https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_ff7fa843d31689800308628eb_o.jpg
Azərbaycanın milli aviadaşıyıcısı AZAL sərnişin məmnuniyyətini artırmaq məqsədilə yeni “AZAL Upgrade” proqramını tətbiq edib. Belə ki, ekonom sinif bileti alan sərnişinlər bu proqram çərçivəsində biletlərini premium ekonom və biznes sinfə yüksəltmək imkanı əldə edirlər.
“AZAL Upgrade” proqramından istifadə edərək qalib gələn sərnişinlər premium ekonom və biznes sinfə aid bütün imtiyazlardan yararlana bilərlər.
Xidmətdən yararlanmağın bir neçə üsulu var. Belə ki, ekonom sinif bileti alan sərnişinlər AZAL tərəfdən elektron poçt vasitəsilə uçuşlarından öncə “AZAL Upgrade” barədə məlumat alacaqlar. Sərnişinlər e-poçtda yer alan linkə daxil olaraq öz təkliflərini irəli sürə və xüsusi qiymətə premium ekonom və biznes sinif oturacaqlar əldə edə bilərlər. Eyni zamanda, sərnişinlər azal.az saytı və mobil tətbiqində “Rezervasiyanın İdarəolunması” bölməsindən və onlayn qeydiyyat (“check-in”) bölməsindən “AZAL Upgrade” xidmətinə müraciət edə bilərlər.
Premium ekonom və biznes sinfə yüksəlmək imkanı uçuşdan 14 saat əvvələ qədər onlayn olaraq edilə bilər. Sərnişin təklif qiymətini irəli sürdükdən sonra ən geci uçuşuna 12 saat qalmışa qədər nəticələr barədə məlumat alacaq, yəni onun təklifi qəbul edilib edilmədiyi bildiriləcək.
Ödəniş yalnız təklif qəbul edildikdə həyata keçirilir. Bu xidmət üzrə ödənilən məbləğ geri qaytarılmır və dəyişdirilmir. Əgər təklif qəbul edilməzsə, heç bir əlavə ödəniş tutulmur.
Bundan savayı, əgər reysin yerinə yetirilməsi üçün təyin olunmuş təyyarə dəyişərsə və sözügedən təyyarədə biznes sinfi olmazsa, o zaman təkmilləşdirmə baş tutmur və ödənilən məbləğ sərnişinə tam şəkildə geri qaytarılır. Lakin yeni təyyarədə biznes sinif olduğu təqdirdə, o zaman müştəriyə bütün imtiyazlar təqdim olunur və heç bir dəyişiklik baş vermir.

AZAL предоставляет пассажирам возможность более выгодно повысить класс обслуживания
AZAL предоставляет пассажирам возможность более выгодно повысить класс обслуживания AZAL предоставляет пассажирам возможность более выгодно повысить класс обслуживания
Национальный авиаперевозчик Азербайджана AZAL внедрил новую программу AZAL Upgrade, направленную на повышение уровня удовлетворенности пассажиров. В рамках этой программы пассажиры, оформившие билеты эконом-класса, могут повысить класс обслуживания до премиум-эконом или бизнес-класса.
Пассажиры, которые воспользуются программой AZAL Upgrade, смогут воспользоваться всеми привилегиями, предоставляемыми для соответствующего класса обслуживания.
Существует несколько способов воспользоваться данной услугой. Пассажиры, оформившие билет эконом-класса, получат информацию о программе AZAL Upgrade по электронной почте до своего рейса. Перейдя по ссылке, указанный в письме, пассажиры могут предложить свою цену и получить места в премиум-эконом или бизнес-классе по специальной цене. Кроме того, пассажиры могут воспользоваться услугой через раздел «Управление бронированием» на сайте www.azal.az и в мобильном приложении, а также через онлайн-регистрацию (check-in).
Возможность повышения класса обслуживания доступна онлайн до 14 часов до вылета рейса. После подачи предложения пассажир получит уведомление о результате в течение 12 часов до выполнения рейса, и будет сообщено, принято ли его предложение.
Оплата производится только в случае принятия предложения. Средства, уплаченные за услугу, не возвращаются и не изменяются. Если предложение не принимается, дополнительных платежей с пассажира не взымается.
Кроме того, если воздушное судно, назначенное для рейса, будет заменено и на новом судне не будет бизнес-класса, повышение класса не состоится, и уплаченная сумма будет полностью возвращена пассажиру. Однако, если на новом судне есть бизнес-класс, пассажир получит все привилегии без изменений.