https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_4be523024f4a999d48ccd7890_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İsveçrə Konfederasiyasının Cenevrə şəhərinə işgüzar səfəri çərçivəsində iyulun 30-da İrlandiya Parlamenti Nümayəndələr Palatasının sədri Verona Mörfi və Moldova Parlamentinin sədri İqor Qrosu ilə görüşlər keçirib.
Verona Mörfi ilə görüşdə parlamentlərin beynəlxalq fəaliyyətinin, parlament diplomatiyasının əhəmiyyəti qeyd olunub. Bildirilib ki, Parlamentlərarası İttifaqın tədbirləri parlamentlərin həm xalqlar arasında əlaqələrin gücləndirilməsi, həm də qlobal səviyyədə bütün ölkələri, xalqları narahat edən çağırışların, problemlərin həllində birgə işləməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Söhbət zamanı Azərbaycan və İrlandiya parlamentləri arasında əlaqələrin daha da gücləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb. Görüşdə parlamentlərarası dostluq qruplarının qarşılıqlı əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi baxımından əhəmiyyəti qeyd olunub və gələcəkdə bu əlaqələrin daha da gücləndirilməsinə dair qarşılıqlı niyyət ifadə olunub.
Moldova Parlamentinin sədri ilə görüşdə isə ölkələrimiz arasında münasibətlərin yüksək səviyyəsindən məmnunluq ifadə olunub. Azərbaycan və Moldovanın beynəlxalq təşkilatlarda bir-birinə qarşılıqlı dəstəyi qeyd edilib.
Söhbət zamanı parlamentlər arasında əlaqələrin ölkələrimiz arasında münasibətlərin mühüm bir istiqamətini təşkil etdiyi qeyd olunaraq, bu gün parlamentlərimiz arasında həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli əsasda formalaşmış əlaqələrin yüksək səviyyəsi təqdir edilib. Parlamentlərimizdə fəaliyyət göstərən dostluq qruplarının, müxtəlif nümayəndə heyətlərinin qarşılıqlı səfərlərinin xüsusi əhəmiyyəti qeyd olunub.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın Parlament Sədrlərinin 6-cı Dünya Konfransı çərçivəsində Qazaxıstan Respublikası Parlamenti Məclisinin sədri Yerlan Koşanov, Kot-d'İvuar Respublikası Milli Assambleyasının sədri Adama Biktogo ilə görüşləri də olub.
Görüşlərdə parlamentlərimiz arasında münasibətlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
O cümlədən, Parlament Sədrlərinin VI Dünya Konfransının qanunverici orqanların ortaq maraqlarına dair fikir mübadiləsi aparmaq baxımından yaxşı imkan olduğu qeyd edilərək, belə mühüm beynəlxalq platformalar çərçivəsində əməkdaşlığın önəmi diqqətə çatdırılıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_4be523024f4a999d48ccd7890_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова в рамках рабочего визита в город Женеву Швейцарской Конфедерации 30-го июля провела встречи со спикером Палаты Представителей Парламента Ирландии Вероной Мёрфи и спикером Парламента Молдовы Игорем Гросу.
На встрече с Вероной Мёрфи отмечалась важность международной деятельности парламентов и парламентской дипломатии. Было подчёркнуто, что мероприятия Межпарламентского Союза имеют большое значение как для укрепления связей между народами, так и для совместной работы парламентов над решением глобальных вызовов и проблем, волнующих все страны и народы.
В ходе беседы была отмечена необходимость дальнейшего укрепления связей между парламентами Азербайджана и Ирландии. Говорилось также о значении межпарламентских групп дружбы для развития сотрудничества, а также была выражена обоюдная решимость продолжать укрепление этих связей в будущем.
На встрече со спикером Парламента Молдовы было засвидетельствовано удовлетворение высоким уровнем отношений между нашими странами. Отмечалась взаимоподдержка Азербайджана и Молдовы в международных организациях.
Как было сказано в беседе, связи между парламентами составляют важное направление отношений между нашими странами; высокую оценку получил нынешний высокий уровень отношений, налаженных между нашими парламентами как на двусторонней, так и на многосторонней основе. Особое значение было придано деятельности групп дружбы в наших парламентах и взаимным визитам различных делегаций.
На полях 6-й Всемирной Конференции Спикеров Парламентов спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова также провела встречи со спикером Мажилиса Парламента Республики Казахстан Ерланом Кошановым и спикером Национальной Ассамблеи Республики Кот-д’Ивуар Адамой Биктого.
В ходе встреч собеседники обменялись мнениями о вопросах отношений между нашими парламентами.
В частности, было отмечено, что 6-я Всемирная Конференция Спикеров Парламентов предоставляет хорошую возможность для обмена взглядами на вопросы, представляющие общий интерес для законодательных органов, и подчёркивалась важность сотрудничества на столь значимых международных платформ.