https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_9cfda19d4765185bd2c7cd586_o.jpg
Landmark Baku-da “Fortepiano üçün ədəbi etüd” ədəbi müsabiqəsinin qaliblərinin ədəbi gecəsi və mükafatlandırma mərasimi keçirilib. Müsabiqə 2025-ci il Bakı Piano Festivalı çərçivəsində keçirilib. Müsabiqənin məqsədi ədəbi əsərdə canlı musiqi obrazı yaratmaq və ədəbiyyatda musiqi mövzusunu populyarlaşdırmaqdır. İştirakçıların işlərini münsiflər heyəti qiymətləndirib: Maksud İbrahimbəyov adına Yaradıcılıq Mərkəzinin direktoru Anna İbrahimbəyova, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü Aleksandr Xakimov, NG Creators Club-ın direktoru Natiq Əliyev, Bakı Piano Festivalının media üzrə koordinatoru Rüstəm Hüseynov.
Bakı Piano Festivalı 2025 ədəbi müsabiqəsinin qalibləri:
I-ci yer
Mehdi Əli
II-ci yer
Lalə Əliyeva-Klıçkova
III-cü yer
Lenay Seyidəlizadə
Tamaşaçı Mükafatı
Gülgəz Qurbanova
Gecədə hekayə müəllifləri öz fikirlərini bölüşüb, yaradıcılıq prosesindən danışıblar, münsiflər heyəti müsabiqə iştirakçılarının hekayələrindəki ən maraqlı epizodları qeyd edib, qaliblərin seçilmə prosesini və meyarlarını ətraflı təsvir ediblər. Tədbirin iştirakçıları arasında həm yazıçı olmaq istəyənlər, həm də tanınmış yazıçılar var idi. Tədbirdə “Müasir şairlər” ədəbi layihəsinin üzvləri Lalə Həsənova, Günatay Hüseynova, Ləman Həsənova, Ziba Rəsul, Lalə Əliyeva-Klıçkova, Maksim Yelizarov, Məsumə Qasımova, Aliyə Tağıyeva, Olqa Şalayeva, Zivərxanım Məmmədova, Nell Küri, Samirə Şıxıyeva və Bayram Məhərramov öz əsərlərini təqdim ediblər.
Müsabiqənin təsisçi Rüstəm Hüseynov builki müsabiqənin maraqlı detallarından danışıb. Onun fikrincə, belə müsabiqələr ədəbi bacarıqların inkişafına təkan verir və təkcə ədəbiyyatsevərlərə deyil, musiqiçilərə də böyük ilham verir. O, müsabiqənin səviyyəsinin xeyli yüksəldiyini və münsiflər heyətinin seçiminin çətin olduğunu qeyd edib. Amma iştirakçı üçün ən önəmlisi yaratmaq istəyidir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_9cfda19d4765185bd2c7cd586_o.jpg
The literary evening and award ceremony for the winners of the literary competition "Literary Etude for Piano" took place in Landmark Baku. The competition was held as part of the Baku Piano Festival 2025. The goal of the competition is to create a vivid musical image in a literary work and popularize the theme of music in literature. The works of the participants were evaluated by the jury members: Director of the Maksud Ibragimbekov Creative Center Anna Ibrahimbeyova, member of the Writers' Union of Azerbaijan Alexander Khakimov, Director of NG Creators Club Natig Aliyev, Media Coordinator of the Baku Piano Festival Rustam Huseynov.
The winners of the Baku Piano Festival 2025 literary competition are:
I place
Mehdi Ali
II place
Lala Aliyeva-Klychkova
III place
Lenay Seyidali-zade
Audience Award
Gulgez Gurbanova
During the evening, the authors of the stories shared their opinions and talked about the creative process, and the jury noted the most interesting episodes in the stories of the contestants, described in detail the process and criteria for selecting the winners. Among the participants of the event were both aspiring writers and famous writers. At the event, members of the literary project "Modern Poets" Lala Hasanova, Gunatay Huseynova, Lyaman Hasanova, Ziba Rasul, Lala Aliyeva-Klychkova, Maxim Elizarov, Masuma Gasimova, Aliya Tagiyeva, Olga Shalayeva, Zivyarkhanum Mammadova, Nell Kyuri, Samira Shikhiyeva and Bayram Magerramov also presented their works.
The initiator of the competition Rustam Huseynov spoke about interesting details of this year's competition. In his opinion, such competitions stimulate the development of literary skills and give a lot of inspiration not only to literature lovers, but also to musicians. He noted the significantly increased level of the competition and the difficult choice of jury members. But the most important thing for a participant is the desire to create.