https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_f1700ec0b6f41cd516893afc7_o.jpg
Müdafiə Nazirliyinin illik hazırlıq planına əsasən, Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidməti ilə birgə keçirilən tədbirlər çərçivəsində hərbi hissələrdə ehtiyatdan çağırılan bir qrup hərbi vəzifəlilərin cəlb edildiyi təlim toplanışında praktiki məşğələlərə xüsusi diqqət yetirilir.
Tədris proqramına müvafiq olaraq, toplanışa cəlb edilmiş heyətlə xüsusi təyinatlı hərbi hissələrdən birində nəzəri və praktiki məşğələlər keçirilib, hərbi vəzifəlilərin sıra hazırlığı təkmilləşdirilib.
Müxtəlif təlim sahələrində baş tutmuş məşğələlər zamanı əvvəlcə hərbi vəzifəlilərə döyüş zamanı ilkin tibbi yardımın göstərilməsi qaydaları öyrədilib, yaralıların ərazidən təxliyə edilməsi üsulları məşq etdirilib, eləcə də Azərbaycan Ordusunun mühəndis bölmələrinin silahlanmasında olan müasir xüsusi vasitələr barədə geniş məlumat verilib.
Məşğələlər zaman hərbi vəzifəlilər bölmələrimizin silahlanmasında olan atıcı silahların natamam sökülüb-yığılması üzrə praktiki vərdişlərini sınayıblar, həmçinin fərdi kimyəvi mühafizə vasitələrindən istifadə qaydalarını öyrəniblər.
Hərbi vəzifəlilərlə maarifləndirici söhbətlər aparıldıqdan və təhlükəsizlik qaydaları çatdırıldıqdan sonra onlar müxtəlif atıcı silahlardan praktiki atış çalışmalarını müvəffəqiyyətlə icra ediblər.
Plana uyğun olaraq, təlim iştirakçılarının döyüş hazırlığı səviyyəsinin, bilik və bacarıqlarının artırılması, praktiki vərdişlərinin təkmilləşdirilməsi, eləcə də ordumuzun arsenalına yeni daxil edilmiş silahlarla tanış olmaq, onların döyüş tətbiqini öyrənmək məqsədilə keçirilən təlim toplanışı davam edir.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_f1700ec0b6f41cd516893afc7_o.jpg
Under the Ministry of Defense’s annual training plan, special attention is paid to practical classes held during training session with a group of reservists called from the reserve, conducted within the framework of joint actions with the State Service for Mobilization and Conscription.
In accordance with the training program, theoretical and practical classes were conducted with the personnel involved in the session held in one of the special purpose military units, and the drill training of reservist was improved.
Within the classes held in various training ranges, the reservists received training in the rules of providing first aid during combat, worked out methods of evacuating the wounded from the territory, and were informed in detail about modern special equipment available in the armament of the Azerbaijan Army’s engineering units.
During the classes, the reservists enhanced their practical skills in the incomplete disassembly and reassembly of small arms available in the armament of Azerbaijan Army Units, as well as learned the rules for the use of personal chemical protection equipment.
After enlightening talks with reservists and informing them on safety rules, they successfully carried out practical shooting from various small arms.
According to the plan, the training session focused on raising the combat training level of reservists, enhancing their knowledge and abilities, improving their practical skills, and introducing them to weapons recently received in the arsenal of Azerbaijan Army, including the study of their combat use.