Qazaxıstan Respublikasının Azərbaycandakı Səfiri Alim Bayel ölkənin Mərkəzi Bankının Sədri Taleh Kazımov ilə görüş keçirib.
A. Bayel Qazaxıstan-Azərbaycan münasibətlərinin, o cümlədən iqtisadi əməkdaşlıq sahəsində yüksək səviyyədə olduğunu qeyd edib. Xüsusilə, Qazaxıstanın Milli Bankı, QR-nın Maliyyə Bazarlarını Tənzimləmə və İnkişaf Agentliyi və Astana Beynəlxalq Maliyyə Mərkəzi Azərbaycanın Mərkəzi Bankı ilə səmərəli münasibətlər qurublar.
Diplomat həmçinin Taleh Kazımova 27 may 2025-ci il tarixində Astanada keçiriləcək Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrin Mərkəzi Banklarının Şurasının birinci iclasına dəvətnaməni təqdim edib.
Öz növbəsində, Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankının Sədri bu tədbirdə iştirak edəcəyini təsdiqləyib və, Şuranın yaradılması təşəbbüsü Qazaxıstan tərəfindən irəli sürüldüyünü vurğulayıb. O, həmçinin, iki ölkənin mərkəzi bankları təcrübə mübadiləsi və beynəlxalq platformalarda uğurla əməkdaşlıq etdiyini qeyd edib.
Görüş zamanı, həmçinin Qazaxıstan-Azərbaycan dövlətlərarası münasibətlərinə həsr olunmuş xatirə sikkəsinin buraxılması mümkünlüyü müzakirə olunub.

Посол Республики Казахстан в Азербайджане Алим Байель встретился с Председателем Центрального банка этой страны Талехом Кязымовым.
А. Байель отметил высокий уровень казахско-азербайджанских отношений, в том числе в сфере экономического взаимодействия. В частности, плодотворные отношения с Центробанком Азербайджана установили Национальный банк Казахстана, Агентство РК по регулированию и развитию финансового рынка, и Международный финансовый центр Астана.
Дипломат также передал Т. Кязымову приглашение на первое заседание Совета центральных банков государств-членов ОТГ, которое пройдет 27 мая 2025 года в Астане.
В свою очередь, Председатель ЦБ АР подтвердил участие в данном мероприятии, подчеркнув, что инициатива по созданию Совета была выдвинута казахстанской стороной. Он также отметил, что центробанки двух стран успешно взаимодействуют в сфере обмена опытом и на международных площадках.
В ходе встречи также была обсуждена возможность выпуска памятной монеты, посвященной казахско-азербайджанским межгосударственным отношениям.