https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_eda5efbc4a38e658c96353f48_o.jpg
Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (EMTA) energetika sahəsinin müvafiq sektorlarını tənzimləyən qanunvericiliyə uyğun olaraq istehlakçıların hüquqlarının müdafiəsi sahəsində digər dövlət orqan və qurumları ilə əməkdaşlıq edir.
Agentlik istehlakçılardan elektrik və istilik enerjisi, həmçinin qaz təchizatı ilə bağlı Çağrı Mərkəzi, şəxsi müraciət, həmçinin elektron poçt və ya sosial şəbəkə vasitəsilə daxil olan müraciətlərə baxır. Müvafiq sahədə istehlakçılara keyfiyyətli və səmərəli xidmət göstərilməsinin təmin edilməsi üçün tədbirlər görür, eləcə də istehlakçıların hüquqlarının müdafiəsi haqqında qanunvericiliyin icrasına dövlət nəzarətini həyata keçirir.
Bununla yanaşı, istehlakçıların hüquqlarının və qanuni mənafelərinin pozulmasına gətirib çıxaran və ya gətirib çıxara bilən hərəkətlərin qarşısının alınması üçün tədbirlər hazırlayır və həyata keçirir, o cümlədən energetika subyektləri arasında mübahisələrə və istehlakçıların şikayətlərinə baxır.
2025-ci ilin I rübü ərzində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik və istilik enerjisi, təbii qazla təchizatı və digər məsələlərlə bağlı EMTA-ya bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 1793 müraciət daxil olub. Bu müraciətlərdən 1435-i elektrik enerjisi təchizatı, 244-ü təbii qaz təchizatı, 57-si istilik təchizatı ilə bağlı olub. Digər məsələlərlə bağlı isə 57 müraciət göndərilib.
Müraciətlərdən 1177-si Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb (31 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti qurumlara göndərilib), 296 müraciət hazırda baxılma prosesindədir, 320 məlumat xarakterli müraciətdən 126-sı qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_eda5efbc4a38e658c96353f48_o.jpg
The Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) cooperates with other state bodies and institutions in the field of consumer rights protection, in line with the legislation governing relevant sectors of the energy industry.
The Agency addresses consumer applications related to electricity, heat, and gas supply, received through the Call Center, personal submissions, as well as via e-mail or social media platforms. AERA takes necessary actions to ensure the provision of high-quality and efficient services to consumers and exercises state control over the implementation of legislation protecting consumer rights.
Additionally, AERA develops and implements measures to prevent actions that lead to or may lead to violations of the rights and legitimate interests of consumers, considers disputes between energy market participants, and reviews consumer complaints.
In the first quarter of 2025, AERA received a total of 1,793 appeals, both directly and through the Ministry of Energy, concerning consumer rights protection, the supply of electricity, heat, natural gas, and other issues. Of these appeals, 1,435 were related to electricity supply, 244 concerned natural gas supply, and 57 were related to heat supply, while 57 concerned other matters.
Out of the received appeals, 1,177 were investigated and responded to by the Agency (31 appeals were forwarded to the relevant institutions for further consideration), while 296 appeals are under consideration. Among the 320 informational appeals, 126 were expressions of gratitude for resolved issues.