İyulun 11-də Çin Xalq Respublikasının paytaxtı Pekin şəhərində “AzerGold” QSC-nin törəmə cəmiyyəti – “Daşkəsən Dəmir Filiz” MMC və Çinin “Sinosteel Equipment & Engineering Co., Ltd” şirkəti arasında “Daşkəsən” dəmir filizi sahəsində istehsal zəncirinin qurulması üzrə əsas mərhələlərdən birinin icrasına dair müqavilə imzalanıb. Bank təminatlı texniki-iqtisadi əsaslandırma sənədinin hazırlanması üzrə müqaviləni “Daşkəsən Dəmir Filiz” MMC tərəfindən Baş direktor Ceyhun Əliyev, “Sinosteel Equipment & Engineering Co., Ltd” şirkəti tərəfindən Baş menecer Hua Guanglin imzalayıb.
Məlum olduğu kimi, ölkəmizdə dəmir filizi yataqlarının öyrənilməsi və bu sahənin inkişaf etdirilməsi dövlət başçısının 1 sentyabr 2020-ci il tarixli Sərəncamına uyğun olaraq icra edilir. Sərəncamdan irəli gələn tapşırıqların icrası məqsədilə 2020-ci ildə “AzerGold” tərəfindən törəmə cəmiyyət qismində “Daşkəsən Dəmir Filiz” MMC təsis edilərək, fəaliyyətə başlayıb.
“Daşkəsən” dəmir filizi yataqları kompleksində istismar işlərinə ilk dəfə SSRİ dövründə başlanılıb. Ümumilikdə, 1954-1994 illər arasında burada istismarı ən əlverişli müəyyən edilən yataqda hasilat işləri və dəmir konsentratının istehsalı aparılıb, sonrakı dövrlərdə isə hasilat və istehsal fasilələrlə qismən həyata keçirilib. Sahədə filizlərin dəmir tərkibinin nisbətən aşağı olması, filizlərin yerin daha dərin qatlarında yerləşməsi, üstaçma əmsalının yüksəlməsi ilə nəticələndiyi, ölkənin birbaşa beynəlxalq sulara çıxışının olmadığından dolayı logistik xərclərin artması kimi amillər səbəbindən yataqda fəaliyyətin bərpa edilməsi cəhdləri uğursuz olub.
“Daşkəsən Dəmir Filiz” MMC tərəfindən yatağın səmərli və davamlı istismarının təmin edilməsi məqsədilə 2020-ci ildən etibarən burada geniş kəşfiyyat işləri aparılıb, mineral ehtiyatların beynəlxalq standartlara uyğun olaraq yenidən qiymətləndirilməsi nəticəsində yerin təkində olan ümumi ehtiyatlarda 70 milyon ton filiz kütləsinin artımı təsdiqlənərək 187.3 milyon ton təşkil edib.
Bundan əlavə, dəmir filizi konsentratının istehsalı üçün Zənginləşdirmə zavodu, zənginləşdirilmiş konsentratın emalı üçün Pellet zavodu, pelletdən yüksək dəmir tərkibli isti briketləşdirilmiş dəmirin (Hot Briquetted Iron - HBI) alınması üçün HBI zavodunun tikintisi olmaqla, yatağın iqtisadi səmərəliliyini təmin etmək üçün üçmərhələli istehsal zəncirinin qurulması qərara alınıb. Qeyd olunan zavodların və bu zavodlar arasında konsentratın nəqlinin təmin edilməsi üçün şlam boru kəmərinin ilkin layihələndirmə sənədləri hazırlanıb. Metallurji sınaqlar uğurla tamamlanıb, nəticədə ”Daşkəsən” yataqlar qrupunun tarixində ilk dəfə laboratoriya şəraitində 69%-dək dəmir tərkibli konsentrat və 97%-dək metallizasiya ilə isti breketləşdirilmiş dəmirin istehsalına nail olunub. Əldə edilən məlumatlar əsasında beynəlxalq nüfuzlu məsləhətçi şirkətin cəlb edilməsi ilə həm texniki, həm də iqtisadi məqamları əhatə etməklə yenilənmiş icra strategiyası və müvafiq yol xəritəsi hazırlanaraq təsdiq edilib.
Görülən kompleks işlər və müfəssəl təhlillər “Daşkəsən” yataqlar qrupunun kommersiya baxımından səmərəli və davamlı şəkildə işlənməsini təmin etmək üçün beynəlxalq təcrübəyə uyğun olaraq ətraflı bank təminatlı texniki-iqtisadi əsaslandırma sənədinin hazırlanmasına zəmin yaradıb. Belə ki, “Daşkəsən Dəmir Filiz” MMC tərəfindən 2024-cü ilin ortalarından etibarən bu sahədə ixtisaslaşmış bir sıra dünyamiqyaslı şirkətlərlə danışıqlar aparılıb, nəticədə, Çinin “Sinosteel Equipment & Engineering Co., Ltd” şirkəti ilə əməkdaşlığın qurulması qərara alınıb.
Ümumi dəyəri 2 450 000 ABŞ dolları olan müqavilə çərçivəsində 2 il ərzində hazırlanacaq texniki-iqtisadi əsaslandırma sənədi mədənin ən optimal iqtisadi və ekoloji yanaşmalarını əhatə edərək, layihənin maliyyələşdirilməsi üçün müvafiq institutlar, potensial investorlar və banklar qarşısında əsas istinad sənədi kimi çıxış edəcək. Sənəd iqtisadi səmərli filizlərin həcmi və uyğun texnoloji həlləri, tikinti və mühəndislik işlərini əhatə etməklə yatağın tammiqyaslı işlənməsi üçün növbəti mərhələlərə keçid etməyə imkan yaradacaq. Çin şirkəti ilə yanaşı, sənədin hazırlanmasının müxtəlif lokal komponentlərində müvafiq yerli podratçıların xidmətlərindən istifadə ediləcək.
Qeyd edək ki, “Sinosteel Equipment & Engineering Co., Ltd” metallurji xammalın emalı, tədarükü və metallurgiya texnologiyaları sahəsində ixtisaslaşmış Çin dövlətinə məxsus aparıcı “Sinosteel Group Corporation Limited” sənaye korporasiyasının əsas törəmə şirkətlərindən biridir. Dəmir filizi yataqlarının işlənilməsi və dəmir filizlərinin emalı sahəsində geniş təcrübəyə malik olan şirkət həm Çində, həm də başqa ölkələrdə müxtəlif sənaye layihələrini icra edib. Bu şirkət, həmçinin dəmir filizinin emalı ilə bağlı müəssisələrin qurulması və idarə edilməsində avadanlıqların inteqrasiyası, yüksək texnologiyaların tətbiqi və elmi yanaşmaların tətbiqi üzrə xidmətlər göstərir. Şirkət texnoloji və ekoloji təhlükəsiz hasilat və emal üsullarından istifadə etməklə Türkiyə, Avstraliya, Cənubi Afrika Respublikası, Əlcəzair, Hindistan kimi ölkələrdə resursların səmərəli istismarını təmin edib.

11 июля в столице Китайской Народной Республики, городе Пекин, между дочерним предприятием ЗАО «AzerGold» – ООО «Дашкесан Демир Филиз» и китайской компанией «Sinosteel Equipment & Engineering Co., Ltd» было подписано соглашение о реализации одного из основных этапов создания производственной цепочки на железорудном месторождении «Дашкесан». Соглашение о подготовке банковского технико-экономического обоснования было подписано генеральным директором ООО «Дашкесан Демир Филиз» Джейхуном Алиевым и генеральным менеджером «Sinosteel Equipment & Engineering Co., Ltd» –Хуа Гуанлином.
Как известно, изучение месторождений железной руды и развитие данной сферы в Азербайджане осуществляется в соответствии с Указом Президента страны от 1 сентября 2020 года. Реализацию задач, вытекающих из Указа, с 2020 года осуществляет предприятие ООО «Дашкесан Демир Филиз».
Разработка месторождений железной руды комплекса «Дашкесан» началась еще в советский период. В 1954–1994 годах на наиболее рентабельном месторождении комплекса велась добыча и производство железорудного концентрата. В последующие годы работы велись с перерывами. Однако сравнительно низкое содержание железа в руде, расположение руды на значительной глубине, увеличивающее коэффициент вскрыши, а также отсутствие прямого выхода страны к международным водам, приводящее к росту логистических затрат, не позволяли успешно восстановить деятельность на месторождении в течение длительного времени.
С 2020 года ООО «Дашкесан Демир Филиз» проводит масштабные геологоразведочные работы с целью обеспечения эффективного и устойчивого подхода в эксплуатации месторождения. В результате переоценки минеральных ресурсов по международным стандартам было подтверждено увеличение рудной массы на 70 млн тонн – до 187,3 млн тонн. В целях обеспечения экономической эффективности месторождения было принято решение о создании трехступенчатой производственной цепочки: строительство обогатительной фабрики для производства железорудного концентрата, строительство завода по производству окатышей, а также строительство завода HBI (Hot Briquetted Iron) – горячебрикетированного железа с высоким содержанием металла. Кроме того, была подготовлена соответствующая проектная документация по этим фазам, а также по пурьпопроводу для транспортировки концентрата между заводами. Успешно завершены испытания, в результате которых впервые в истории группы месторождений «Дашкесан» в лабораторных условиях был получен концентрат с содержанием железа до 69% и горячебрикетированное железо с металлизацией до 97%. На основе полученных данных с привлечением международной консалтинговой компании была подготовлена и утверждена обновлённая стратегия реализации проекта и соответствующая дорожная карта.
Комплексные работы и подробные анализы создали основу для подготовки всестороннего банковского технико-экономического обоснования в соответствии с международной практикой с целью обеспечения наиболее разработки месторождения. С середины прошлого года ООО «Дашкесан Демир Филиз» вело переговоры с рядом ведущих мировых компаний, специализирующихся в данной области. В результате была выбрана китайская компания «Sinosteel Equipment & Engineering Co., Ltd».
В рамках соглашения на сумму 2 450 000 долларов США в течение двух лет будет подготовлен документ, охватывающий оптимальные экономические и экологические подходы к эксплуатации месторождения. Этот документ станет основным справочным материалом для финансовых институтов, потенциальных инвесторов и банков. Он определит объем экономически целесообразной руды, подходящие технологические решения, а также строительные и инженерные работы, что позволит перейти к следующему этапу полномасштабной разработки месторождения. Наряду с китайской компанией, в подготовке отдельных компонентов документа будут задействованы и местные подрядчики.
Отметим, что «Sinosteel Equipment & Engineering Co., Ltd» является одним из ключевых дочерних предприятий государственной китайской промышленной корпорации «Sinosteel Group Corporation Limited», специализирующейся в области переработки металлургического сырья, поставок и металлургических технологий. Компания обладает обширным опытом в разработке месторождений железной руды как внутри Китая, так и за его пределами. Она реализовала аналогичные промышленные проекты в Турции, Австралии, Южно-Африканской Республике, Алжире, Индии, обеспечивая интеграцию оборудования, внедрение высоких технологий и научных подходов в процесс создания и управления производствами. Компания применяет как технологически, так и экологически безопасные методы добычи и переработки, обеспечивая эффективное использование ресурсов.