https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_7a16e238a726d8886741d9cb8_o.jpg
Kaspersky mütəxəssisləri tərəfindən zərərli spam kampaniyası aşkar edilib. Onun hədəfləri dünya üzrə təşkilatlardır. Təcavüzkarlar Agent Tesla oğurluq proqramından istifadə edərək hesab məlumatlarını oğurlamağa çalışırlar. Satıcılardan və ya podratçılar tərəfindən göndərildiyi iddia edilən e-poçtlar vasitəsilə zərərli proqramları yayırlar. Ümumilikdə, 2022-ci ilin aprel-avqust ayları arasında Kaspersky həlləri tərəfindən bu kampaniya çərçivəsində 740 000-ə yaxın e-məktub aşkarlanıb. Oğurlanmış məlumatlar darknet (qaranlıq şəbəkə) forumlarında satıla və ya eyni təşkilatlara qarşı hədəfli hücumlarda istifadə edilə bilər.
Agent Tesla brauzerlərdən və digər proqramlardan login və şifrələri oğurlaya, ekran görüntülərini çəkə, veb-kamera və klaviaturalardan məlumat toplaya bilən casus proqram troyanıdır. Zərərli proqram e-poçtda arxiv kimi yayılır.
Kaspersky-nin məlumatlarına əsasən, təcavüzkarlar kütləvi spam hücumlarını getdikcə daha diqqətlə hazırlayırlar. Tipik olaraq, bu cür məktublar kifayət qədər primitivdir və müxtəlifliyi ilə fərqlənmir, lakin son vaxtlar kütləvi poçt göndərişlərində hədəfli hücumlar üçün xarakterik olan üsullar izlənilməyə başlanıb. Xüsusilə, təcavüzkarlar mövcud şirkətlər adından məktublar göndərir, məktubun üslubunu və göndərənin imzasını təqlid edirlər. Məsələn, bu zərərli kampaniyada biznes e-poçtları çox yaxşı saxtalaşdırılır. Təcavüzkarları açığa çıxaran yeganə şey qəribə ünvanlar göndərməkdir. Belə ki, poçt göndərişlərindən biri mailto:newsletter@trade***.com ünvanından gəlib və orada alqı-satqı haqqında saxta məlumatlar olub. “Newsletter” (xəbər bülleteni) sözü adətən alqı-satqı üzrə yazışmalar üçün deyil, xəbər göndərişləri üçün istifadə olunub. Bundan əlavə, göndərənin domen adı loqodakı rəsmi şirkət adından fərqli olub.
Şübhəli newsletter@trade***.com ünvanından gələn zərərli məktub nümunəsi
Guya logistika mütəxəssisindən gələn rus dilində olan məktubların birində şirkətin hesabına ödəniş edildiyi bildirilir. Ödənişi təsdiqləmək üçün alıcıdan əlavə edilmiş sənədi yoxlamağı xahiş olunur. Göndərənin ünvanı belə görünürdü: sales@gem****.bond. Ünvandakı şirkətin adı da rəsmi şirkət adı ilə uyğun gəlmir.
Rus dilində zərərli məktub nümunəsi
Bu məktubları birləşdirən yeganə oxşar əlamət gönədişlərin ssenarisi deyil, həm də onların avtomatik yaradılmış məktublara bənzəməməsidir. E-poçt başlıqları da eyni quruluşa malikdir. Bundan əlavə, mesajlar məhdud IP ünvanlar dəstindən gəlir. Bu o deməkdir ki, onlar böyük bir zərərli e-poçt kampaniyasının bir hissəsidir.
“Agent Tesla şifrələri və digər hesab məlumatlarını oğurlamaq üçün istifadə edilən çox məşhur oğurluq proqramıdır (stealer). 2014-cü ildən bəri tanınır və kütləvi hücumlarda geniş istifadə olunur. Bununla belə, bu kampaniyada hücumçular hədəfli hücumlara xas olan üsulları mənimsəyiblər. Məktublar konkret şirkətlər üçün yaradılıb və qanuni olanlardan çox az fərqlənib”, - deyə Kaspersky-nin anti-spam eksperti Roman Dedenok bildirir.
Kaspersky məhsulları Agent Tesla oğurluq proqramını Trojan-PSW.MSIL.Agensla şəklində aşkar edir.
Agent Tesla haqqında daha çox məlumatı Securelist-in hesabatında öyrənmək olar: https://securelist.ru/agent-tesla-malicious-spam-campaign/105932/.
Bu cür poçt göndərişlərindən qorunmaq üçün, Kaspersky təşkilatlara aşağıdakı təhlükəsizlik tədbirlərini görməyi tövsiyə edir:
- işçilərə informasiya təhlükəsizliyi qaydalarını öyrədin, mütəmadi olaraq təlimlər, o cümlədən elektron poçtla təhlükəsiz işləməyə həsr olunmuş təlimlər keçin;
- proqram aşkarlama xüsusiyyətlərinə malik poçt serverləri üçün Kaspersky Security kimi poçt serverinin mühafizəsi üzrə ixtisaslaşmış həllər quraşdırın.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_7a16e238a726d8886741d9cb8_o.jpg
«Лаборатория Касперского» обнаружила вредоносную спам-кампанию. Её цели ― организации по всему миру. Атакующие пытаются украсть учётные данные с помощью программы-стилера Agent Tesla. Они распространяют зловред через письма якобы от поставщиков или контрагентов. Всего с апреля по август 2022 года решения «Лаборатории Касперского» обнаружили около 740 тысяч писем в рамках этой кампании. Украденные данные злоумышленники могут продавать на форумах в даркнете или использовать в дальнейших целевых атаках на те же организации.
Agent Tesla — троянец-шпион, который умеет красть логины и пароли из браузеров и других приложений, делать скриншоты, а также собирать данные с веб-камер и клавиатур. Зловред распространяется в виде архива в электронном письме.
Судя по данным «Лаборатории Касперского», злоумышленники всё тщательнее готовят массовые спам-атаки. Обычно такие письма довольно примитивны и не отличаются разнообразием, но в последнее время в массовых рассылках стали прослеживаться приёмы, характерные для целевых атак. В частности, атакующие рассылают письма от имени существующих компаний, копируют стиль письма и подпись отправителя. Например, в этой вредоносной кампании деловые письма подделаны очень хорошо. Единственное, что выдаёт злоумышленников, — это странные адреса отправки. Так, одна из рассылок шла с адреса newsletter@trade***.com, а содержала поддельную информацию о закупках. Слово же «newsletter» обычно используется в новостных рассылках, а не для переписки по закупкам. Кроме того, доменное имя отправителя отличалось от официального названия компании на логотипе.
Пример вредоносного письма с подозрительного адреса newsletter@trade***.com
В одном из писем на русском языке якобы от специалиста по логистике сообщалось, что на счёт компании был произведён платёж. Получателя просили проверить прикреплённый документ, чтобы подтвердить оплату. Адрес отправителя выглядел следующим образом: sales@gem****.bond. Название компании в адресе также не совпадало с официальным.
Пример вредоносного письма на русском языке
Объединяет эти письма не только схожий сценарий рассылки и то, что они не похожи на автоматически сгенерированные. Заголовки писем также имеют одну и ту же структуру. Кроме того, сообщения приходят с ограниченного набора IP-адресов. Это означает, что они являются частью одной большой вредоносной почтовой кампании.
«Agent Tesla — очень популярный стилер, используемый для кражи паролей и других учётных данных. Он известен с 2014 года и широко используется в массовых атаках. Однако в этой кампании злоумышленники взяли на вооружение приёмы, типичные для целевых атак. Письма создавались под конкретные компании и мало чем отличались от легитимных», ― комментирует Роман Деденок, антиспам-эксперт «Лаборатории Касперского».
Продукты «Лаборатории Касперского» детектируют стилер Agent Tesla как Trojan-PSW.MSIL.Agensla.
Узнать больше об Agent Tesla можно в полный отчёте на Securelist: https://securelist.ru/agent-tesla-malicious-spam-campaign/105932/.
Чтобы защититься от подобных рассылок, «Лаборатория Касперского» рекомендует организациям следующие меры безопасности:
- обучать сотрудников правилам информационной безопасности, регулярно проводить тренинги, в том числе посвящённые безопасному обращению с электронной почтой;
- установить специализированную защиту почтовых серверов, такую как Kaspersky Security для почтовых серверов с функциями борьбы с фишингом, спамом и детектирования вредоносного ПО.