https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_f1700ec0b6f41cd516893afc7_o.jpg
Müdafiə Nazirliyinin illik hazırlıq planına əsasən, Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidməti ilə birgə keçirilən tədbirlər çərçivəsində hərbi hissələrdə ehtiyatdan çağırılan bir qrup hərbi vəzifəlilərin cəlb edildiyi təlim toplanışında praktiki məşğələlərə xüsusi diqqət yetirilir.
Tədris proqramına müvafiq olaraq, toplanışa cəlb edilmiş heyətlə xüsusi təyinatlı hərbi hissələrdən birində nəzəri və praktiki məşğələlər keçirilib, hərbi vəzifəlilərin sıra hazırlığı təkmilləşdirilib.
Müxtəlif təlim sahələrində baş tutmuş məşğələlər zamanı əvvəlcə hərbi vəzifəlilərə döyüş zamanı ilkin tibbi yardımın göstərilməsi qaydaları öyrədilib, yaralıların ərazidən təxliyə edilməsi üsulları məşq etdirilib, eləcə də Azərbaycan Ordusunun mühəndis bölmələrinin silahlanmasında olan müasir xüsusi vasitələr barədə geniş məlumat verilib.
Məşğələlər zaman hərbi vəzifəlilər bölmələrimizin silahlanmasında olan atıcı silahların natamam sökülüb-yığılması üzrə praktiki vərdişlərini sınayıblar, həmçinin fərdi kimyəvi mühafizə vasitələrindən istifadə qaydalarını öyrəniblər.
Hərbi vəzifəlilərlə maarifləndirici söhbətlər aparıldıqdan və təhlükəsizlik qaydaları çatdırıldıqdan sonra onlar müxtəlif atıcı silahlardan praktiki atış çalışmalarını müvəffəqiyyətlə icra ediblər.
Plana uyğun olaraq, təlim iştirakçılarının döyüş hazırlığı səviyyəsinin, bilik və bacarıqlarının artırılması, praktiki vərdişlərinin təkmilləşdirilməsi, eləcə də ordumuzun arsenalına yeni daxil edilmiş silahlarla tanış olmaq, onların döyüş tətbiqini öyrənmək məqsədilə keçirilən təlim toplanışı davam edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_f1700ec0b6f41cd516893afc7_o.jpg
На учебных сборах с группой военнообязанных, призванных из запаса, проводимых в воинских частях в соответствии с годовым планом подготовки Министерства обороны, в рамках мероприятий, осуществляемых совместно с Государственной службой по мобилизации и призыву на военную службу, особое внимание уделяется практическим занятиям.
В соответствии с учебной программой с привлеченным на сборы составом в одной из воинских частей специального назначения были проведены теоретические и практические занятия, совершенствуется строевая подготовка военнообязанных.
В ходе тренировок, проводившихся на различных учебных площадках, военнообязанные сначала были обучены правилам оказания первой медицинской помощи во время боя, были отработаны методы эвакуации раненых с территории, дана обширная информация о современных специальных средствах, находящихся на вооружении инженерных подразделений Азербайджанской Армии.
Во время занятий военнообязанные отработали практические навыки по неполной разборке и сборке стрелкового оружия, состоящего на вооружении наших подразделений, а также освоили правила использования средств индивидуальной химической защиты.
После проведения просветительских бесед с военнообязанными и донесения до их сведения правил безопасности, военнообязанные успешно выполнили практические стрельбы из различного стрелкового оружия.
Учебные сборы, проводимые в плановом порядке в целях повышения уровня боевой подготовки, знаний и умений военнообязанных, совершенствования их практических навыков, а также ознакомления с вооружением, поступившим в арсенал нашей армии, и изучения его боевого применения, продолжаются.