https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_2ae38de707f1193c4cfb78745_o.jpg
“Sənaye 4.0 Forumu - Gələcəyin sənayesi: Texnologiya və insan gücü” beynəlxalq forumunda innovasiya və rəqəmsal iqtisadiyyat sahəsində yeni trendlərin tətbiqi, sənaye sektorunun transformasiyasında biznesin rolu barədə müzakirələr aparılıb.
İyulun 11-də İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) tərəfindən “Sənaye 4.0 Forumu - Gələcəyin sənayesi: Texnologiya və insan gücü” adlı beynəlxalq forum keçirilib.
Forumda aidiyyəti dövlət və beynəlxalq qurumların nümayəndələri və sahibkarlar iştirak ediblər.
Forumda çıxış edən iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov qlobal çağırışlar və yeni trendlər fonunda Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkədə həyata keçirilən inkişaf modelinin Azərbaycanın sosial-iqtisadi potensialını gücləndirdiyini, iqtisadiyyatımızın davamlı inkişaf etdiyini vurğulayıb.
Bildirilib ki, ölkəmizdə reallaşdırılan uğurlu sosial-iqtisadi inkişaf strategiyasının nəticələri beynəlxalq reytinq agentliklərinin son hesabatlarında da təsdiqini tapır. Azərbaycanın mövqelərinin yüksəlməsi iqtisadiyyatın şaxələnməsi və neft-qaz gəlirlərindən asılılığının azalması ilə bağlıdır. Bu isə öz növbəsində bilik və bacarıq tutumlu sahələrin inkişafı üçün möhkəm baza yaradaraq dördüncü sənaye inqilabının elementlərinin tətbiqini sürətləndirir.
Diqqətə çatdırılıb ki, süni intellekt, böyük verilənlər, robototexnika, əşyaların interneti və bulud texnologiyaları yalnız texniki yeniliklər deyil, həmçinin iqtisadiyyatların böyümə modelini tamamilə dəyişən amillərdir. Bu çağırışlar ölkəmiz üçün də aktualdır. Sənaye və texnologiya parklarının yaradılması, ölkənin sosial-iqtisadi strategiyasında rəqəmsal iqtisadiyyatın əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri kimi müəyyən edilməsi, 4SİM Azərbaycan Mərkəzinin açılması və rəqəmsallaşma təşəbbüsləri - bu transformasiyanın bir hissəsidir.
Vurğulanıb ki, rəqəmsal iqtisadiyyatın dövlət tərəfindən prioritetləşdirilməsi şəraitində özəl sektorun yeni tələblərə uyğunlaşması xüsusilə önəmlidir. Ölkəmizdə sahibkarlıq sahəsində inzibati prosedurların sadələşdirilməsi, vergi güzəştləri, subsidiyalar, real sektora maliyyə dəstəyi və digər tədbirlərlə yanaşı, texnoloji inkişafı dəstəkləyən işlər görülür.
İqtisadiyyat naziri qeyd edib ki, rəqəmsal transformasiyanın mərkəzində insan kapitalının inkişafı dayanır. Ölkəmizdə bu çağırışa cavab vermək üçün vətəndaşlara yeni bilik və bacarıqlar qazandırmağı hədəfləyən proqramlar həyata keçirilir.
4SİM-in icraçı direktoru Fariz Cəfərov təqdimatında sənaye transformasiyası üçün zəruri olan üçlü yanaşmadan - biznes, texnologiya və təşkilati transformasiyadan bəhs edib, “Sənaye 4.0 Hazırlıq Proqramı”nın mahiyyəti barədə məlumat verib.
Tədbir çərçivəsində “Sənaye 4.0 Hazırlıq Proqramı”nın pilot mərhələsini uğurla başa vurmuş “METAK” şirkətinin təsisçisi Alik Kərimov, “Azerfloat” şirkətinin baş direktoru Emil Həsənov və “STP” şirkətlər qrupunun baş icraçı direktoru v.i.e Ələkbər Abbaslı çıxış edərək proqramın müəssisələrin fəaliyyətinə və məhsuldarlığına müsbət təsirlərindən bəhs ediblər.
Beynəlxalq ekspert Andres Kadoska “Dünyada transformasiya təşəbbüsləri necə həyata keçirilir? Sənaye 4.0 Mərkəzləri və dəstək proqramları” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Beynəlxalq təcrübələr fonunda Azərbaycanda atılan addımların əhəmiyyəti vurğulanıb.
Tədbirdə texnoloji, ekosistem, insan kapitalının inkişafı üzrə tərəfdaşlarla 4SİM arasında əməkdaşlığa dair sənədlərin imzalanma mərasimi keçirilib. “Festo”, “Koç Digital”, “MEXT” Texnologiya Mərkəzi, “Honeywell”, “SMC” kimi texnologiya şirkətləri ilə yanaşı, Azərbaycan Banklar Assosiasiyası, Azərbaycan Biznesinin İnkişafı Fondu, “Sabah City”, habelə ADNSU, ADA, İqtisad Universiteti, BANM, AzTU və BMU ilə imzalanan niyyət protokolları və anlaşma memorandumları 4SİM-lə əməkdaşlığın qurulmasına və inkişafına xidmət edəcək.
Forumda rəqəmsal iqtisadiyyatla bağlı qlobal trendlərə həsr olunmuş panel müzakirələri təşkil olunub. Beynəlxalq ekspert Cengiz Ulubaşın moderatorluğu ilə keçən paneldə “MEXT” Texnologiya Mərkəzinin rəhbəri Efe Erdem, “Honeywell” şirkətinin regional meneceri Oktay Başer, Qətər İnkişaf Bankının KOB-ların inkişafı üzrə icraçı direktoru Dr. Hamad Salem Mejegheer və SOCAR-ın Əməliyyat satınalması və təchizat departamentinin rəis müavini Elçin Musayev çıxış edərək regional təcrübələr, müasir texnologiyaların tətbiqinin yaratdığı iqtisadi təsirlər və əməkdaşlıq imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Tədbir çərçivəsində yerli və beynəxalq şirkət və startapların texnoloji həllərinin nümayiş olunduğu sərgi təşkil olunub. Burada 10-dan çox şirkət Sənaye 4.0 sahəsində öz həllərini təqdim edib. “Sabah City” layihəsi xüsusi maraqla qarşılanıb. Layihə Elm və Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə yaradılan və 2026-cı ildə istifadəyə verilməsi planlaşdırılan, startap inkubatorları, akseleratorlar, vençur fondları, texnologiya transfer ofisləri və qabaqcıl tədqiqat mərkəzlərini bir araya gətirən innovasiya klasteridir.
Tədbidə, həmçinin “NigArt” Rəsm Məktəbinin şagirdlərinin süni intellekt və robototexnika mövzusunda hazırladıqları əl işləri sərgilənib, gələcəyin texnologiyalarına maraq və yaradıcılıq təşviq olunub.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_2ae38de707f1193c4cfb78745_o.jpg
На международном форуме « Индустрия 4.0 - Промышленность будущего: технологии и человеческий потенциал» обсуждались вопросы применения новых трендов в сфере инноваций и цифровой экономики, а также роль бизнеса в трансформации промышленного сектора.
11 июля Центр анализа и координации четвертой промышленной революции (4SIM) при Министерстве экономики провел международный форум «Индустрия 4.0 - Промышленность будущего: технологии и человеческие потенциал».
В работе форуме приняли участие представители профильных государственных и международных организаций, предприниматели.
Выступая на форуме министр экономики Микаил Джаббаров подчеркнул, что реализуемая в стране под руководством Президента Ильхама Алиева модель развития, на фоне глобальных вызовов и новых тенденций, укрепляет социально-экономический потенциал Азербайджана, экономика поступательно развивается.
Было отмечено, что результаты успешной реализации стратегии социально-экономического развития нашей страны подтверждаются и в последних отчетах международных рейтинговых агентств. Рост позиций Азербайджана обусловлен диверсификацией экономики и снижением ее зависимости от нефтегазовых доходов. Это, в свою очередь, ускоряет применение элементов четвертой промышленной революции, создавая прочную основу для развития наукоемких и требующих высокой квалификации отраслей.
Было также отмечено, что искусственный интеллект, большие данные, робототехника, Интернет вещей и облачные технологии - это не только технические инновации, но и факторы, полностью меняющие модель роста экономик. Эти вызовы актуальны и для нашей страны. Создание промышленных и технологических парков, определение цифровой экономики как одного из основных направлений социально-экономической стратегии страны, открытие в Азербайджане Центра 4SIM и инициативы по цифровизации являются частью этой трансформации.
Было подчеркнуто, что учитывая государственный приоритет развития цифровой экономики особенно важна адаптация частного сектора к новым требованиям. В нашей стране проводится работа по поддержке технологического развития, упрощению административных процедур в сфере предпринимательства, налоговых льгот, субсидирования, финансовой поддержки реального сектора и другие меры.
Министр экономики отметил, что в основе цифровой трансформации лежит развитие человеческого капитала. Для решения этой задачи в нашей стране реализуются программы, направленные на предоставление гражданам новых знаний и навыков.
Исполнительный директор 4SIM Фариз Джафаров в своей презентации рассказал о необходимом для промышленной трансформации тройственном подходе,- бизнес, технологии и организационная трансформация, а также представил информацию о значении «Программы подготовки Индустрия 4.0».
В рамках мероприятия выступили учредитель успешно завершивший пилотную фазу «Программы подготовки Индустрия 4.0» компании METAK Алик Керимов, генеральный директор Azerfloat Эмиль Гасанов и генеральный директор группы компаний STP Алекпер Аббаслы, которые рассказали о положительном влиянии программы на деятельность и производительность предприятий.
Международный эксперт Андрес Кадоска выступил с докладом «Как в мире реализуются трансформационные инициативы? Центры Индустрии 4.0 и программы поддержки». Была подчеркнута важность шагов, предпринимаемых в Азербайджане на фоне международного опыта.
В рамках мероприятия состоялась церемония подписания документов о сотрудничестве между 4SIM и партнерами в области развития технологий, экосистемы и человеческого капитала. Подписанные протоколы о намерениях и меморандумы о взаимопонимании с технологическими компаниями Festo, Koç Digital, Технологический центр MEXT, Honeywell, SMC, а также Ассоциацией банков Азербайджана, Фондом развития бизнеса Азербайджана, Sabah City, Азербайджанским государственным университетом нефти и промышленности, Университетом ADA, Экономическим университетом, Бакинской высшей школой нефти, Азербайджанским техническим университетом и Бакинским инженерным университетом послужат установлению и развитию сотрудничества с 4SIM.
В рамках форума были организованы панельные дискуссии, посвященные глобальным трендам в сфере цифровой экономики. В дискуссии, модератором которой выступил международный эксперт Ченгиз Улубаш, приняли участие руководитель Технологического центра MEXT Эфе Эрдем, региональный менеджер Honeywell Октай Башер, исполнительный директор по развитию малого и среднего бизнеса Банка развития Катара доктор Хамад Салем Меджегер и заместитель руководителя Управления операционных закупок и поставок SOCAR Эльчин Мусаев. Участники обменялись мнениями о региональном опыте, экономическом влиянии внедрения современных технологий и возможностях сотрудничества.
В рамках мероприятия была организована выставка технологических решений местных и международных компаний и стартапов. Более 10 компаний представили свои разработки в области Индустрии 4.0. Особый интерес вызвал проект Sabah City,- инновационный кластер, созданный по инициативе Министерства науки и образования и запланированный к запуску в 2026 году, который объединяет стартап-инкубаторы, акселераторы, венчурные фонды, офисы трансфера технологий и передовые исследовательские центры.
На мероприятии также были представлены работы учеников художественной школы NigArt на тему искусственного интеллекта и робототехники, стимулирующие интерес и творчество в отношении технологий будущего.