https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_a25ff4d59c8c6aa110c28768e_o.jpg
İyulun 28-də İsveçrə Konfederasiyasının Cenevrə şəhərində Qadın Parlament Sədrlərinin 15-ci Samiti keçirilib. 29 ölkənin qadın spikerləri, bir sıra beynəlxalq təşkilatların qadın rəhbərləri daxili olmaqla, ümumilikdə 350-yə yaxın nümayəndənin iştirak etdiyi tədbirdə çıxış edən Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Sammitin əhəmiyyətini qeyd edərək, hazırda dünyanın bir sıra münaqişələr, müharibələr və humanitar böhranlarla üz-üzə qaldığı şəraitdə qadınların xüsusilə həssas vəziyyətdə olduqlarını söyləyib. Onun sözlərinə görə, bir çox yerlərdə qadınlar zorakılıqdan, köçkünlükdən, sosial təminat vasitələrini, təhsil, səhiyyə və müdafiə imkanlarını itirməkdən əziyyət çəkirlər. Həmçinin, münaqişələr illər keçdikcə mövcud gender bərabərsizliyini daha da dərinləşdirir, qadın hüquqları sahəsində əldə olunan nailiyyətlərin üstündən xətt çəkir. Qadınların təkcə fiziki təhlükəsizliyini deyil, həm də ictimai-siyasi həyatın tamhüquqlu iştirakçıları kimi öz potensiallarını reallaşdırmaq imkanlarını da itirdikləri qeyd olunub.
Azərbaycanda qadınların bu acı həqiqəti yaxşı bildiklərini qeyd edən Milli Məclisin sədri xatırladıb ki, ötən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərində Azərbaycan ərazilərinin 20 faizinin qonşu Ermənistan tərəfindən işğalı, təkcə bu ərazilərin tamamilə məhv edilməsi ilə deyil, həm də etnik təmizləmə, əhalinin məcburi köçü və humanitar böhranla nəticələndi, təxminən 1 milyon soydaşımız qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşdü. Spikerin sözlərinə görə, onların 52 faizini qızlar və qadınlar təşkil edib. Bu qadınlar evlərini, ailələrini və təhlükəsizliklərini itirdilər.
Azərbaycanın 1918-ci ildə əksər Avropa ölkələrini qabaqlayaraq, qadınlara səsvermə hüququ verən ölkə olduğunu deyən Sahibə Qafarova ölkəmizin qadınların hüquqlarının və onların ictimai həyatın bütün sahələrində fəal iştirakının təmin edilməyinə sadiq olduğunu söyləyib. Qeyd olunub ki, bu mənada, keçmiş məcburi köçkün və qaçqın qadınlar da istisna deyil.
Milli Məclisin sədri deyib ki, Azərbaycan 2020-ci ildə ərazi bütövlüyünü bərpa etdikdən sonra işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası, keçmiş məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına qaytarılması ilə bağlı tədbirləri uğurla həyata keçirir. Bu gün bu ərazilərdə 50 mindən çox insan yaşayır, işləyir və təhsil alır. Qadınlar isə sosial-iqtisadi infrastrukturun yaradılmasında, təhsil və tibb müəssisələrinin fəaliyyətində, davamlı inkişaf, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə mədəni irsin bərpası təşəbbüslərinin həyata keçirilməsində fəal rol oynayırlar.
Bundan başqa, baxılmaqda olan "Gender bərabərliyinin təmin edilməsi üzrə Milli Fəaliyyət Planı"nın layihəsində işğaldan azad edilmiş ərazilərə qayıdan qadınların məşğulluğunun təmin edilməsi, onların rəqəmsal bacarıqlarının artırılması, ehtiyaclarının müəyyən edilməsi üçün tədqiqatların aparılması və digər məsələlərin öz əksini tapdığını söyləyən Sahibə Qafarova, vurğulayıb ki, Ermənistan tərəfindən basdırılan 1,5 milyon mina hələ də görülən işlərə əsas maneə olaraq qalır. Ərazilərin minalardan təmizlənməsində, böyük insan və maliyyə resurslarının cəlb edilməsini tələb edən tədbirlərdə də Azərbaycan qadınları iştirak edirlər.
Çıxışının sonunda spiker Sahibə Qafarova bir daha diqqətə çatdırıb ki, bütün çətinliklərə baxmayaraq, qadınların iştirakı olmadan dayanıqlı dünya qurmaq mümkün deyil. Qadınların proseslərə fəal cəlb olunması zorakılıq risklərini azaltmağa kömək etməklə yanaşı, uzunmüddətli inkişaf üçün möhkəm zəmin yaradır.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_a25ff4d59c8c6aa110c28768e_o.jpg
28-го июля в городе Женева Швейцарской Конфедерации состоялся 15-й Саммит Женщин-Спикеров Парламентов. В мероприятии, в котором приняли участие около 350 делегатов, включая Женщин-Спикеров из 29 стран и женщин-руководителей ряда международных организаций, выступила с речью спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова, отметившая значимость Саммита. Она подчеркнула, что женщины находятся в особенно уязвимом положении, в то время, как мир сталкивается с рядом конфликтов, войн и гуманитарных кризисов. По её словам, во многих местах женщины страдают от насилия, вынужденного переселения, а также утраты доступа к средствам социальной защиты, образованию, здравоохранению и возможностям защиты. Кроме того, конфликты с ходом времени усугубляют существующие случаи гендерные неравенства, перечёркивая, тем самым, достижения в области прав женщин. Было отмечено, что женщины теряют не только физическую безопасность, но и возможности для реализации своего потенциала в качестве полноправных участников общественно-политической жизни.
Упомянув близкое знакомство женщин в Азербайджане с этой горькой реальностью, спикер Милли Меджлиса напомнила, что в начале 90-х годов прошлого века оккупация 20 процентов территорий Азербайджана соседней Арменией привела не только к полному разгрому этих областей, но также к этническим чисткам, вынужденному переселению населения и гуманитарному кризису, в результате чего около 1 миллиона наших соотечественников оказались в положении беженцев и вынужденных переселенцев. По словам спикера, 52 процента из них составляли девочки и женщины. Эти женщины потеряли свои дома, семьи и безопасность.
Отметив, что в 1918-м году Азербайджан, опередив большинство европейских стран, предоставил женщинам право голоса, Сагиба Гафарова заявила, что наше государство привержено делу обеспечения прав женщин и их активного вовлечения во всех сферы общественной жизни. Было подчеркнуто, что в этом плане не являются исключением и женщины, ранее бывшие вынужденными переселенками и беженками.
Как сказала спикер Милли Меджлиса, с восстановления территориальной целостности Азербайджана в 2020-м году страна успешно реализовывает мероприятия по восстановлению освобожденных от оккупации территорий и возвращению бывших вынужденных переселенцев в их родные края. На сегодняшний день в этих районах проживают, работают и получают образование более 50 тысяч человек. Женщины играют активную роль в создании социально-экономической инфраструктуры, работе образовательных и медицинских учреждений, а также в реализации инициатив по устойчивому развитию и восстановлению культурного наследия на освобожденных от оккупации территориях.
Кроме того, как отметила Сагиба Гафарова, в проекте «Национального плана действий по обеспечению гендерного равенства», который ныне находится на рассмотрении, отражены вопросы обеспечения занятости женщин, возвращающихся на освобождённые от оккупации территории, повышения их цифровых навыков, проведения исследований для определения их потребностей и другие аспекты. Она подчеркнула, что 1,5 миллиона мин, заложенных Арменией, остаются основным препятствием для проводимых работ. Азербайджанские женщины также участвуют в мероприятиях по разминированию территорий, которые требуют привлечения значительных человеческих и финансовых ресурсов.
В заключение своего выступления спикер Сагиба Гафарова вновь подчеркнула, что, несмотря на все затруднения, построение устойчивого мира невозможно без участия женщин. Активное вовлечение женщин в процессы не только способствует снижению рисков насилия, но и создает прочную основу для долгосрочного развития.