https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_dc9a71428bca51b8d7c2c87b6_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova iyunun 12-də Qazaxıstanın paytaxtı Astana şəhərində TÜRKPA-nın 14-cü plenar iclasından sonra keçirilən mətbuat konfransında çıxış edib. O, TÜRKPA-ya sədrliyin Azərbaycan Respublikası Milli Məclisindən Qazaxıstan Respublikası Parlamenti Məclisinə keçdiyini xatırladaraq, bu sədrliyin təşkilatın daha da güclənməsinə, ümumi işimizin daha da möhkəmlənməsinə töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
Spiker Sahibə Qafarova qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi TÜRKPA çərçivəsində fəaliyyətinə çox böyük əhəmiyyət verir. O, Milli Məclisin qardaş ölkə parlamentləri ilə ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığının mahiyyətində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin “Bizim ailəmiz Türk dünyasıdır. Bizim başqa ailəmiz yoxdur.” fikrinin dayandığını söyləyib.
Spiker Sahibə Qafarova deyib ki, eyni kökdən olan, ortaq milli-mənəvi dəyərləri bölüşən xalqlarımızın birliyi və həmrəyliyi olduqca təbii bir prosesdir. Bu gün bu birlik və həmrəylik öz ifadəsini qardaş ölkələrimiz arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əlaqələrin, qarşılıqlı dəstək və birgə fəaliyyətin gündən-günə möhkəmlənməsində və genişlənməsində tapır.
Milli Məclis sədrinin sözlərinə görə, Türk əməkdaşlıq təşkilatları da bu prosesdə mühüm rol oynayırlar. Əməkdaşlıq gündəliyinin zəngin olması Türk Dövlətləri Təşkilatının Dövlət başçılarının ənənəvi Zirvə görüşləri ilə yanaşı, qeyri-rəsmi Zirvə görüşlərinin keçirilməsini də labüd edib. O, xüsusilə qeyd edib ki. bu görüşlərin keçirilməsi təşəbbüsü Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən irəli sürülüb. İlk qeyri-rəsmi Zirvə görüşü ötən ilin iyulunda Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı, Ermənistanın işğalından azad edilmiş Şuşa şəhərində, ikincisi isə cari ilin may ayında Budapeşt şəhərində keçirilmişdir.
Qardaş xalqlarımızın təmsilçiləri olaraq, parlament üzvlərinin də bu prosesə necə töhfə verə biləcəyi məsələsini hər zaman diqqətdə saxladığını söyləyən Sahibə Qafarova, bu mənada, Türk Dövlətləri Parlament Assambleyasının ortaq maraqlarımızı reallaşdırmağa imkan verən, çoxşaxəli əməkdaşlığımızı ümumi hədəfə yönəldən mühüm platforma kimi çıxış etdiyini bildirib.
Ötən illər ərzində TÜRKPA-nın əhəmiyyətli inkişaf yolu keçdiyini, parlamentlərimizin qarşılıqlı faydalı işbirliyinin səmərəli mexanizminə çevrildiyini deyən spiker Sahibə Qafarova, Assambleyanın 14-cü Şura və plenar iclaslarının uğurla keçdiyini xatırladıb. Onun sözlərinə görə, iclasda həm ötən dövrdə görülən işlər, həm də gələcək planlar nəzərdən keçirilib. Plenar iclasın yekununda qəbul olunan Astana Bəyannaməsi də ölkələrimizi maraqlandıran məsələlərə dair ortaq mövqeyimizin, parlamentlərimizin qarşılıqlı etimad və dəstəyinin bir ifadəsidir.

https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_dc9a71428bca51b8d7c2c87b6_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова выступила на пресс-конференции, последовавшей за проведённым 12-го июня в столице Казахстана городе Астана 14-м пленарным заседанием ТЮРКПА. Она упомянула о переходе председательства в ТЮРКПА от Милли Меджлиса Азербайджанской Республики к Мажилису Парламента Республики Казахстан, и выразила уверенность в том, что это председательство внесёт свой вклад в дальнейшее упрочение организации и усиление нашего общего дела.
Как отметила спикер Сагиба Гафарова, Милли Меджлис Азербайджанской Республики придаёт очень большое значение деятельности в рамках ТЮРКПА. Она отметила, что в основе двустороннего и многостороннего сотрудничества Милли Меджлиса с парламентами братских стран лежит мысль Президента Азербайджана Ильхама Алиева: «Наша семья - это Тюркский мир. У нас нет другой семьи».
Спикер Сагиба Гафарова сказала далее, что вполне естественны единство и солидарность наших народов, происходящих из одного корня и разделяющих общие национально-духовные ценности. Сегодня эти единство и солидарность находят своё выражение в укреплении и расширении двусторонних и многосторонних связей между нашими братскими странами, а также во взаимной поддержке и совместной деятельности, которые с каждым днём становятся всё более прочными.
По словам спикера Милли Меджлиса, тюркские организации сотрудничества также играют важную роль в этом процессе. Насыщенная повестка сотрудничества сделала необходимым проведение не только традиционных саммитов глав государств Организации Тюркских Государств, но и неформальных встреч на высшем уровне. Она особо отметила, что инициатива проведения таких встреч была выдвинута Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым. Первый неформальный саммит состоялся в июле прошлого года в культурной столице Азербайджана, освобождённом от армянской оккупации городе Шуша, а второй прошёл в мае текущего года в городе Будапешт.
Отмечая, что она неизменно держит в поле зрения вопрос вклада в этот процесс членов парламентов как представителей наших братских народов, спикер Сагиба Гафарова подчеркнула, что, в этом плане, Парламентская Ассамблея Тюркских Государств выступает важной платформой, которая предоставляет возможности для реализации наших общих интересов и направляет наше многостороннее сотрудничество на достижение общей цели.
Сказав о том, что ТЮРКПА прошла за истёкшие годы значительный путь развития и превратилась в эффективный механизм взаимовыгодного сотрудничества наших парламентов, спикер Сагиба Гафарова упомянула успешное проведение 14-го заседания Совета и пленарного заседания Ассамблеи. По её словам, были рассмотрены как итоги работы за прошедший период, так и планы на будущее. Принятая по итогам пленарного заседания Астанинская декларация является выражением нашей общей позиции по вопросам, представляющим интерес для наших стран, а также взаимных доверия и поддержки наших парламентов.