https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_59a0962d7d28e993650c7e9e8_o.jpg
Yelo Bank 2025-ci ilin ikinci rübü üzrə maliyyə nəticələrini açıqlayıb və ilin ilk yarısında əsas göstəricilər üzrə stabil artımını davam etdirib. Cari ilin ilk 6 ayı ərzində Yelo Bank 19,7 milyon manat xalis mənfəət əldə edib. Digər mühüm nəticələrə nəzər salaq:
İlin əvvəlindən ümumi kredit portfeli 60 mln manat (6%) artaraq, rübün sonuna 1 milyard manata yaxınlaşıb. Verilən kreditlərin əksəriyyəti Bank üçün prioritet olan real sektorun maliyyələşdirilməsinə yönəlib.
2025-ci ilin ilk 6 ayında 13 mindən çox müştəriyə 300 milyon manata yaxın biznes krediti verilib. Nəticədə biznes kredit portfeli ilin əvvəli ilə müqayisədə 29 milyon manat (5%), ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə isə 82 milyon manat (15%-dən çox) artaraq 612 milyon manata çatıb.
Eyni müddətdə 18 mindən çox müştəriyə 181 milyon manatdan çox istehlak krediti ayrılıb. İstehlak kredit portfeli isə 384 milyon manata çatıb ki, bu da ilin əvvəli ilə müqayisədə 37 milyon manat (10%-dən çox), ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə isə 67 milyon manat (21%) artım deməkdir. Satışların 34%-i məhz onlayn kanallar vasitəsilə baş tutub.
Dövrün sonuna Bankın əmanət portfeli 948 milyon manat təşkil edib. Bu artımın böyük hissəsi fiziki şəxslərin müddətli əmanətləri hesabınadır, nəticədə bu istiqamət üzrə portfel artaraq 794 milyon manat təşkil edib. Bu da müştərilərin Yelo Bank-a olan etibarını bir daha göstərir.
Faiz gəlirləri ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 8 milyon manat (11%) artaraq 84 milyon manat olub. Qeyri-faiz gəlirləri isə 8 milyon manatı keçib.
Hesabat dövrünə Bankın məcmu kapitalı 163 milyon manatı ötüb və requlyativ tələbdən 113 milyon manat çoxdur. Məcmu kapitalın adekvatlıq əmsalı 14,3%, birinci dərəcəli kapitalın adekvatlıq əmsalı isə 10,7% olaraq normativləri üstələyir.
Bankın aktivləri hesabat dövrünün sonuna 1 milyard 323 milyon manat təşkil edib.
Yelo Bank-ın İdarə Heyətinin sədri Anar Həsənov ikinci rübdə əldə olunan nəticələri belə şərh edib: "Bu rüb bizim üçün həm rəqəmlərlə, həm də yeniliklərlə yadda qaldı. Kredit portfelimiz 1 milyard manata çatıb, əmanətlərin həcmi artıb, digər əsas maliyyə göstəricilərimizdə də müsbət dinamika davam edib. Portfelimizin artımında biznes kreditlərinin xüsusi payı var. Kiçik və orta sahibkarların maliyyə ehtiyaclarını qarşılamaqla, real sektorun dayanıqlı inkişafına dəstək olmağı prioritetimiz kimi görürük. Təqdim etdiyimiz bir sıra yeniliklər - rəqəmsal kart, investisiya xidməti və yeni keşbek təklifləri istifadəçilər tərəfindən rəğbətlə qarşılandı. Əlavə olaraq, xidmətlərimizi daha sadə və sürətli etmək üçün optimallaşdırmalar aparılır. Qarşıdakı dövrdə də müştərilərimizin ehtiyaclarına cavab verən innovativ və dayanıqlı həllər təqdim etməyə davam edəcəyik".

Yelo Bank has announced its financial results for the second quarter of 2025, continuing its stable growth across key indicators in the first half of the year. During the first six months of 2025, the Bank recorded a net profit of 19.7 million manats. Let’s take a closer look at the highlights:
Since the beginning of the year, the total loan portfolio has grown by 60 million manats (6%), reaching 1 billion manats by the end of the quarter. The majority of loans issued were directed toward financing the real sector — a strategic priority for the Bank.
In the first half of 2025, over 13,000 clients received business loans totaling approximately 300 million manats. As a result, the business loan portfolio grew by 29 million manats (5%) compared to the start of the year, and by 82 million manats (over 15%) year-over-year, reaching 612 million manats.
During the same period, more than 18,000 customers were issued consumer loans exceeding 181 million manats. The consumer loan portfolio rose to 384 million manats, an increase of 37 million manats (over 10%) from the beginning of the year and 67 million manats (21%) compared to the same period last year. Notably, 34% of sales were completed through online channels.
By the end of the period, the Bank’s deposit portfolio totaled 948 million manats, with the largest contribution coming from individual term deposits, which grew to 794 million manats — a clear sign of customers’ continued trust in Yelo Bank.
Interest income rose by 8 million manats (11%) compared to the same period last year, reaching 84 million manats, while non-interest income exceeded 8 million manats.
The Bank’s total capital at the end of the reporting period surpassed 163 million manats, exceeding the regulatory requirement by 113 million manats. The total capital adequacy ratio stood at 14.3%, while the Tier 1 capital adequacy ratio was 10.7%, both well above the required minimums. The Bank’s total assets reached 1 billion 323 million manats by the end of the period.
Commenting on the second-quarter results, Anar Hasanov, Chairman of the Board of Yelo Bank, said:/
“This quarter was memorable for us both in terms of strong financial results and meaningful innovations. Our loan portfolio surpassed 1 billion manats, deposits grew, and we maintained positive momentum across all key indicators. Business loans, in particular, played a significant role in our growth, reflecting our commitment to supporting the sustainable development of the real sector and meeting the financial needs of small and medium-sized enterprises. Several of our innovations — including the digital card, investment service, and enhanced cashback offers — were positively received by our customers. We also continue to optimize our services to make them even simpler and faster. In the months ahead, we remain committed to delivering innovative and sustainable solutions that meet our customers’ evolving needs.”