https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_8549c6c6d3cd672b563ea3dce_o.jpg
İyulun 29-da Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Cenevrəyə işgüzar səfəri çərçivəsində Parlament Sədrlərinin VI Dünya Konfransında iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən Milli Məclisin sədri, bu konfransın parlament sədrlərinin təsirli və uğurlu dialoq platformasına çevrildiyini və parlamentlərarası əməkdaşlıq üçün gələcək gündəliyin müəyyən olunmasına kömək etdiyini bildirib.
Spiker Sahibə Qafarova təəssüflə qeyd edib ki, son konfransdan bəri dünya bir sıra mənfi dəyişikliklərə məruz qalıb. Əvvəlki konfransda əsas diqqət COVID-19 və onunla necə mübarizə aparılması məsələlərinə yönəlmişdisə, bu gün qlobal problemlərin sayı, mürəkkəbliyi daha da artıb və onlar təxirəsalınmaz və qətiyyətli tədbirlər görülməsini tələb edirlər. Sahibə Qafarovanın sözlərinə görə, bir çox hallarda əlaqələndirilmiş cavabların olmaması bu problemlərin daha da pisləşməsinə səbəb olur. Nəticədə bugünkü dünya daha da parçalanıb, gərginliklər daha da artıb, tərəqqi isə daha da azalıb. Bu narahatedici reallığın kökündə çoxtərəfliliyin əsasını təşkil edən səmərəli beynəlxalq əməkdaşlığın və həmrəyliyin aşınması dayanır. Biz yalnız kollektiv fəaliyyət və birgə məsuliyyət yolu ilə qlobal təhlükələrin öhdəsindən gələ biləcəyimiz anlayışından uzaqlaşırıq.
Milli Məclisin sədri çıxışında BMT-də islahatlar mövzusuna da toxunaraq bildirib ki, BMT-nin mərkəzində dayandığı güclü və inklüziv çoxtərəfli sistem bütün problemlərə real və uzunmüddətli həlləri təmin etmək imkanına malikdir. Bununla belə, BMT sistemində effektiv şəkildə islahatların aparılması ilə bağlı müzakirələr hələ də davam edir. Spiker Sahibə Qafarova vurğulayıb ki, hər hansı islahat yalnız bəzi dövlətlərin deyil, bütün ölkə və xalqların səsinin eşidildiyi sistemin yaradılması ilə nəticələnməlidir. Beynəlxalq hüquq normaları və prinsipləri qorunmalı, ikili standartlar rədd edilməli, qəbul edilmiş qərarlar həyata keçirilməlidir. Yalnız bu şərtlər altında hamı üçün sülh, ədalət və rifahın təmin edilməsi məqsədlərinə nail olmaq mümkündür.
Parlament diplomatiyasının artan əhəmiyyətindən danışan spiker Sahibə Qafarova qeyd edib ki, parlamentlərimizin çoxtərəfliliyə və əməkdaşlığa sadiq olduğunu görmək məmnunluq doğurur. Parlamentlərarası İttifaqın işində, o cümlədən bu Konfransda fəal iştirak ortaq baxışımızı və qətiyyətimizi əks etdirir.
Milli Məclisin sədri Parlamentlərarası İttifaqın BMT ilə sıx əməkdaşlığını və parlamentlərin səsinin qlobal müzakirələrdə eşidilməsi üçün göstərilən səyləri yüksək qiymətləndirib, bununla belə, daha çox işlərin görülməli olduğunu bildirib.
O, qeyd edib ki, milli parlamentlər çoxtərəfli sistemin əsas iştirakçılarından birinə çevrilməlidirlər. Çünki istənilən uğursuzluq, ilk növbədə xalqlarımıza təsir göstərir. Onların seçilmiş nümayəndələri olaraq, parlamentarilər çoxtərəfliliyin yenilənməsində birbaşa iştirak etməlidirlər. Bu, sistemi daha demokratik və həssas edəcək. Bu prosesdə atıla biləcək praktiki addımlardan biri vətəndaşlarımızın ehtiyac və maraqlarını daha yaxşı şəkildə əks etdirəcək islahatlarla bağlı parlamentlərarası dialoqun başladılması ola bilər.
Spiker Sahibə Qafarova bildirib ki, hamı üçün sülh, ədalət və rifahın təmin edilməsi yalnız təsisatlar və razılaşmalarla məhdudlaşmır. Bunun kökündə insanlar arasında etimad, inam və qarşılıqlı anlaşmanın yaradılması dayanır. Biz müxtəlifliyi ayırıcı xətt kimi deyil, bizi daha da yaxınlaşdıran faktor kimi qəbul etməliyik. Mədəniyyətlər arasında dialoqun təşviq olunması ümumi məqsədlərimizin həyata keçirilməsində güclü rol oynayır.
Milli Məclisin sədri vurğulayıb ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə 2008-ci ildə başlanan “Bakı Prosesi”nin bir parçası olan “Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu” BMT tərəfindən mədəniyyətlərarası dialoqun əsas qlobal platformalarından biri kimi tanınıb.
Spiker Sahibə Qafarova qeyd edib ki, ötən il may ayında keçirilən bu Forumun VI sessiyası çərçivəsində Azərbaycan parlamenti tərəfindən Parlamentlərarası Konfrans təşkil edilmişdir ki, bu da qeyd olunan sahədə aparılan müzakirələrdə parlament perspektivini təmin etmişdir.
Bunu nəzərə alaraq, Milli Məclisin sədri mədəniyyətlərarası dialoq mövzusunu Parlamentlərarası İttifaqın gələcək gündəliyinə və fəaliyyətinə daxil etməyi təklif edib.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_8549c6c6d3cd672b563ea3dce_o.jpg
29-го июля спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова в рамках рабочего визита в Женеву приняла участие в 6-й Всемирной Конференции Спикеров Парламентов.
В своём выступлении на мероприятии спикер Милли Меджлиса отметила, что данная конференция превратилась в эффективную и успешную площадку для диалога спикеров парламентов, и способствует определению будущей повестки дня межпарламентского сотрудничества.
Сагиба Гафарова констатировала с сожалением, что со времени последней конференции мир столкнулся с рядом негативных изменений. Если на предыдущей конференции основное внимание было уделено COVID-19 и мерам по борьбе с ним, то сегодня число и сложность глобальных проблем значительно возросли, и требуется принятие безотлагательных и решительных мер. По словам Сагибы Гафаровой, отсутствие скоординированных ответных действий во многих случаях приводит к ещё большему усугублению существующих проблем. В результате, сегодняшний мир стал более расчленённым, напряжённость возросла, а прогресс спал. Эта тревожащая реальность коренится в эрозии эффективного международного сотрудничества и солидарности, которые составляют основу многосторонности. Мы отдаляемся от понимания того, что справиться с глобальными угрозами можно только через совместные действия и общую ответственность.
В своём выступлении спикер Милли Меджлиса, кроме того, коснулась темы реформ ООН, сказав, что сильная и инклюзивная многосторонняя система с ООН в её центре обладает потенциалом для обеспечения реальных и долгосрочных решений существующих проблем. Однако все ещё идут дискуссии о реформировании системы ООН в направлении повышения её эффективности. Как подчеркнула Сагиба Гафарова, любые реформы должны привести к созданию системы, в которой будут услышаны голоса не только отдельных государств, но всех стран и народов. Нормы и принципы международного права должны соблюдаться, двойные стандарты должны быть отвергнуты, а принятые решения реализованы. Только при следовании этим условиям возможно достижение целей обеспечения мира, справедливости и процветания для всех.
Говоря затем о возрастающем значении парламентской дипломатии, спикер Сагиба Гафарова отметила, что вызывает удовлетворение приверженность наших парламентов многосторонности и сотрудничеству. Активное участие в работе Межпарламентского Союза, в том числе в данной Конференции, отражает наши общие видение и решимость.
Спикер Милли Меджлиса высоко оценила тесное сотрудничество Межпарламентского Союза с ООН и усилия, направленные на то, чтобы голоса парламентов были услышаны в глобальных дискуссиях, подчеркнув при этом, что предстоит выполнить ещё больше работы.
Она заявила, что национальным парламентам следует стать одними из ключевых участников многосторонней системы, поскольку любые неудачи в первую очередь затрагивают наши народы. Как избранным представителям, парламентариям надлежит принимать непосредственное участие в обновлении многосторонности, что сделает систему более демократичной и восприимчивой. Одним из практических шагов в таком процессе может стать инициирование межпарламентского диалога по вопросам реформ, которые лучше отражают потребности и интересы наших граждан.
По словам спикера Сагибы Гафаровой, обеспечение мира, справедливости и процветания для всех не ограничивается лишь институтами и соглашениями. В основе этого лежат построение доверия, уверенности и взаимопонимания между людьми. Мы должны воспринимать разнообразие не как барьер, а как сближающий нас фактор. Содействие диалогу между культурами играет важную роль в достижении наших общих целей.
Спикер Милли Меджлиса подчеркнула, что по инициативе Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в 2008-м году начался «Бакинский процесс», частью которого является «Всемирный форум межкультурного диалога», признанный ООН одной из ключевых глобальных арен межкультурного диалога.
Спикер Сагиба Гафарова сказала, что в мае прошлого года в рамках 5-й сессии этого Форума азербайджанский парламент организовал Межпарламентскую конференцию, которая обеспечила парламентскую перспективу в обсуждениях по указанной теме. С учётом этого, спикер Милли Меджлиса предложила включить тему межкультурного диалога в будущую повестку дня и деятельность Межпарламентского Союза.