https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_e3835d221d0d146a16b12345f_o.jpg
Varşava Universitetinin ev sahibliyində keçirilən Konqresdə Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu, Azərbaycanın, Türkiyənin, Qazaxıstanın və Özbəkistanın Polşadakı Səfirlikləri, eləcə də Yunus Əmrə İnstitutu, Karaim İrsi Fondu əsas tərəfdaş qismində çıxış ediblər.
“Türk Dünyası Araşdırmaları – Multidissiplinar Perspektivlər” adı altında təşkil olunan Konqresdə Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva fəxri qonaq qismində iştirak edib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Varşava Universitetinin prorektoru Zigmunt Lalak, artıq 6-cı dəfədir ki, Polşada təşkil olunan Konqresin əhəmiyyətindən danışaraq, tədbirin türk xalqlarının zəngin keçmişinin, tarixinin, dilinin, mədəniyyətinin Avropa və bütün dünyada təbliğ edilməsi istiqamətində böyük rol oynadığını qeyd edib. Bu xüsusda, Z.Lalak Varşavada toplaşmış türkoloqların xidmətlərini yüksək qiymətləndirirək, Konqresin fəaliyyətinə uğurlar arzu edib.
Tədbirdə çıxış edən Türkiyə Respublikasının Polşa Respublikasındakı səfiri Cengiz Kamil Fırat, Kongresin müzakirə platforması kimi vacibliyindən söz açıb. Səfir hər bir türkün keçmişlə gələcək arasında körpü qurmasında Türkologiya elminin önəminə toxunaraq, Türkiyənin Türk Dünyasının qədim irsinin təbliği ilə bağlı layihələrə hər zaman dəstək verdiyini bildirib.
Tədbirdə çıxış edən Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun Prezidenti Günay Əfəndiyeva müasir dövrdə Türk mədəni irsinin elmi konseptual səviyyədə araşdırılmasının və bu işə dünya türkoloqlarının cəlb edilməsinin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib: “Türk Dünyası dedikdə əlbəttə, yalnız türk xalqlarının yaşadığı geniş coğrafiya nəzərdə tutulmur. Türk Dünyası özlüyündə türk xalqlarının sahib olduğu ortaq tarix, mədəniyyət, ədəbiyyat, dil, adət-ənənələri ehtiva edir. Bunların hər biri türk kimliyini formalaşdıran və onun sütununu təşkil edən amillərdir.”
Türk Dünyası və Polşa arasındakı dostluq və tərəfdaşlıq münasibətlərinin qədim tarixə, dərin köklərə söykəndiyinə toxunan Fondun prezidenti, Polyak xalqının Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun hər bir üzv ölkəsi ilə bağlılığının olduğunu qeyd edib. O, Polşada türk əsilli milli azlıqlar olan tatarların və karaimlərin yaşadığını vurğulayaraq, onların irsinin qorunmasının təşkilatın maraq dairəsində olduğunu bildirib.
Günay Əfəndiyeva Türkologiya elminin inkişafından söz açıb: “Bu gün artıq Avropanın 30-a qədər ölkəsində Türkologiya müstəqil elm kimi öyrənilir. Bu elm sadəcə Şərqşünaslığın bir bölməsi kimi deyil, ayrıca elm kimi qəbul edilir.”
Eyni soydan gələn Türk xalqlarının zaman-zaman çətin günlərin sınağından keçdiyini qeyd edən Fondun prezidenti, buna baxmayaraq, xalqlar arasındakı birliyin indiyədək davam etdiyini və günü gündən daha da gücləndiyini vurğulayıb: “Biz bunun 2 il öncə, Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü bərpa edərək, tarixi Qarabağ torpaqlarını qaytardığı zaman Türkiyənin göstərdiyi mənəvi dəstəyin nümunəsində bir daha şahidi olduq.”
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Polşa Respublikasındakı səfiri Nərgiz Qurbanova, Azərbaycan xalqının türk dünyasına qazandırdığı böyük elmi nailiyyətlərdən bəhs edərək, 1926-cı ildə Bakıda keçirilən Birinci Türkoloji Qurultay haqqında məlumat verib.
Səfir, hər bir xalqın dilinin onun milli varlığını təsdiq etdiyini söyləyib: “Azərbaycan dili də xalqımızın milli mənsubiyyətini müəyyən edən başlıca amillərdən biridir. Tarix boyu türk dilləri içərisində Azərbaycan dilinin özünəməxsus yeri olmuşdur. XVI əsrdə Azərbaycan dili Səfəvilər dövlətinin rəsmi dövlət dili səviyyəsinə yüksəlmişdir. Türk dünyası və müsəlman şərqində ilk dünyəvi demokratik respublika olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti 1918-ci ildə Azərbaycan dilini dövlət dili elan etmişdir.”
Türk xalqları arasında həmrəyliyin gücləndirilməsində Türk Əməkdaşlıq Təşkilatlarının önəmini vurğulayan səfir, TÜRKSOY-a üzv ölkələrin Mədəniyyət Nazirlərinin Daimi Şurasının qərarı ilə Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” seçildiyini diqqətə çatdırıb.
Qazaxıstan Respublikasının Polşa Respublikasındakı səfiri Alim Kirabayev Türk xalqlarının tarixinin, mədəniyyətinin, dilinin, ədəbiyyatının, siyasətinin Avropada araşdırılmasının mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib. Səfir Qazaxıstanın və ümumilikdə bütün Türk dövlətlərinin çoxəsrlik dəyərlərinin beynəlxalq miqyasda tanıdılmasının önəmindən söz açıb. O, Konqresin Türk xalqları ilə Avropa xalqları arasında qarşılıqlı əlaqələrin inkişafına töhfə verdiyini qeyd edib. Səfir, bu il UNESCO səviyyəsində 150 illik yubileyi qeyd olunan qazax türkoloqu, şair və siyasətçi Ahmet Baytursınulının Qazaxıstanın elmi və mədəni irsinin inkişafındakı xidmətlərindən danışıb.
Konqresin açılış mərasimində Varşava Universitetin professoru Tadeusz Majda türkologiya elmi üzrə göstərdiyi xidmətlərinə görə fəxri fərman ilə təltif olunub.
Konqres çərçivəsində keçirilən çoxsaylı panellərdə Türkologiyaya həsr olunan müxtəlif mövzular müzakirə olunur.

https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_e3835d221d0d146a16b12345f_o.jpg
Основными партнерами конгресса, организованного Варшавским университетом, являются Международный Фонд Тюркской Культуры и Наследия, посольства Азербайджана, Турции, Казахстана и Узбекистана в Польше, а также Институт Юнуса Эмре и Фонд Караимского Наследия.
В Конгрессе под названием «Исследования Тюркского мира – мультидисциплинарные перспективы» в качестве почетного гостя приняла участие президент Международного Фонда Тюркской Культуры и Наследия Гюнай Эфендиева.
Открывая мероприятие со вступительным словом, проректор Варшавского университета Зигмунт Лалак подчеркнул важность проведения Конгресса и отметил, что мероприятие, организованное в Польше уже в 6-й раз, играет большую роль в продвижении богатого прошлого, истории, языка, культуры тюркских народов как в Европе, так и во всем мире. В этом отношении З. Лалак высоко оценил заслуги собравшихся в Варшаве тюркологов и пожелал успехов работе Конгресса.
Выступивший на мероприятии посол Турецкой Республики в Польской Республике Ченгиз Кямиль Фырат оценил Конгресс как значимую платформу для сближения. Подчеркнув важность Тюркологии в построении моста между прошлым и будущим каждого представителя тюркских народов, посол отметил, что Турция всегда поддерживает проекты, связанные с пропагандой древнего наследия Тюркского мира.
Президент Международного Фонда Тюркской Культуры и Наследия Гюнай Эфендиева выступая на мероприятии сказала, что в настоящее время изучение тюркского культурного наследия на научно-концептуальном уровне и привлечение к этой работе тюркологов со всего мира имеет большое значение: «Под Тюркским миром, конечно же, подразумевается не только обширная география, где проживают тюркские народы. Тюркский мир сам по себе охватывает общую историю, культуру, литературу, язык, традиции тюркских народов. Каждый из этих факторов формирует тюркскую идентичность и составляет ее основу».
Касаясь того факта, что дружеские и партнерские отношения между Тюркским миром и Польшей основаны на древней истории и глубоких корнях, президент Фонда отметила, что страна тесно связана с каждой страной-членом Международного Фонда Тюркской Культуры и Наследия. Подчеркнув, что в Польше проживают татары и караимы, являющиеся национальными меньшинствами тюркского происхождения, Г. Эфендиева довела до внимания, что защита их наследия является одним из основных направлений деятельности организации.
Гюнай Эфендиева рассказала о развитии Тюркологии: «Сегодня Тюркология изучается как самостоятельная наука уже в 30 странах Европы. Она рассматривается не просто как раздел востоковедения, а как отдельная наука».
Отметив, что тюркские народы, исторически имеющие общие корни, время от времени проходили через тяжелые испытания, президент Фонда подчеркнула, что тем не менее единство между народами продолжается и укрепляется с каждым днем: «Мы еще раз стали свидетелями этого на примере моральной поддержки, оказанной Турцией 2 года назад, когда Азербайджан восстановил свою территориальную целостность и вернул исторические земли Карабаха».
Выступившая на мероприятии посол Азербайджанской Республики в Польской Республике Наргиз Гурбанова подчеркнув великие научные достижения азербайджанского народа для Тюркского мира, рассказала о первом Тюркологическом Конгрессе, состоявшемся в Баку в 1926 году.
Посол отметила, что язык каждого народа подтверждает его национальную принадлежность: «Азербайджанский язык также является одним из главных факторов, определяющих национальную принадлежность нашего народа. На протяжении всей истории Азербайджанский язык занимал особое место среди тюркских языков. В XVI веке Азербайджанский язык стал официальным государственным языком государства Сефевидов. Азербайджанская Демократическая Республика, первая светская Демократическая Республика в Тюркском мире и на мусульманском Востоке, объявившая в 1918 году Азербайджанский язык государственным».
Подчеркнув значимость Организаций Тюркского Сотрудничества в укреплении солидарности между тюркскими народами, Наргиз Гурбанова отметила, что решением Постоянного Совета министров культуры стран-членов ТЮРКСОЙ город Шуша был объявлен «Культурной столицей Тюркского мира» на 2023 год.
Посол Республики Казахстан в Польской республике Алим Кирабаев подчеркнул важность изучения истории, культуры, языка, литературы, политики тюркских народов в Европе. В свою очередь, посол также отметил значимость международного признания многовековых ценностей Казахстана и всех тюркских государств в целом.
Он отметил, что Конгресс способствует развитию взаимоотношений между тюркскими и европейскими народами. Посол также рассказал о заслугах казахского тюрколога, поэта и политика Ахмета Байтурсынули в развитии научного и культурного наследия Казахстана, чье 150-летие было отмечено в этом году на уровне ЮНЕСКО.
На церемонии открытия конгресса профессор Варшавского университета Тадеуш Майда был награжден Почетной грамотой за заслуги в области Тюркологии.
На многочисленных панелях, проводимых в рамках Конгресса, обсуждаются различные темы, посвященные тюркологии.