https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_d08d144b1649d0718f9d01ecb_o.jpg
İyunun 12-də Qazaxıstanın paytaxtı Astana şəhərində TÜRKPA Assambleya Şurasının iclası keçirilib. İclasda TÜRKPA-nın fəaliyyətdə olan sədri, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin spikeri Sahibə Qafarova çıxış edərək, bu toplantıda aparılacaq fikir mübadiləsinin, qəbul ediləcək qərarların təşkilatın məqsədlərinin həyata keçirilməsinə töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
O, çıxışında Milli Məclisin təşkilata sədrliyi dövründə görülən işlər haqqında hesabatı tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Sahibə Qafarova vurğulayıb ki, ötən dövrdə parlamentlərarası əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, TÜRKPA-nın fəaliyyətinin daha da gücləndirilməsi istiqamətində bütün addımlar atılıb.
TÜRKPA-nın başqa beynəlxalq platformalara bənzəmədiyini, eyni kökdən olan, ortaq milli-mənəvi dəyərləri bölüşən qardaş xalqlarımızın təmsilçilərini eyni çətir altında birləşdirən bir təşkilat olduğunu deyən Milli Məclisin sədri bildirib ki, qardaş ölkələrimiz arasındakı əməkdaşlığın gündən-günə inkişaf etdiyi bir dövrdə TÜRKPA-nın səmərəli fəaliyyəti ölkələrimiz arasında birliyin və həmrəyliyin genişlənməsinə parlament dəstəyini təmin edir. Təşkilat həm də türk dünyasının vahid mövqeyinin beynəlxalq parlament platformalarında eşidilməsinə imkan yaradır.
Spiker Sahibə Qafarova deyib ki, Milli Məclisin quruma sədrliyi 13-cü Şura iclası zamanı qəbul edilən Fəaliyyət Planı əsasında həyata keçirilib. Ötən dövrdə daimi komissiyaların iclasları Fəaliyyət Planına uyğun olaraq müntəzəm şəkildə keçirilib, üzv ölkələrin qanunvericiliyinin yaxınlaşdırılması istiqamətində fəaliyyət davam etdirilib. Vahid hüquqi məkanın formalaşması prosesinin önəmli aspekti olan model qanunların hazırlanması istiqamətində fəaliyyət böyük səylə davam etdirilib. O cümlədən, seçki və referendumların müşahidəsi işi uğurla həyata keçirilib ki, bu da üzv ölkələrin dövlət strukturları ilə Assambleya arasında əməkdaşlığın güclənməsinə, üzv ölkələrdə demokratik seçki ənənələrinin daha da inkişafına töhfə verir.
Hesabatda həmçinin ölkələrimizdə qadınların və gənclərin rolunun artırılması, üzv parlamentlərimizin qadın və gənc təmsilçiləri arasında əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsi baxımından TÜRKPA-nın Qadın Parlamentarilər Qrupunun və Gənc Parlamentarilər Qrupunun işi əhəmiyyətli qiymətləndirilib və bu sahədə keçirilən tədbirlər təqdir edilib. TÜRKPA çərçivəsində ayrı-ayrı parlament komitələrinin çoxtərəfli əməkdaşlığı və dialoqu da ümumi işimizə mühüm töhfə kimi qiymətləndirilib.
Milli Məclisin sədri çıxışında vurğulayıb ki, praktiki əməkdaşlığın, qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin daha da genişləndirilməsi baxımından parlamentlərimizin aparatları arasında işbirliyi də vacibdir. Bu baxımdan TÜRKPA çərçivəsində ötən ilin iyununda Bakıda parlament Baş katiblərinin birinci görüşünün keçirilməsinin əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.
Qeyd olunanlarla yanaşı, Milli Məclisin təşkilata sədrliyi dövründə TÜRKPA-nın beynəlxalq əlaqələrinin inkişafı və gücləndirilməsi, digər təşkilatlarla münasibətlərinin daha da təkmilləşdirilməsi işinin də uğurla davam etdirildiyi qeyd olunub. Bu kontekstdə TÜRKPA-nın üzv parlamentlərin qarşılıqlı əməkdaşlıq təşkilatı olmaqla yanaşı, həm də ortaq maraqlarımızın beynəlxalq platformalarda parlament diplomatiyası vasitəsilə müdafiəsi və təbliği baxımından da xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyi vurğulanıb.
Daha sonra təşkilati məsələlər müzakirə olunub və müvafiq qərarlar qəbul olunub, həmçinin təşkilata sədrlik Qazaxıstana keçib.

https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_d08d144b1649d0718f9d01ecb_o.jpg
12-го июня в столице Казахстана городе Астана было проведено заседание Совета Ассамблеи ТЮРКПА. В своём выступлении на заседании действующая председатель ТЮРКПА и спикер Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Сагиба Гафарова заявила о своей уверенности в том, что предстоящий на мероприятии обмен мнениями и решения, которые будут на нём приняты, внесут свой вклад в достижение целей организации.
В своём выступлении она представила вниманию участникам мероприятия отчёт о работе, проделанной за время председательства Милли Меджлиса в организации. Как подчеркнула Сагиба Гафарова, за истёкший период предпринимались все шаги для укрепления межпарламентских связей и ещё большего усиления деятельности ТЮРКПА.
Заметив, что ТЮРКПА отличается от иных международных платформ как организация, объединившая под своей эгидой представителей братских народов, происходящих из одного корня и разделяющих общие национально-духовные ценности, спикер Милли Меджлиса сказала, что во время, когда сотрудничество между нашими братскими странами развивается с каждым днём, эффективная деятельность ТЮРКПА обеспечивает парламентскую поддержку расширению единства наших стран и их солидарности. Организация также создаёт возможности для того, чтобы единая позиция тюркского мира была услышана на международных парламентских платформах.
Как затем заявила спикер Сагиба Гафарова, председательство Милли Меджлиса в организации осуществлялось на основе Плана деятельности, принятого на 13-м заседании Совета. Заседания постоянных комиссий проводились в прошедший период регулярно и в согласии с Планом деятельности; продолжалась работа по сближению законодательств государств-участников. Много усилий было вложено в разработку модельных законов, представляющих важный аспект процесса формирования единого правового пространства. Кроме всего прочего, успешно осуществлялась работа по наблюдению за выборами и референдумами, что способствовало укреплению сотрудничества между государственными структурами стран-участниц и Ассамблеей, а также содействовало дальнейшему развитию традиций демократических выборов в странах Ассамблеи.
В докладе также высоко оценена работа Группы Женщин-Парламентариев и Группы Молодых Парламентариев ТЮРКПА в плане усиления роли женщин и молодёжи в наших странах, а также дальнейшего укрепления сотрудничества между женщинами и молодыми представителями наших парламентов-участников; при этом проводимые в этой области мероприятия тоже получили высокую оценку. Столь же важным вкладом в нашу общую деятельность были признаны многогранное сотрудничество и диалог между отдельно взятыми парламентскими комитетами в рамках ТЮРКПА.
Спикер Милли Меджлиса подчеркнула в своей речи важность взаимодействия аппаратов наших парламентов для дальнейшего расширения практического сотрудничества и обмена опытом. Было обращено внимание на значение в этой связи проведённой в Баку в июне прошлого года первой встречи Генеральных секретарей парламентов в рамках ТЮРКПА.
Наряду с вышесказанным, было отмечено, что в срок председательства Милли Меджлиса в организации успешно продолжалась работа по развитию и укреплению международных связей ТЮРКПА, а также дальнейшему совершенствованию отношений с иными организациями. Как было подчёркнуто в данном контексте, ТЮРКПА, будучи организацией сотрудничества парламентов-участников, имеет особое значение также с точки зрения защиты и продвижения наших общих интересов на международных платформах посредством парламентской дипломатии.
Далее обсуждались организационные вопросы, и были приняты соответствующие решения, а председательство в организации перешло к Казахстану.