazanılan uğurlar, torpaqlarımızın işğaldan azad olunması isə regionda yeni vəziyyət yaradıb. Bu amil Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə mövqeyini daha da gücləndirib”.
Deputat bildirib ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin qurduğu müstəqil Azərbaycan dövləti Prezident İlham Əliyevin liderliyi ilə öz tarixinin yüksəlişlə müşayiət olunan şərəfli bir dövrünü yaşayır.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_0f807c04d7aa31568b33030ca_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) в рамках проекта «Лекции Гейдара Алиева» состоялась встреча с депутатом Милли Меджлиса Севиндж Фаталиевой.
Заведующий отделом гуманитарных вопросов и молодежной политики БГУ Рамин Самедов рассказал о деятельности депутата Севиндж Фаталиевой, затронул важность проекта «Лекции Гейдара Алиева», реализуемого в вузе.
Затем Севиндж Фаталиева выступила с лекцией на тему «Гейдар Алиев и суверенный Азербайджан». Она сказала, что Азербайджан проводит успешную внешнюю политику, которая была определена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым и профессионально реализуется Президентом Ильхамом Алиевым: «Великий лидер добился воплощения идеи национальной государственности, создания современного Азербайджанского государства и осуществления стремления нашего народа к независимости. Именно благодаря политическому курсу общенационального лидера Азербайджан, используя свой геостратегический, экономический и культурный потенциал, сыграл роль моста между Востоком и Западом и превратился в одну из динамично развивающихся стран мира. Азербайджан всегда проводил и будет проводить свою внешнюю политику исключительно исходя из национальных интересов страны. Добрососедские отношения Азербайджана с другими государствами всегда строились на принципе взаимовыгодных отношений. Достигнутые успехи и освобождение земель от оккупации создали новую ситуацию в регионе. Этот фактор еще больше укрепил позиции Азербайджана в международном сообществе». Депутат отметила, что под руководством Президента Ильхама Алиева азербайджанское государство переживает славную эпоху.