https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_a25ff4d59c8c6aa110c28768e_o.jpg
İyulun 28-də İsveçrə Konfederasiyasının Cenevrə şəhərində Qadın Parlament Sədrlərinin 15-ci Samiti keçirilib. 29 ölkənin qadın spikerləri, bir sıra beynəlxalq təşkilatların qadın rəhbərləri daxili olmaqla, ümumilikdə 350-yə yaxın nümayəndənin iştirak etdiyi tədbirdə çıxış edən Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Sammitin əhəmiyyətini qeyd edərək, hazırda dünyanın bir sıra münaqişələr, müharibələr və humanitar böhranlarla üz-üzə qaldığı şəraitdə qadınların xüsusilə həssas vəziyyətdə olduqlarını söyləyib. Onun sözlərinə görə, bir çox yerlərdə qadınlar zorakılıqdan, köçkünlükdən, sosial təminat vasitələrini, təhsil, səhiyyə və müdafiə imkanlarını itirməkdən əziyyət çəkirlər. Həmçinin, münaqişələr illər keçdikcə mövcud gender bərabərsizliyini daha da dərinləşdirir, qadın hüquqları sahəsində əldə olunan nailiyyətlərin üstündən xətt çəkir. Qadınların təkcə fiziki təhlükəsizliyini deyil, həm də ictimai-siyasi həyatın tamhüquqlu iştirakçıları kimi öz potensiallarını reallaşdırmaq imkanlarını da itirdikləri qeyd olunub.
Azərbaycanda qadınların bu acı həqiqəti yaxşı bildiklərini qeyd edən Milli Məclisin sədri xatırladıb ki, ötən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərində Azərbaycan ərazilərinin 20 faizinin qonşu Ermənistan tərəfindən işğalı, təkcə bu ərazilərin tamamilə məhv edilməsi ilə deyil, həm də etnik təmizləmə, əhalinin məcburi köçü və humanitar böhranla nəticələndi, təxminən 1 milyon soydaşımız qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşdü. Spikerin sözlərinə görə, onların 52 faizini qızlar və qadınlar təşkil edib. Bu qadınlar evlərini, ailələrini və təhlükəsizliklərini itirdilər.
Azərbaycanın 1918-ci ildə əksər Avropa ölkələrini qabaqlayaraq, qadınlara səsvermə hüququ verən ölkə olduğunu deyən Sahibə Qafarova ölkəmizin qadınların hüquqlarının və onların ictimai həyatın bütün sahələrində fəal iştirakının təmin edilməyinə sadiq olduğunu söyləyib. Qeyd olunub ki, bu mənada, keçmiş məcburi köçkün və qaçqın qadınlar da istisna deyil.
Milli Məclisin sədri deyib ki, Azərbaycan 2020-ci ildə ərazi bütövlüyünü bərpa etdikdən sonra işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası, keçmiş məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına qaytarılması ilə bağlı tədbirləri uğurla həyata keçirir. Bu gün bu ərazilərdə 50 mindən çox insan yaşayır, işləyir və təhsil alır. Qadınlar isə sosial-iqtisadi infrastrukturun yaradılmasında, təhsil və tibb müəssisələrinin fəaliyyətində, davamlı inkişaf, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə mədəni irsin bərpası təşəbbüslərinin həyata keçirilməsində fəal rol oynayırlar.
Bundan başqa, baxılmaqda olan "Gender bərabərliyinin təmin edilməsi üzrə Milli Fəaliyyət Planı"nın layihəsində işğaldan azad edilmiş ərazilərə qayıdan qadınların məşğulluğunun təmin edilməsi, onların rəqəmsal bacarıqlarının artırılması, ehtiyaclarının müəyyən edilməsi üçün tədqiqatların aparılması və digər məsələlərin öz əksini tapdığını söyləyən Sahibə Qafarova, vurğulayıb ki, Ermənistan tərəfindən basdırılan 1,5 milyon mina hələ də görülən işlərə əsas maneə olaraq qalır. Ərazilərin minalardan təmizlənməsində, böyük insan və maliyyə resurslarının cəlb edilməsini tələb edən tədbirlərdə də Azərbaycan qadınları iştirak edirlər.
Çıxışının sonunda spiker Sahibə Qafarova bir daha diqqətə çatdırıb ki, bütün çətinliklərə baxmayaraq, qadınların iştirakı olmadan dayanıqlı dünya qurmaq mümkün deyil. Qadınların proseslərə fəal cəlb olunması zorakılıq risklərini azaltmağa kömək etməklə yanaşı, uzunmüddətli inkişaf üçün möhkəm zəmin yaradır.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_a25ff4d59c8c6aa110c28768e_o.jpg
The 15th Summit of Women Speakers of Parliament was held in Geneva, Swiss Confederation. Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova spoke at the event attended by approximately 350 delegates, including Women Speakers from 29 countries and Women Leaders of several international organisations, and underlined the significance of the Summit. She emphasised that whilst the world faces a range of conflicts, wars and humanitarian crises, women find themselves in a particularly perilous position. According to her, in many quarters, women suffer from violence, forced displacement and loss of access to social protection means, education, healthcare and protection opportunities. Additionally, conflicts over the years deepen existing gender inequalities, negating achievements in the field of women’s rights. It was noted that women lose not only their physical safety but also opportunities to realise their agency as full participants in public and political life.
Saying that women in Azerbaijan are well acquainted with this bitter reality, the Speaker of the Milli Majlis recalled that in the early 1990s, the occupation of 20 per cent of Azerbaijan’s territories by neighbouring Armenia resulted not only in the complete ravaging of these territories but also in ethnic cleansing, forced population displacement and a humanitarian crisis, with approximately 1 million compatriots becoming refugees and internally displaced persons consequently. According to the Speaker’s words, 52 per cent of those people were girls and women. Those women had lost their homes, families and security.
Bringing up the fact that in 1918 Azerbaijan, ahead of most European countries, granted women the right to vote, Sahiba Gafarova added that our country is committed to ensuring women’s rights and their active participation in all facets of public life. It was noted that those women who were formerly internally displaced persons and refugees are not an exception in this regard.
The Speaker of the Milli Majlis said that Azerbaijan has been implementing measures for the restoration of territories liberated from occupation and the return of former internally displaced persons to their native lands since restoring her territorial integrity in 2020. Today, more than 50,000 people live, work and get education in those territories. Women play an active role in building socio-economic infrastructure, the operation of educational and medical institutions, sustainable development and the implementation of initiatives for the reclamation of the cultural heritage in the territories liberated from occupation.
Additionally, stating that the draft 'National Action Plan on Gender Equality' under consideration currently reflects the employment of women returning to territories liberated from occupation, the enhancement of their digital skills, the conduct of research to identify their needs and other issues, Sahiba Gafarova pointed the 1.5 million mines planted by Armenia up as remaining the primary obstacle to the work being carried out. Azerbaijani women also participate in the measures for demining territories, which require the involvement of significant human and financial resources.
Concluding her address Speaker Sahiba Gafarova reiterated that sustainable peace cannot be built without the participation of women, despite all the hurdles. Women's active engagement in the processes not only provides for mitigation of the risks of violence but also ensures a solid foundation for lasting development.