https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_d08d144b1649d0718f9d01ecb_o.jpg
İyunun 12-də Qazaxıstanın paytaxtı Astana şəhərində TÜRKPA Assambleya Şurasının iclası keçirilib. İclasda TÜRKPA-nın fəaliyyətdə olan sədri, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin spikeri Sahibə Qafarova çıxış edərək, bu toplantıda aparılacaq fikir mübadiləsinin, qəbul ediləcək qərarların təşkilatın məqsədlərinin həyata keçirilməsinə töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
O, çıxışında Milli Məclisin təşkilata sədrliyi dövründə görülən işlər haqqında hesabatı tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Sahibə Qafarova vurğulayıb ki, ötən dövrdə parlamentlərarası əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, TÜRKPA-nın fəaliyyətinin daha da gücləndirilməsi istiqamətində bütün addımlar atılıb.
TÜRKPA-nın başqa beynəlxalq platformalara bənzəmədiyini, eyni kökdən olan, ortaq milli-mənəvi dəyərləri bölüşən qardaş xalqlarımızın təmsilçilərini eyni çətir altında birləşdirən bir təşkilat olduğunu deyən Milli Məclisin sədri bildirib ki, qardaş ölkələrimiz arasındakı əməkdaşlığın gündən-günə inkişaf etdiyi bir dövrdə TÜRKPA-nın səmərəli fəaliyyəti ölkələrimiz arasında birliyin və həmrəyliyin genişlənməsinə parlament dəstəyini təmin edir. Təşkilat həm də türk dünyasının vahid mövqeyinin beynəlxalq parlament platformalarında eşidilməsinə imkan yaradır.
Spiker Sahibə Qafarova deyib ki, Milli Məclisin quruma sədrliyi 13-cü Şura iclası zamanı qəbul edilən Fəaliyyət Planı əsasında həyata keçirilib. Ötən dövrdə daimi komissiyaların iclasları Fəaliyyət Planına uyğun olaraq müntəzəm şəkildə keçirilib, üzv ölkələrin qanunvericiliyinin yaxınlaşdırılması istiqamətində fəaliyyət davam etdirilib. Vahid hüquqi məkanın formalaşması prosesinin önəmli aspekti olan model qanunların hazırlanması istiqamətində fəaliyyət böyük səylə davam etdirilib. O cümlədən, seçki və referendumların müşahidəsi işi uğurla həyata keçirilib ki, bu da üzv ölkələrin dövlət strukturları ilə Assambleya arasında əməkdaşlığın güclənməsinə, üzv ölkələrdə demokratik seçki ənənələrinin daha da inkişafına töhfə verir.
Hesabatda həmçinin ölkələrimizdə qadınların və gənclərin rolunun artırılması, üzv parlamentlərimizin qadın və gənc təmsilçiləri arasında əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsi baxımından TÜRKPA-nın Qadın Parlamentarilər Qrupunun və Gənc Parlamentarilər Qrupunun işi əhəmiyyətli qiymətləndirilib və bu sahədə keçirilən tədbirlər təqdir edilib. TÜRKPA çərçivəsində ayrı-ayrı parlament komitələrinin çoxtərəfli əməkdaşlığı və dialoqu da ümumi işimizə mühüm töhfə kimi qiymətləndirilib.
Milli Məclisin sədri çıxışında vurğulayıb ki, praktiki əməkdaşlığın, qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin daha da genişləndirilməsi baxımından parlamentlərimizin aparatları arasında işbirliyi də vacibdir. Bu baxımdan TÜRKPA çərçivəsində ötən ilin iyununda Bakıda parlament Baş katiblərinin birinci görüşünün keçirilməsinin əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.
Qeyd olunanlarla yanaşı, Milli Məclisin təşkilata sədrliyi dövründə TÜRKPA-nın beynəlxalq əlaqələrinin inkişafı və gücləndirilməsi, digər təşkilatlarla münasibətlərinin daha da təkmilləşdirilməsi işinin də uğurla davam etdirildiyi qeyd olunub. Bu kontekstdə TÜRKPA-nın üzv parlamentlərin qarşılıqlı əməkdaşlıq təşkilatı olmaqla yanaşı, həm də ortaq maraqlarımızın beynəlxalq platformalarda parlament diplomatiyası vasitəsilə müdafiəsi və təbliği baxımından da xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyi vurğulanıb.
Daha sonra təşkilati məsələlər müzakirə olunub və müvafiq qərarlar qəbul olunub, həmçinin təşkilata sədrlik Qazaxıstana keçib.

https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_d08d144b1649d0718f9d01ecb_o.jpg
A meeting of the TURKPA Assembly Council was held in Astana, the capital city of Kazakhstan, on 12 June. In her address at the meeting, TURKPA Incumbent Chairwoman and Speaker of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan Sahiba Gafarova declared her confidence that the forthcoming exchange of opinions and decisions to be passed at the event would contribute to achieving the goals of the Organisation.
In her speech, she presented to the event participants an overview of the work done in the Organisation under the presidency of the Milli Majlis. As Sahiba Gafarova emphasised, every step had been taken during the expired period to strengthen inter-parliamentary connections and make the activities of TURKPA stronger still.
Noting that TURKPA stands apart from other international platforms as an entity that unites under its aegis representatives of the fraternal peoples sharing a common heritage and national spiritual values, the Speaker of the Milli Majlis remarked that the effective work of TURKPA provides parliamentary support for the expansion of unity and solidarity among our nations at a time when co-operation among our brotherly countries grows by the day. The Organisation also generates opportunities for the unified stance of the Turkic World to be heard on international parliamentary platforms.
Speaker Sahiba Gafarova further said that the presidency of the Milli Majlis in the Organisation had been conducted in accordance with the Activity Plan adopted at the 13th Council Meeting. Meetings of the permanent commissions had been held regularly during the past period, all in keeping with the Activity Plan, and efforts had continued towards the harmonisation of the legislation of Member States. Significant efforts were devoted to the development of model laws, which constitute a crucial aspect of the process of forming a unified legal framework. Moreover, the elections and referendums monitoring work was carried out successfully, contributing to the strengthening of the co-operation between the state institutions of Member States and the Assembly, whilst also promoting the further development of democratic election traditions within the Assembly’s Member States.
The report also highly commended the work of the TURKPA Women Parliamentarians’ Group and the Young Parliamentarians’ Group in enhancing the role of women and youth in our countries, as well as in strengthening further the co-operation amongst women and young representatives of our Member Parliaments; the activities conducted in this realm were similarly highly praised as well. The multifaceted co-operation and dialogue among individual parliamentary committees within the framework of TURKPA were likewise recognised as a significant contribution to our collective endeavours.
In her address, the Speaker of the Milli Majlis emphasised the importance of interaction amongst the Staffs of our Parliaments for a continued expansion of practical collaboration and exchange of experience. The relevant significance of the first meeting of the TURKPA Secretaries General of Parliament, held in Baku in June last year, was duly underscored, too.
In addition to the foregoing, it was said that the work done to develop and strengthen TURKPA’s international relations, as well as to further enhance ties with other organisations was continued with success during the term of the Milli Majlis’ presidency of the Organisation. It was emphasised in this context that TURKPA as an organisation for co-operation among member parliaments holds particular significance also in terms of safeguarding and promoting our shared interests on international platforms by virtue of parliamentary diplomacy.
Organisational matters were discussed, appropriate decisions were made and the Organisation’s presidency was relegated to Kazakhstan further on.