https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_2afbdf4961d9de134490913b1_o.jpg
“AYDANİ” incəsənət qalereyasında azərbaycanlı gənc rəssam Günel Alişanın “Salam, Günel” adlı ilk fərdi sərgisinin açılışı baş tutdu.
Ekspozisiya bir neçə silsilədən ibarət olan 30-dan çox əsəri əhatə edirdi.
Açılış mərasimində çıxış edən qalereyanın təsisçisi və direktoru, rəssam Aydan Məmmədova Günel Alişanın əvvəllər onun tələbəsi olduğunu qeyd etdi və onu bu önəmli yaradıcılıq mərhələsi münasibətilə təbrik etdi.
Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin əməkdaşı, rəqəmsal rəssam və kurator Sevil Kərimova “AYDANİ” qalereyasının gənc istedadları dəstəkləməyə davam etdiyini, onlar üçün fikir mübadiləsi və yaradıcılıq məkanı yaratdığını vurğuladı.
Sərgidə çıxış edən Azərbaycan Rəssamlar İttifaqı sədr müavini, Xalq rəssamı, professor Aqalı İbrahimov, rəssam Firdovsi Atayev, Əməkdar artist, şairə və bəstəkar Elza Seyidcahan və Rasimə Seyidcahan Günel Alişanın sənətə olan marağını, yaradıcı axtarışlarını və inkişaf istəklərini qeyd etdilər, onu şəxsi sərgisi münasibətilə təbrik etdilər.
Günel Alişan qırmızı xalça ilə keçərək qonaqları salamladı və şəxsi sərginin hər bir rəssam üçün vacib mərhələ olduğunu bildirdi.
Rəssam Günel Alişan daxilində yaşadığı emosional dalğalanmalar, həyatda keçirdiyi dərin hisslər vasitəsilə ilham alır. O, içində saxladığı, sözlə ifadə edə bilmədiyi duyğularını və düşüncələrini sərbəst şəkildə kətan üzərinə köçürərək, onları tamaşaçıya birbaşa qəlbdən-qəlbə ötürür. Onun əsərləri insanın daxili aləmini əks etdirən səmimi və təsirli ifadə formasıdır.
Hal-hazırda ABŞ-da yaşayan atası, müğənni Elariz Məmmədoğlu video təbrik göndərmişdi və bu təbrik tədbirdə nümayiş etdirildi.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_2afbdf4961d9de134490913b1_o.jpg
В арт-галерее «AYDANI» состоялось открытие первой персональной выставки молодой азербайджанской художницы Гюнель Алишан под названием «Салам, Гюнель».
Экспозиция включала более 30 работ, представляющих собой несколько серий.
На церемонии открытия выступила основатель и директор галереи, художница Айдан Мамедова, отметив, что Гюнель Алишан когда-то была её ученицей, и поздравила её с этим важным этапом в творческой жизни.
Сотрудница Национального музея искусств Азербайджана, цифровой художник и куратор Севиль Керимова подчеркнула, что галерея «AYDANI» продолжает поддерживать молодых талантов, создавая для них пространство для обмена идеями и творческого роста.
С поздравительными речами также выступили:
заместитель председателя Союза художников Азербайджана, народный художник, профессор Агалы Ибрагимов, художник Фирдовси Атаев, заслуженная артистка, поэтесса и композитор Эльза Сеидджахан, а также Расима Сеидджахан.
Они отметили интерес Гюнель к искусству, её стремление к самовыражению и творческому развитию.
Гюнель Алишан прошла по красной дорожке, поприветствовала гостей и подчеркнула, что персональная выставка — это важный этап для каждого художника.
Художница черпает вдохновение из внутренних эмоциональных переживаний и глубоких чувств, которые она пропускает через себя. Всё то, что невозможно передать словами, она выражает на холсте в свободной форме, позволяя зрителю почувствовать это сердцем. Её работы — искренний и выразительный способ показать внутренний мир человека.
Отец художницы, певец Элариз Мамедоглу, который в настоящее время живёт в США, прислал видео-поздравление, которое было показано во время мероприятия.