https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_06571b06410cbd600a80e4fd4_o.jpg
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunda dünyaca məşhur macar şairi Mikloş Radnotinin yaradıcılığına həsr olunmuş bədii-musiqili gecə, eləcə də ədibin Fond tərəfindən Azərbaycan dilində çap olunan “Çiçəklərin nəfəsi” adlı şeirlər toplusundan ibarət kitabın təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirin rəsmi hissəsi Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyevanın, təşkilatın müşahidəçi ölkəsi olan Macarıstanın Azərbaycandakı səfiri Tamaş Yojef Tormanın və Türk Dövlətləri Təşkilatının Budapeştdəki nümayəndəliyinin rəhbəri Yanoş Hovarinin giriş sözləri ilə açılıb. Tədbirdə rəsmilər, beynəlxalq təşkilat rəhbərləri, Fonda üzv və müşahidəçi ölkələrin səfir və nümayəndələri, tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimləri iştirak edib.
Fondun prezidenti Günay Əfəndiyeva öz nitqini tarix boyu davam edən Hun-Türk birliyindən başlayıb. Bildirib ki, bu gerçəklik Avropa və Asiyanın tarix səhnəsində silinməz izlər buraxıb: “Macarıstan bu böyük həqiqətin özəyi, Qərbi Hun İmperiyasının mərkəzi olub. Müasir macar xalqı isə həm də Atillanın nəsli, onun varisləridir. Beləliklə, əsrlər boyu macar və türk xalqlarının bir-birinə bəslədiyi münasibət dostluqdan daha artıq bir səviyyədə olub. Çünki, xalqlarımız arasındakı doğmalıq ortaq keçmişə, mənşəyə, dilə və mədəniyyətə söykənir”.
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun fəaliyyətindən danışan Günay Əfəndiyeva bildirib ki, qurum Türk Dünyasının qədim maddi-mənəvi dəyərlərini öyrənir, qoruyur və dünya miqyasında təbliğ edir. Fondun müşahidəçi ölkəsi Macarıstanın mədəniyyətinin tanınması Fondun əsas hədəfləri sırasındadır və bununla bağlı təşkilatın növbəti layihəsi macar xalqının yetişdirdiyi böyük şair Mikloş Radnotinin Azərbaycan dilinə tərcümə olunan şeirlərindən ibarət kitabının nəşr edilməsidir.
“Mikloş Radnoti macar ədəbiyyatında öz məxsusi dəst-xətti ilə seçilən klassiklərdən biridir. Radnotinin ədəbi irsində parlaq istedadı ilə yanaşı, həm də cəsarətli, açıq sözlü xarakteri aydın nəzərə çarpır. Radnoti əsl xalq şairi idi. O, faşizmin qəddarlıqları, macar xalqına qarşı törətdiyi vəhşiliklərlə bağlı vətəndaş mövqeyini bildirir və bu barışmazlığı yüksək poetik dillə qələmə alırdı”, - deyə Günay Əfəndiyeva əlavə edib.
Günay Əfəndiyeva Fond tərəfindən çap olunan bu kitabın macar ədəbiyyatını Azərbaycan oxucularına daha da sevdirəcəyini vurğulayaraq, Macarıstan və Türk Dünyası arasındakı mədəni bağların möhkəmlənməsinə xidmət edəcəyini söyləyib.
Macarıstanın Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Tamaş Yojef Torma tədbirdə çıxış edərək, macar şairi Mikloş Radnotinin Azərbaycan dilinə çevrilən kitabın işığına toplaşanları ürəkdən salamlayıb və şairin keşməkeşli həyatından söhbət açıb. Bildirib ki, Mikloş Radnotinin yaradıcılığı Macarıstanın ən çətin dönəminə təsadüf edib. Səfir Radnotinin İkinci Dünya Müharibəsi qurbanlarından birinə çevrilsə də həyatını macar xalqına həsr etdiyini, öz şeirlərilə insanlara vətənə sevgini aşıladığını vurğulayıb. Səfir “Çiçəklərin nəfəsi” kitabının Türk dünyasının bir parçası olduğunu deyib və kitabın nəşrinə görə Fondun prezidenti Günay Əfəndiyevaya təşəkkürünü bildirib.
Tədbirdə çıxış edən Türk Dövlətləri Təşkilatının Budapeştdəki nümayəndəliyinin rəhbəri, səfir Yanoş Hovari Mikloş Radnotinin II Dünya müharibəsi dövründə meydana gələn faciəvi hadisələrin qurbanlarından biri olduğunu qeyd edib. Yanoş Hovari, 1926-cı ildə Bakı şəhərində keçirilən Birinci Türkoloji Qurultayda iştirak edən Türk Dünyasının dəyərli alimlərinin, türkoloqlarının acı taleyindən danışıb. Səfir, Azərbaycanın iki il öncə qazandığı Qarabağ Zəfərindən söz açaraq, ərazi bütövlüyü uğrunda həlak olan bütün Şəhidlərin müqəddəs ruhlarını yad edib.
Tədbirin bədii hissəsi Azərbaycanın Əməkdar artist Sahib Paşazadənin macar musiqilərilərini tarda ifa etməsiylə başlanıb. Daha sonra Azərbaycanın Əməkdar artisti Nicat Kazımovun rəhbərliyində Mikloş Radnotinin əsərlərindən ibarət müharibə qurbanlarına həsr olunmuş şeirlər səsləndirilib və kiçik tamaşa təqdim edilib. Musiqili bədii-gəcə qonaqlar tərəfindən alqışlarla qarşılanaraq, böyük marağa səbəb olub.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_06571b06410cbd600a80e4fd4_o.jpg
В Международном Фонде Тюркской Культуры и Наследия прошел художественно-музыкальный вечер, посвященный творчеству всемирно известного венгерского поэта Миклоша Радноти, а также презентация книги сборника стихов писателя «Дыхание цветов», изданной Фондом на азербайджанском языке.
Официальную часть мероприятия со вступительным словом открыли президент Международного Фонда Тюркской Культуры и Наследия Гюнай Эфендиева, посол Венгрии в Азербайджане Тамаш Йозеф Торман и глава представительства Организации Тюркских Государств в Будапеште Янош Ховари. В мероприятии приняли участие официальные лица, руководители международных организаций, послы и представители стран-членов и наблюдателей Фонда, а также известные деятели культуры и искусства.
В своем выступлении президент Фонда Гюнай Эфендиева рассказала о гунно-тюркском союзе, существовавшем на протяжении всей истории. Она отметила, что эта реальность оставила неизгладимый след в истории Европы и Азии: «Венгрия была сердцевиной этой великой истины, центром империи Западных Гуннов. А современные венгры — это потомки Аттилы, его наследники. Таким образом, на протяжении веков отношения между венгерским и тюркским народами были на более высоком уровне, чем дружба. Потому что родство между нашими народами основано на общем прошлом, происхождении, языке и культуре».
Говоря о деятельности Международного Фонда Тюркской Культуры и Наследия, Гюнай Эфендиева отметила, что целями организации являются изучение, защита и пропаганда в мировом масштабе древних материально-духовных ценностей Тюркского мира. Ознакомление с культурой Венгрии, страны-наблюдателя Фонда - одно из основных приоритетов организации, и в связи с этим очередным проектом Фонда является издание переведенной на азербайджанский язык книги стихов великого венгерского поэта Миклоша Радноти.
«Миклош Радноти — один из классиков венгерской литературы, отличающийся уникальным почерком. Наряду с ярким талантом, в литературном наследии Радноти отчетливо заметен его смелый, красноречивый характер. Радноти был настоящим народным поэтом. Он выражал свою гражданскую позицию в отношении жестокости фашизма, зверств, совершенных против венгерского народа, и описывал эту непримиримость высоким поэтическим языком», - добавила Гюнай Эфендиева.
Гюнай Эфендиева подчеркнула, что книга, изданная Фондом, даст возможность азербайджанским читателям еще больше полюбить венгерскую литературу, и послужит укреплению культурных связей между Венгрией и Тюркским миром.
Выступивший на мероприятии Чрезвычайный и Полномочный Посол Венгрии в Азербайджанской Республике Тамаш Йозеф Торман, тепло поприветствовал собравшихся гостей и рассказал о трагической жизни поэта. Он отметил, что творчество Миклоша Радноти совпало с самым тяжелым периодом Венгрии. Посол подчеркнул, что несмотря на то, что Радноти стал одной из жертв Второй мировой войны, он посвятил свою жизнь венгерскому народу и своими стихами привил людям любовь к Родине. Посол отметил, что книга «Дыхание цветов» является частью Тюркского мира, и поблагодарил президента Фонда Гюнай Эфендиеву за издание книги.
Выступивший на мероприятии глава представительства Организации Тюркских Государств в Будапеште, посол Янош Ховари отметил, что Миклош Радноти является одной из жертв трагических событий, произошедших во время Второй мировой войны. Янош Ховари рассказал о горькой судьбе ценных ученых и тюркологов Тюркского мира, принявших участие в первом Тюркологическом конгрессе, состоявшемся в Баку в 1926 году. Говоря о Карабахской Победе, одержанной Азербайджаном два года назад, посол почтил память всех шехидов, погибших за территориальную целостность.
Художественная часть мероприятия началась с исполнения венгерской музыки Заслуженным артистом Азербайджана Сахибом Пашазаде на таре. Затем под руководством Заслуженного артиста Азербайджана Ниджата Кязимова был представлен небольшой спектакль, где прозвучали стихи поэта, посвященные жертвам войны. Музыкально-художественный вечер был встречен аплодисментами и овациями гостей и вызвал большой интерес.