https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_97751d9a1430706dc07472c18_o.jpg
İyulun 30-da Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Parlament Sədrlərinin VI Dünya Konfransı çərçivəsində - “2030-cu ilədək Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə (DİM) nail olmaq: Beynəlxalq əməkdaşlıq üçün hansı yeni imkanlar mövcuddur?” mövzusunda keçirilən panel müzakirəsində çıxış edib.
Parlamentin spikeri çıxışında deyib ki, Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin uğurla həyata keçirilməsi ilə bağlı ciddi narahatlıqlar hələ də qalmaqdadır. Keçmiş təcrübələr göstərir ki, həm milli, həm də beynəlxalq səviyyədə hərtərəfli yanaşma zəruridir.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan Dayanıqlı İnkişaf üzrə 2030 Gündəliyinə böyük əhəmiyyət verir və onun icrası istiqamətində mühüm irəliləyişlər əldə edib. Artıq BMT-nin Yüksək Səviyyəli Siyasi Forumuna dörd Könüllü Milli Hesabat təqdim olunub. Hökumətimiz 50-dən çox dövlət proqramını, milli inkişaf planlarını və strategiyalarını Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri ilə uyğunlaşdırıb.
Ölkəmizin azad edilmiş Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgələrinin dirçəldilməsi, eləcə də keçmiş məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qayıdışını nəzərdə tutan “Böyük Qayıdış” proqramının həyata keçirilməsi DİM-lərin uğurla reallaşdırılmasına mühüm töhfə verir. Aparılan yenidənqurma işləri ilə yanaşı, bu ərazilərdə bu gün artıq əlli mindən çox insan yaşayır, işləyir və təhsil alır.
Spiker Sahibə Qafarova bildirib ki, azad edilmiş ərazilərin minalarla çirklənməsi bu ərazilərin inkişafı üçün əsas maneə olaraq qalır. Məhz buna görə də Azərbaycan “Təhlükəsiz qayıdış, məskunlaşma, bərpa, rifah və sülh üçün mina təhlükəsi ilə mübarizəyə dair fəaliyyətlər”i özünün 18-ci milli DİM-i kimi qəbul edib. Həmçinin, bu məqsədin BMT-nin 18-ci Dayanıqlı İnkişaf Məqsədi kimi təsis olunması da təklif edilib.
Cari ilin may ayında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti 2027–2030-cu illər üzrə yeni inkişaf strategiyasının və “İkinci Böyük Qayıdış Proqramı”nın hazırlanması ilə bağlı Sərəncam imzalayıb. Bu sənədlərin icrası DİM-lərin həyata keçirilməsinə daha böyük töhfələr verəcək.
Bildirilib ki, Dayanıqlı İnkişaf üzrə 2030 Gündəliyinin vaxtında və səmərəli icrası, həmçinin səylərin birləşdirilməsindən və bir-birimizin inkişafına dəstək verməyimizdən asılıdır.
Milli Məclisin sədri deyib ki, son beş il ərzində 140-dan çox ölkəyə göstərilmiş 330 milyon ABŞ dolları dəyərində humanitar, iqtisadi və texniki yardım, Azərbaycanın beynəlxalq əməkdaşlığa sadiqliyinin bariz nümunəsidir. 2018-ci ildən etibarən Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatına və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv ölkələrin tələbələrinə tam ali təhsil təqaüdləri təqdim edir. Keçən il Azərbaycanda keçirilmiş COP29-un əhəmiyyətli və real nəticələri şübhəsiz ki, DİM-lərin hərtərəfli reallaşmasına müsbət təsir göstərəcək.

Sahiba Gafarova Speaks at Panel Discussion at 6th World Conference of Speakers of Parliament Sahiba Gafarova Speaks at Panel Discussion at 6th World Conference of Speakers of Parliament
On July 30, Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova addressed a panel at the 6th World Conference of Speakers of Parliament on the theme “Achieving the Sustainable Development Goals (SDGs) by 2030: What new opportunities for international cooperation?”.
In her address, Speaker of the Parliament stated that serious concerns persist regarding the successful implementation of the Sustainable Development Goals. Past experience demonstrates that a comprehensive approach is essential at both the national and international levels.
Speaker Sahiba Gafarova noted that Azerbaijan attaches great importance to the 2030 Agenda for Sustainable Development and has achieved significant progress in its implementation. Four Voluntary National Reviews have already been submitted to the UN High-Level Political Forum. Furthermore, the Government of Azerbaijan has aligned more than 50 state programmes, national development plans and strategies with the Sustainable Development Goals.
The implementation of the “Great Return” Programme, which envisages the reclamation of the liberated Garabagh and Eastern Zangazur regions of Azerbaijan as well as the return of the former internally displaced persons (IDPs) to their native lands, is making a substantial contribution to the successful realisation of the Sustainable Development Goals. While restoration efforts continue, more than 50,000 people are already living, working and studying in those regions today.
Speaker Sahiba Gafarova then stressed that landmine contamination of the liberated territories remains the primary obstacle to their development. Precisely for this reason, Azerbaijan adopted the “Activities to Combat the Mine Threat for Safe Return, Resettlement, Restoration, Prosperity and Peace” as its 18th national Sustainable Development Goal. Additionally, it has been proposed that this goal be established as the 18th Sustainable Development Goal of the United Nations as a whole.
In May of this year, the President of the Republic of Azerbaijan signed a Decree on the development of a new Development strategy for 2027–2030 and the “Second Great Return Programme”. The implementation of these documents will make an even more substantial contribution to achieving the Sustainable Development Goals.
Furthermore, it was emphasized that the timely and effective implementation of the 2030 Agenda for Sustainable Development, as well as the consolidation of efforts and mutual support in development matters, are of decisive importance
According to the Speaker of the Milli Majlis, humanitarian, economic, and technical aid worth $330 million provided to more than 140 countries over the past five years clearly demonstrates Azerbaijan’s commitment to international cooperation. Since 2018, Azerbaijan has been providing full scholarships for higher education to students from countries of the Non-Aligned Movement and the Organisation of Islamic Cooperation. The significant tangible outcomes of the COP29, which was held in Azerbaijan last year, will undoubtedly have a positive impact on the comprehensive realisation of the Sustainable Development Goals.