https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_c1c270046110dcec2e07bc036_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Bosniya və Herseqovinaya işgüzar səfər çərçivəsində bu gün Srebrenitsa qurbanlarının xatirəsinə inşa edilmiş Memorial mərkəzə gəlib.
Azərbaycan parlamentinin sədri və digər ölkələrdən olan qonaqlar, o cümlədən ölkə və hökumət rəhbərləri, parlament sədrləri və rəsmi nümayəndələr anım tədbirləri çərçivəsində əvvəlcə "Keçməmişlərin izi ilə" sərgisi ilə tanış olublar.
Sonra Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova anım salonunda başsağlığı kitabını imzalayıb.
Daha sonra Memorial mərkəzdə faciə qurbanlarının anım mərasimi keçirilib.
Nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri faciə qurbanlarının xatirəsini ehtiramla yad edərək, Memorial abidənin önünə gül dəstələri düzüblər.
Milli Məclisin sədri mərasim çərçivəsində bir sıra ölkələrin parlament rəhbərləri ilə görüşüb, onlarla söhbət edib.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_c1c270046110dcec2e07bc036_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова в рамках рабочего визита в Боснию и Герцеговину прибыла в Мемориальный центр, учреждённый в память о жертвах Сребреницы.
Спикер азербайджанского парламента и гости из других стран, в том числе, главы государств и правительств, спикеры парламентов и официальные представители, в рамках поминальных мероприятий вначале ознакомились с выставкой «По следам не прошедших».
Затем спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова подписала книгу соболезнований в поминальном зале.
Вслед за этим в Мемориальном центре прошла церемония поминовения жертв.
Главы делегаций почтили память жертв трагедии и возложили букеты цветов к подножию Мемориала.
В русле церемонии спикер Милли Меджлиса встретилась с лидерами парламентов ряда стран и беседовала с ними.