https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_fece64d80e7f2b4282d0b9736_o.jpg
“Azərbaycanın öz torpaqlarını 30 illik işğaldan azad etməsi ərazi bütövlüyümüzü və suverenliyimizi bərpa etməklə yanaşı, uzunmüddətli sülh və sabitlik üçün də əlverişli şərait yaradıb”.
Bu fikri Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova bu gün Bakıda keçirilən Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament Assambleyasının 65-ci Baş Assambleyasında çıxışı zamanı səsləndirib. Onun sözlərinə görə, bu da öz növbəsində regionumuzda əməkdaşlıq üçün yeni və daha da yaxşı imkanlar yaradır.
Baş Assambleya iştirakçılarının tədbir çərçivəsində Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinə səfər edəcəklərini bildirən Milli Məclisin sədri deyib ki, qonaqlar həmin ərazilərdə Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin Ermənistan tərəfindən 30 il davam edən işğalının dağıdıcı nəticələrini ilk baxışdan görə biləcəklər. Eyni zamanda, onlar bu ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı yenidənqurma və abadlıq işlərinin də şahidi olacaqlar.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_fece64d80e7f2b4282d0b9736_o.jpg
Azerbaijan’s liberation of her territories from the 30-year-long occupation not only restored our territorial wholeness and sovereignty but also generated conditions favourable of lasting peace and stability. Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova offered this thought in her today’s speech at the 65th General Assembly of the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Co-operation in Baku today. According to her, this, in turn, opens up new and broader opportunities of co-operation in our region.
Having announced that the General Assembly participants were going to take trip to the de-occupied Azerbaijani territories as part of the event, the Speaker of the Milli Majlis remarked that the guests would be able to witness first-hand the devastating consequences of the 30-year-long Armenian occupation of the internationally recognised Azerbaijani territories. At the same time, they would eye-witness the large-scale restoration and amenity work afoot in those territories.