https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_424cff85401a268387e798241_o.jpg
Bolqarıstan Respublikası Milli Assambleyasının sədri Nataliya Kiselova iyunun 17-də Azərbaycana işgüzar səfərə gəlib.
Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanında qonağı Milli Məclisin deputatı Kamran Bayramov, Azərbaycanın Bolqarıstandakı səfiri Hüseyn Hüseynov, Bolqarıstanın Azərbaycandakı səfiri Ruslan Stoyanov və digər rəsmi şəxslər qarşılayıblar.
Spiker Nataliya Kiselova ölkəmizə səfəri çərçivəsində Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament Assambleyasının (QDİƏT PA) 65-ci plenar sessiyasında iştirak edəcək, həmçinin, ölkə rəsmiləri ilə bir sıra görüşlər keçirəcək.

Speaker of National Assembly of Bulgaria Arrives in Our Country on a Visit Speaker of National Assembly of Bulgaria Arrives in Our Country on a Visit
Speaker of the National Assembly of the Republic of Bulgaria Nataliya Kiselova arrived in Azerbaijan on a working visit on 17 June.
The guest was welcomed at the Heydar Aliyev International Airport by Member of the Milli Majlis Kamran Bayramov, Ambassador of Azerbaijan to Bulgaria Huseyn Huseynov, Ambassador of Bulgaria to Azerbaijan Ruslan Stoyanov and other officials.
While visiting in our country, Speaker Nataliya Kiselova will take part in the 65th Plenary Session of the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Co-operation (PABSEC) and will also have a string of meetings with Azerbaijan’s officials.