https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_112a04449e446696e5884044e_o.jpg
“AzerGold" QSC-nin təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən "Şəhid və müharibədə yaralananların ailə üzvlərinin iqtisadi inkişafına dəstək" layihəsi çərçivəsində qənnadçı-şirniyyatçı peşəsi üzrə 2 aylıq intensiv təlimlər başa çatıb.
İyunun 30-da peşə təlimi proqramını uğurla tamamlayan müdavimlərin Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin “Qeyri-formal və informal təhsilin tanınması” serfitikatları ilə təltif olunması mərasimi keçirilib.
Gəncə şəhərində təşkil olunmuş tədbirdə “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin üzvü - sədrin müavini, Korporativ Sosial Məsuliyyət Komitəsinin sədri Xəyyam Fərzəliyev, Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Adil Tağıyev, Daşkəsən Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Vüqar Məmmədov, Göygöl Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Arzu Qocayev, İqtisadiyyat Nazirliyi, Yeni Azərbaycan Partiyası, “Honey Cake Studio” kulinariya incəsənət məktəbinin nümayəndələri və digər ictimaiyyət təmsilçiləri iştirak ediblər.
Tədbir peşə təlimi proqramında iştirak etmiş Gəncə şəhəri, Daşkəsən, Göygöl və Samux rayonlarından olan, həssas əhali qrupuna aid 15 nəfər evdar qadının hazırladığı qənnadi məmulatlarının dequstasiyası ilə başlayıb. Tədbir iştirakçıları təqdim olunan şirniyyatları böyük məmnuniyyətlə dadaraq, onların keyfiyyətini yüksək qiymətləndiriblər.
Tədbirin rəsmi hissəsində isə şəhid və müharibədə yaralananların ailə üzvlərinin hərtərəfli diqqət və qayğı ilə əhatə olunmasına xidmət edən layihənin dövlətimizin sözügedən istiqamətdə yürütdüyü ardıcıl və düşünülmüş siyasətə əlavə töhfə vermək, həssas kateqoriyaya aid vətəndaşlarımızın sosial müdafiəsini gücləndirmək, onların iqtisadi müstəqilliyinin, sosial fəallığının artırılmasına dəstək olmaq məqsədi daşıdığı bildirilib. Peşə təlimi proqramında iştirak etmiş qadınların qənnadçı-şirniyyatçı peşəsi üzrə əmək fəaliyyətinə cəlb edilməsi istiqamətində layihənin digər tərəfdaşları tərəfindən müvafiq dəstək tədbirlərinin həyata keçirilməsinə başlanıldığı bildirilib.
Tədbirdə, həmçinin təlim proqramının yekunu olaraq Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin “Qeyri-formal və informal təhsilin tanınması” imtahanında iştirak edib uğur qazanan müdavimlərə peşəkar fəaliyyətə imkan yaradan sertifikatlar təqdim olunub.
Qeyd edək ki, şəhid ailəsi üzvü və müharibə iştirakçıları “AzerGold” QSC-nin korporativ sosial məsuliyyət layihələri çərçivəsində əsas hədəf kateqoriyalarından biri olaraq müəyyən edilib və onların sosial rifahının yaxşılaşdırılmasına yönəlmiş layihələr həyata keçirilir. Bu layihələrə müxtəlif istiqamətlər üzrə təlimlər, sahibkarlıq fəaliyyətinin dəstəklənməsi, maddi yardımlar, sağlamlıq aksiyaları, daimi işlə təminat və digər sosial proqramlar daxildir.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_112a04449e446696e5884044e_o.jpg
В рамках проекта “Поддержка экономического развития членов семей шехидов и раненых на войне”, организованного ЗАО “AzerGold”, завершились 2-х месячные интенсивные тренинги по профессии кондитера-пекаря.
30 июня состоялась церемония вручения сертификатов "Признание неформального и информального образования" Агентства по обеспечению качества в образовании при Министерстве науки и образования выпускникам, успешно завершившим программу профессионального обучения.
В мероприятии, организованном в городе Гянджа, приняли участие член правления – заместитель председателя ЗАО “AzerGold”, председатель Комитета по корпоративной социальной ответственности Хайям Фарзалиев, заместитель главы Исполнительной власти города Гянджа Адиль Тагиев, заместитель главы Исполнительной власти Дашкесанского района Вугар Мамедов, заместитель главы Исполнительной власти Гёйгёльского района Арзу Годжаев, представители Министерства экономики, партии "Ени Азербайджан", школы кулинарного искусства "Honey Cake Studio" и другие представители общественности.
Мероприятие началось с дегустации кондитерских изделий, приготовленных 15 домохозяйками из города Гянджа, Дашкесанского, Гейгельского и Самухского районов, участвовавшими в программе профессиональной подготовки, относящимися к уязвимой группе населения. Участники мероприятия с большим удовольствием попробовали представленные сладости, высоко оценив их качество.
В официальной части мероприятия было заявлено, что целью проекта, направленного на всестороннюю поддержку и заботу о членах семей шехидов и раненых в войне, является внесение дополнительного вклада в последовательную и продуманную политику нашего государства в этом направлении, усиление социальной защиты граждан, относящихся к уязвимым категориям, поддержка их экономической независимости и социальной активности. Было отмечено, что другие партнеры проекта начали осуществление соответствующих мер поддержки для привлечения женщин, участвовавших в программе профессионального обучения, к трудовой деятельности в качестве кондитеров-пекарей.
На мероприятии также были вручены сертификаты, позволяющие заниматься профессиональной деятельностью, выпускникам, успешно сдавшим экзамен "Признание неформального и информального образования" Агентства по обеспечению качества в образовании по итогам учебной программы.
Следует отметить, что члены семей шехидов и участников войны определены как одна из основных целевых категорий в рамках проектов корпоративной социальной ответственности ЗАО “AzerGold”, и реализуются проекты, направленные на улучшение их социального благополучия. Эти проекты включают обучение по различным направлениям, поддержку предпринимательской деятельности, финансовую помощь, кампании по охране здоровья, постоянную занятость и другие социальные программы.