https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_a6335e79e2440b19a72341bc4_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin və Heydər Əliyev Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə ənənəvi olaraq Diaspor Gənclərinin Vl Yay Düşərgəsi təşkil ediləcək. “Azərbaycan Respublikasında 2025-ci ilin “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamına uyğun olaraq builki düşərgənin şüarı “Konstitusiya və Suverenlik ili”dir. Düşərgə 3–9 avqust 2025-ci il tarixində ərazi bütövlüyümüzün və dövlət suverenliyimizin bərpasının rəmzi olan Xankəndi şəhərində keçiriləcək.
Dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan 100-dən çox azərbaycanlı gəncin, o cümlədən ölkəmizə dost münasibət bəsləyən xalqların nümayəndələrinin düşərgədə iştirakı nəzərdə tutulur.
2025-ci il Azərbaycan Respublikasında “Konstitusiya və Suverenlik İli”nə həsr olunan Diaspor Gənclərinin VI Yay Düşərgəsində iştirak edən gənclər Xankəndinin, eləcə də Qarabağın tarixi, mədəni abidələri ilə tanış olmaq, şəhid ailələrinin üzvləri və qəhrəman qazilərimizlə, həmçinin müxtəlif sahələr üzrə ekspertlərlə görüşmək, eləcə də əylənmək və intellektual oyunlarda iştirak etmək imkanı qazanacaqlar.
Yay düşərgələri xaricdə yaşayan azərbaycanlı gənclərin Vətənlə əlaqələrinin gücləndirilməsi, Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə təmsil olunması sahəsində bacarıqlarının artırılması, şəbəkələşmələri, qarşılıqlı əlaqə və yeni dostluqların qurulması baxımından gözəl fürsətdir.
Düşərgəyə Azərbaycan dilində ünsiyyət bacarığı olan 18-29 yaş arası gənclər qeydiyyatdan keçə bilərlər. Daha əvvəlki düşərgələrdə iştirak etmiş gənclərin təkrar iştirakı nəzərdə tutulmur. Gənclərin düşərgədə iştirak xərcləri qarşılanacaq.
İştirak üçün 31 may 2025-ci il tarixinə qədər www.diaspor.gov.az/qeydiyyat səhifəsində yerləşdirilmiş onlayn anket forması tam olaraq doldurulub göndərilməlidir. Seçim prosesi iki mərhələdə – müraciətlərin qəbulu və videomüsahibələr formasında keçiriləcək.
Qeydiyyat, proqram, iştirakçıların seçim prosesi və digər vacib məlumatları əldə etmək üçün www.diaspor.gov.az saytını diqqətdə saxlamaq vacibdir.
Tel.: +994 12 493 10 54
WhatsApp: +994 51 867 36 02
Məlumat üçün bildirək ki, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi və Heydər Əliyev Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə bu günə kimi Diaspor gənclərinin Şəki, Şamaxı, Şuşa, Naxçıvan və Laçın şəhərlərində beş yay düşərgəsi təşkil olunub. Dünyanın 60-dan artıq ölkəsindən gənclər həmin düşərgələrdə iştirak edib.

VI Летний лагерь диаспорской молодежи будет проведен в Ханкенди
VI Летний лагерь диаспорской молодежи будет проведен в Ханкенди VI Летний лагерь диаспорской молодежи будет проведен в Ханкенди
По традиции Государственным комитетом Aзербайджанской Республики по работе с диаспорой и Фондом Гейдара Алиева будет организован VI Летний лагерь диаспорской молодежи. В соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики “Об объявлении 2025 года в Азербайджанской Республике “Годом Конституции и суверенитета” лозунг нынешнего лагеря - “Год Конституции и суверенитета”. Лагерь будет проведен 3–9 aвгуста 2025 года в городе Ханкенди, являющемся символом восстановления нашей территориальной целостности и государственного суверенитета.
В лагере примут участие более 100 представителей азербайджанской молодежи, проживающей в различных странах мира, а также народов, питающих дружественное отношение к нашей стране.
Молодежь, которая примет участие в 2025 году в VI Летнем лагере диаспорской молодежи, посвященном “Году Конституции и суверенитета” в Азербайджанской Республике, сможет ознакомиться с историческими, культурными памятниками Ханкенди, а также Карабаха, встретиться с членами семей шехидов и нашими отважными гази, экспертами по различным сферам,  участвовать в развлечениях и интеллектуальных играх.
Летние лагеря – прекрасная возможность для укрепления связей проживающей за рубежом азербайджанской молодежи с Родиной, повышения ее умений в области представления Азербайджана на международной арене, а также с точки зрения сетевого взаимодействия, взаимных связей и обретения новых друзей.
Зарегистрироваться для участия в лагере могут представители молодежи в возрасте 18-29 лет, умеющие общаться на азербайджанском языке. Повторное участие молодежи, уже участвовавшей в предыдущих лагерях, не предусмотрено. Расходы, связанные с участием в лагере, будут возмещены.
Для участия необходимо до 31 мая 2025 года заполнить и отправить форму онлайн анкеты, размещенную на странице регистраци www.diaspor.gov.az/qeydiyyat. Процесс отбора будет проводиться в два этапа – в форме приема обращений и видеособеседований.
Для получения информации о регистрации, программе, процессе отбора участников и других важных сведений необходимо отслеживать сайт www.diaspor.gov.az
Teл.: +994 12 493 10 54
WhatsApp: +994 51 867 36 02
Отметим, что на сегодняшний день Государственный комитет по работе с диаспорой организовал совместно с Фондом Гейдара Алиева пять летних лагерей диаспорской молодежи в городах Шеки, Шамаха, Шуша, Нахчыван и Лачин. В лагерях приняла участие молодежь более, чем из 60 стран мира.