https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_323446472bed13490ffd3c3ee_o.jpg
Birinci Özbəkistan-Azərbaycan Parlamentlərarası Forumda iştirak etmək məqsədilə Özbəkistan Respublikasının Xivə şəhərində səfərdə olan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova forum çərçivəsində Özbəkistan Ali Məclisi Senatının sədri Tənzilə Narbayeva ilə görüşüb.
Görüşdə bu forumun əhəmiyyəti yüksək qiymətləndirilərək, tədbirin parlamentlərimiz arasında səmərəli əməkdaşlıq mexanizminə çevriləcəyinə inam ifadə olunub. Qeyd olunub ki, Forum çərçivəsində aparılan müzakirələr və irəli sürülən təkliflər qanunverici orqanlarımız arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da dərinləşməsinə xidmət edəcək.
Söhbət zamanı ölkələrimiz və xalqlarımız arasında münasibətlərin yüksək səviyyəsindən razılıq ifadə olunaraq, qeyd edilib ki, bu əlaqələr xalqlarımız arasında oxşar tarixi, dini, mədəni dəyərlərə söykənir. Parlament sədrləri əlaqələrimizin dərinləşməsində ölkə başçılarının rolunu xüsusi vurğulayaraq, qeyd ediblər ki, Azərbaycan və Özbəkistan prezidentlərinin yüksək iradəsi sayəsində ikitərəfli münasibətlərimiz yeni mərhələyə daxil olub. İki ölkənin prezidentlərinin mütəmadi təmasları, qarşılıqlı səfərləri ölkələrimiz arasında əlaqələrin daha da dərinləşməsini təmin edib və bu gün ölkələrimiz bir çox sahələrdə uğurla əməkdaşlıq edirlər.
Görüşdə Azərbaycan və Özbəkistan arasında yüksək səviyyəli əlaqələrin parlament müstəvisində də uğurla davam etdirildiyi qeyd olunub. Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova özünün Özbəkistan Ali Məclisi Senatının sədri ilə bundan öncəki görüşlərini məmnunluqla xatırlayaraq, deyib ki, bu cür görüşlər, həmçinin, deputatlarımız və dostluq qrupları arasında təmaslar əlaqələrə töhfə verir.
Özbəkistan Ali Məclisi Senatının sədri Tənzilə Narbayeva da Forumun əhəmiyyəti ilə bağlı fikirlərini bölüşərək, bu tədbirin keçirilməsini qanunverici orqanlarımız arasında əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğunun göstəricisi kimi qiymətləndirib.
Vurğulanıb ki, "Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi ilə Özbəkistan Respublikasının Ali Məclisinin Senatı arasında əməkdaşlıq haqqında Saziş"in, habelə parlamentlərarası əməkdaşlığın inkişafına dair "Yol xəritəsi"nin imzalanması tərəflərin qarşılıqlı əlaqələrin inkişafına verdiyi önəmin bariz göstəricisidir.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_323446472bed13490ffd3c3ee_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova, who is in the town of Khiva in the Republic of Uzbekistan for the First Uzbek-Azerbaijani Inter-Parliamentary Forum, has had a meeting with Speaker of the Senate of the Oily Majlis of Uzbekistan Tanzila Narbayeva.
The meeting saw a high appraisal of the significance of the forum; it was said with confidence that the event would evolve into an effective co-operation mechanism for our parliaments to benefit by. It was also said that the discussions and proposals at the forum would promote a continued deepening of the co-operation between our legislative assemblies.
As the conversation went on, the Speakers voiced the shared satisfaction with the high level of the relations between our countries and peoples, and stressed that those links rested on our common historical, religious and cultural values. The Speakers of Parliament emphasised the roles of the Heads of State in the deepening of our relationship; they said the bilateral relations have attained a new level of development thanks to the firm political will of the Presidents of Azerbaijan and Uzbekistan. The regular contacts and reciprocal visits of our Heads of State have brought about the continued solidification of the relations; our countries co-operate in various areas successfully now.
They pointed up the fruitful continuation of the high-level relations between Azerbaijan and Uzbekistan on the parliamentary level. Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova recalled with pleasure her previous meetings with the Speaker of the Senate of the Oliy Majlis, saying that such interactions as well as the contacts of our MPs and Friendship Groups made contributions to the progress of the relations.
Speaker of the Senate of the Oliy Majlis of Uzbekistan Tanzila Narbayeva, too, shared her opinion about the significance of the forum; she described its convention as a sign of the lofty level of relations between our legislatures.
It was stressed that the signing of the Co-operation Agreement between the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan and the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, as well as of the roadmaps for the advancement of the inter-parliamentary co-operation came as vivid indications of the importance that the two sides attached to furthering their relations.