https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_a6335e79e2440b19a72341bc4_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin və Heydər Əliyev Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə ənənəvi olaraq Diaspor Gənclərinin Vl Yay Düşərgəsi təşkil ediləcək. “Azərbaycan Respublikasında 2025-ci ilin “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamına uyğun olaraq builki düşərgənin şüarı “Konstitusiya və Suverenlik ili”dir. Düşərgə 3–9 avqust 2025-ci il tarixində ərazi bütövlüyümüzün və dövlət suverenliyimizin bərpasının rəmzi olan Xankəndi şəhərində keçiriləcək.
Dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan 100-dən çox azərbaycanlı gəncin, o cümlədən ölkəmizə dost münasibət bəsləyən xalqların nümayəndələrinin düşərgədə iştirakı nəzərdə tutulur.
2025-ci il Azərbaycan Respublikasında “Konstitusiya və Suverenlik İli”nə həsr olunan Diaspor Gənclərinin VI Yay Düşərgəsində iştirak edən gənclər Xankəndinin, eləcə də Qarabağın tarixi, mədəni abidələri ilə tanış olmaq, şəhid ailələrinin üzvləri və qəhrəman qazilərimizlə, həmçinin müxtəlif sahələr üzrə ekspertlərlə görüşmək, eləcə də əylənmək və intellektual oyunlarda iştirak etmək imkanı qazanacaqlar.
Yay düşərgələri xaricdə yaşayan azərbaycanlı gənclərin Vətənlə əlaqələrinin gücləndirilməsi, Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə təmsil olunması sahəsində bacarıqlarının artırılması, şəbəkələşmələri, qarşılıqlı əlaqə və yeni dostluqların qurulması baxımından gözəl fürsətdir.
Düşərgəyə Azərbaycan dilində ünsiyyət bacarığı olan 18-29 yaş arası gənclər qeydiyyatdan keçə bilərlər. Daha əvvəlki düşərgələrdə iştirak etmiş gənclərin təkrar iştirakı nəzərdə tutulmur. Gənclərin düşərgədə iştirak xərcləri qarşılanacaq.
İştirak üçün 31 may 2025-ci il tarixinə qədər www.diaspor.gov.az/qeydiyyat səhifəsində yerləşdirilmiş onlayn anket forması tam olaraq doldurulub göndərilməlidir. Seçim prosesi iki mərhələdə – müraciətlərin qəbulu və videomüsahibələr formasında keçiriləcək.
Qeydiyyat, proqram, iştirakçıların seçim prosesi və digər vacib məlumatları əldə etmək üçün www.diaspor.gov.az saytını diqqətdə saxlamaq vacibdir.
Tel.: +994 12 493 10 54
WhatsApp: +994 51 867 36 02
Məlumat üçün bildirək ki, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi və Heydər Əliyev Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə bu günə kimi Diaspor gənclərinin Şəki, Şamaxı, Şuşa, Naxçıvan və Laçın şəhərlərində beş yay düşərgəsi təşkil olunub. Dünyanın 60-dan artıq ölkəsindən gənclər həmin düşərgələrdə iştirak edib.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_a6335e79e2440b19a72341bc4_o.jpg
The 6th Summer Camp of Diaspora Youth as in previous years, will be organized by the State Committee on Work with Diaspora and Heydar Aliyev Foundation. In connection with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan declaring the year 2025 as the "Year of Constitution and Sovereignty," the slogan of this year's camp is "Year of Constitution and Sovereignty.” The camp will be held in Khankendi, which symbolizes the restoration of our territorial integrity and state sovereignty, from 3 to 9 August, 2025.
More than 100 young people, including Azerbaijanis living abroad and youth from nations friendly to Azerbaijan, are expected to participate in the Camp.
In the 2025 Diaspora Youth VI Summer Camp, dedicated to the "Year of Constitution and Sovereignty" in the Republic of Azerbaijan, the participants will have the opportunity to get acquainted with the historical and cultural monuments of Khankendi and Karabakh, meet members of the families of martyrs and our heroic veterans, as well as experts from various fields. They will also have the chance to enjoy entertainment activities and participate in mind games.
Summer Camps are an excellent opportunity for Azerbaijani youth living abroad to strengthen ties with their Motherland, to improve their abilities to represent Azerbaijan on the global stage, boost their networking skills and build mutual connections and new friendships.
The youth between the ages 18-29, having good communication skills in Azerbaijani, can apply for participation. The participants of the previous summer camps cannot apply for the 6th Summer Camp. All expenditures of the participants will be fully covered.
The young people should fill out the form by May 31, 2025 via the link www.diaspor.gov.az/qeydiyyat The selection process will be carried out in two stages: admission of applications and video-interviews.
It is important to check website www.diaspor.gov.az regularly for additional information about registration process, program details, selection process of participants.
For additional information you may contact:
E-mail: youthcamp@diaspora.gov.az
Tel.: +994 12 493 10 54
WhatsApp: +994 51 867 36 02
It should be noted that Sheki, Shamakhi, Shusha, Nakhchivan, and Lachin cities hosted previous 5 Summer Camps of Diaspora Youth, jointly organized by the State Committee on Work with Diaspora and the Heydar Aliyev Foundation. Young people from more than 60 countries of the world participated in those camps.