https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_97751d9a1430706dc07472c18_o.jpg
İyulun 30-da Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Parlament Sədrlərinin VI Dünya Konfransı çərçivəsində - “2030-cu ilədək Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə (DİM) nail olmaq: Beynəlxalq əməkdaşlıq üçün hansı yeni imkanlar mövcuddur?” mövzusunda keçirilən panel müzakirəsində çıxış edib.
Parlamentin spikeri çıxışında deyib ki, Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin uğurla həyata keçirilməsi ilə bağlı ciddi narahatlıqlar hələ də qalmaqdadır. Keçmiş təcrübələr göstərir ki, həm milli, həm də beynəlxalq səviyyədə hərtərəfli yanaşma zəruridir.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan Dayanıqlı İnkişaf üzrə 2030 Gündəliyinə böyük əhəmiyyət verir və onun icrası istiqamətində mühüm irəliləyişlər əldə edib. Artıq BMT-nin Yüksək Səviyyəli Siyasi Forumuna dörd Könüllü Milli Hesabat təqdim olunub. Hökumətimiz 50-dən çox dövlət proqramını, milli inkişaf planlarını və strategiyalarını Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri ilə uyğunlaşdırıb.
Ölkəmizin azad edilmiş Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgələrinin dirçəldilməsi, eləcə də keçmiş məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qayıdışını nəzərdə tutan “Böyük Qayıdış” proqramının həyata keçirilməsi DİM-lərin uğurla reallaşdırılmasına mühüm töhfə verir. Aparılan yenidənqurma işləri ilə yanaşı, bu ərazilərdə bu gün artıq əlli mindən çox insan yaşayır, işləyir və təhsil alır.
Spiker Sahibə Qafarova bildirib ki, azad edilmiş ərazilərin minalarla çirklənməsi bu ərazilərin inkişafı üçün əsas maneə olaraq qalır. Məhz buna görə də Azərbaycan “Təhlükəsiz qayıdış, məskunlaşma, bərpa, rifah və sülh üçün mina təhlükəsi ilə mübarizəyə dair fəaliyyətlər”i özünün 18-ci milli DİM-i kimi qəbul edib. Həmçinin, bu məqsədin BMT-nin 18-ci Dayanıqlı İnkişaf Məqsədi kimi təsis olunması da təklif edilib.
Cari ilin may ayında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti 2027–2030-cu illər üzrə yeni inkişaf strategiyasının və “İkinci Böyük Qayıdış Proqramı”nın hazırlanması ilə bağlı Sərəncam imzalayıb. Bu sənədlərin icrası DİM-lərin həyata keçirilməsinə daha böyük töhfələr verəcək.
Bildirilib ki, Dayanıqlı İnkişaf üzrə 2030 Gündəliyinin vaxtında və səmərəli icrası, həmçinin səylərin birləşdirilməsindən və bir-birimizin inkişafına dəstək verməyimizdən asılıdır.
Milli Məclisin sədri deyib ki, son beş il ərzində 140-dan çox ölkəyə göstərilmiş 330 milyon ABŞ dolları dəyərində humanitar, iqtisadi və texniki yardım, Azərbaycanın beynəlxalq əməkdaşlığa sadiqliyinin bariz nümunəsidir. 2018-ci ildən etibarən Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatına və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv ölkələrin tələbələrinə tam ali təhsil təqaüdləri təqdim edir. Keçən il Azərbaycanda keçirilmiş COP29-un əhəmiyyətli və real nəticələri şübhəsiz ki, DİM-lərin hərtərəfli reallaşmasına müsbət təsir göstərəcək.

https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_97751d9a1430706dc07472c18_o.jpg
30-го июля спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова выступила на панельной дискуссии в рамках 6-й Всемирной Конференции Спикеров Парламентов на тему «Достижение Целей Устойчивого Развития к 2030 году: какие новые возможности существуют для международного сотрудничества?».
Как заявила в своём выступлении спикер парламента, все ещё сохраняется серьёзная обеспокоенность относительно успешной реализации Целей в области Устойчивого Развития. Опыт прошлых лет ясно показал необходимость всестороннего подхода — как на национальном, так и на международном уровнях.
Было отмечено, что Азербайджан придаёт большое значение Повестке дня в области устойчивого развития до 2030-го года и добился значительных успехов в её реализации. Политическому Форуму Высокого Уровня ООН представлены уже четыре Добровольных национальных отчёта. Кроме того, правительство Азербайджана согласовало более 50 государственных программ, национальных планов развития и стратегий касательно Целей Устойчивого Развития.
Существенный вклад в успешное осуществление Целей устойчивого развития вносит и реализация программы «Великого возвращения», которая предусматривает восстановление освобождённых регионов Карабаха и Восточного Зангезура нашей страны, как и возврат бывших вынужденных переселенцев в родные места. В то время как идут восстановительные работы, в этих регионах уже сегодня проживает, работает и получает образование более 50 тысяч человек.
Спикер Сагиба Гафарова отметила далее, что загрязнение освобождённых территорий минами остаётся основным препятствием на пути к их развитию. Именно по этой причине Азербайджан и принял «Деятельность по борьбе с минной угрозой для безопасного возвращения, расселения, восстановления, процветания и мира» в качестве своей 18-й национальной Цели устойчивого развития. Кроме того, было предложено учредить эту цель в качестве 18-й Цели устойчивого развития ООН в целом.
В мае текущего года Президент Азербайджанской Республики подписал указ о разработке новой стратегии развития на 2027–2030 годы и «Второй программы Великого возвращения». Реализация этих документов внесёт значительный вклад в достижение Целей устойчивого развития.
Было подчёркнуто решающее значение своевременного и эффективного выполнения Повестки дня в области устойчивого развития до 2030 года, а также важность объединения усилий и взаимной поддержки в вопросах развития.
По словам спикера Милли Меджлиса, за последние пять лет Азербайджан оказал гуманитарную, экономическую и техническую помощь на сумму 330 миллионов долларов США более чем 140 странам. Это ярко свидетельствует о приверженности страны делу международного сотрудничества. Азербайджан с 2018-го года предоставляет полные стипендии на высшее образование студентам из стран Движения Неприсоединения и Организации Исламского Сотрудничества. Существенные и осязаемые результаты COP29, состоявшейся в прошлом году в Азербайджане, несомненно окажут положительное влияние на всестороннюю реализацию Целей устойчивого развития.