https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_323446472bed13490ffd3c3ee_o.jpg
Birinci Özbəkistan-Azərbaycan Parlamentlərarası Forumda iştirak etmək məqsədilə Özbəkistan Respublikasının Xivə şəhərində səfərdə olan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova forum çərçivəsində Özbəkistan Ali Məclisi Senatının sədri Tənzilə Narbayeva ilə görüşüb.
Görüşdə bu forumun əhəmiyyəti yüksək qiymətləndirilərək, tədbirin parlamentlərimiz arasında səmərəli əməkdaşlıq mexanizminə çevriləcəyinə inam ifadə olunub. Qeyd olunub ki, Forum çərçivəsində aparılan müzakirələr və irəli sürülən təkliflər qanunverici orqanlarımız arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da dərinləşməsinə xidmət edəcək.
Söhbət zamanı ölkələrimiz və xalqlarımız arasında münasibətlərin yüksək səviyyəsindən razılıq ifadə olunaraq, qeyd edilib ki, bu əlaqələr xalqlarımız arasında oxşar tarixi, dini, mədəni dəyərlərə söykənir. Parlament sədrləri əlaqələrimizin dərinləşməsində ölkə başçılarının rolunu xüsusi vurğulayaraq, qeyd ediblər ki, Azərbaycan və Özbəkistan prezidentlərinin yüksək iradəsi sayəsində ikitərəfli münasibətlərimiz yeni mərhələyə daxil olub. İki ölkənin prezidentlərinin mütəmadi təmasları, qarşılıqlı səfərləri ölkələrimiz arasında əlaqələrin daha da dərinləşməsini təmin edib və bu gün ölkələrimiz bir çox sahələrdə uğurla əməkdaşlıq edirlər.
Görüşdə Azərbaycan və Özbəkistan arasında yüksək səviyyəli əlaqələrin parlament müstəvisində də uğurla davam etdirildiyi qeyd olunub. Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova özünün Özbəkistan Ali Məclisi Senatının sədri ilə bundan öncəki görüşlərini məmnunluqla xatırlayaraq, deyib ki, bu cür görüşlər, həmçinin, deputatlarımız və dostluq qrupları arasında təmaslar əlaqələrə töhfə verir.
Özbəkistan Ali Məclisi Senatının sədri Tənzilə Narbayeva da Forumun əhəmiyyəti ilə bağlı fikirlərini bölüşərək, bu tədbirin keçirilməsini qanunverici orqanlarımız arasında əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğunun göstəricisi kimi qiymətləndirib.
Vurğulanıb ki, "Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi ilə Özbəkistan Respublikasının Ali Məclisinin Senatı arasında əməkdaşlıq haqqında Saziş"in, habelə parlamentlərarası əməkdaşlığın inkişafına dair "Yol xəritəsi"nin imzalanması tərəflərin qarşılıqlı əlaqələrin inkişafına verdiyi önəmin bariz göstəricisidir.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_323446472bed13490ffd3c3ee_o.jpg
Находящаяся в городе Хива в Республике Узбекистан с целью участия в первом Узбеко-Азербайджанском Межпарламентском Форуме спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова на полях форума провела встречу со спикером Сената Олий Маджлиса Узбекистана Танзилой Нарбаевой.
На встрече прозвучала высокая оценка значимости данного форума и была выражена уверенность в том, что это мероприятие станет эффективным механизмом сотрудничества между нашими парламентами. Как было отмечено, проведённые в рамках форума обсуждения и выдвинутые на нём же предложения будут способствовать дальнейшему углублению сотрудничества между нашими законодательными органами.
В ходе беседы стороны выразили удовлетворение высоким уровнем отношений между нашими странами и народами, подчеркнув, что эти связи основываются на общих исторических, религиозных и культурных ценностях. Спикеры парламентов особо отметили роль глав государств в углублении наших отношений, заявив, что благодаря твёрдой политической воле президентов Азербайджана и Узбекистана двусторонние отношения вышли на новый этап развития. Регулярные контакты и взаимные визиты глав наших государств способствовали дальнейшему укреплению связей, и сегодня наши страны успешно сотрудничают в различных сферах.
На встрече отмечалось успешное продолжение высокоуровневых отношений между Азербайджаном и Узбекистаном на парламентском уровне. Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова с удовлетворением вспомнила свои предыдущие встречи со спикером Сената Олий Меджлиса Узбекистана, сказав, что подобные встречи, а также контакты между нашими депутатами и группами дружбы вносят вклад в развитие отношений.
Спикер Сената Олий Меджлиса Узбекистана Танзила Нарбаева тоже поделилась своим мнением о значимости форума, расценив его проведение как показатель высокого уровня отношений между нашими законодательными органами.
Подчёркивалось, что подписание «Соглашения о сотрудничестве между Милли Меджлисом Азербайджанской Республики и Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан» и «дорожных карт» касаемо развития межпарламентского сотрудничества – яркие показатели значения, которое стороны придают развитию взаимосвязей.