https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_fece64d80e7f2b4282d0b9736_o.jpg
“Azərbaycanın öz torpaqlarını 30 illik işğaldan azad etməsi ərazi bütövlüyümüzü və suverenliyimizi bərpa etməklə yanaşı, uzunmüddətli sülh və sabitlik üçün də əlverişli şərait yaradıb”.
Bu fikri Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova bu gün Bakıda keçirilən Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament Assambleyasının 65-ci Baş Assambleyasında çıxışı zamanı səsləndirib. Onun sözlərinə görə, bu da öz növbəsində regionumuzda əməkdaşlıq üçün yeni və daha da yaxşı imkanlar yaradır.
Baş Assambleya iştirakçılarının tədbir çərçivəsində Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinə səfər edəcəklərini bildirən Milli Məclisin sədri deyib ki, qonaqlar həmin ərazilərdə Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin Ermənistan tərəfindən 30 il davam edən işğalının dağıdıcı nəticələrini ilk baxışdan görə biləcəklər. Eyni zamanda, onlar bu ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı yenidənqurma və abadlıq işlərinin də şahidi olacaqlar.

https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_fece64d80e7f2b4282d0b9736_o.jpg
Освобождение Азербайджаном своих территорий от 30-летней оккупации не только восстановило наши территориальную целостность и суверенитет, но и создало благоприятные условия для долгосрочных мира и стабильности. Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова высказала эту мысль в своём выступлении сегодня на 65-й Генеральной Ассамблее Парламентской Ассамблеи Черноморского Экономического Сотрудничества в Баку. По её словам, это, в свою очередь, открывает новые и более широкие возможности для сотрудничества в нашем регионе.
Сообщив о предстоящем посещении участниками Генеральной Ассамблеи в рамках мероприятия освобождённых от оккупации территорий Азербайджана, спикер Милли Меджлиса отметила, что гости смогут воочию засвидетельствовать разрушительные последствия 30-летней оккупации Арменией международно признанных территорий Азербайджана. В то же время они увидят масштабные восстановительные и благоустроительные работ, проводимые на этих территориях.