https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_43079930c2e4b036018bd97dc_o.jpg
Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfiri Alim Bayel Qazaxıstan-Azərbaycan nümayəndə heyəti ilə birlikdə Abay vilayətində işgüzar səfərdədir. Səfər çərçivəsində Semey şəhərində Səfir vilayətin Akimi Berik Uali ilə görüş keçirib. Görüşdə Qazaxıstan-Azərbaycan İşgüzar Şurasının Həmsədrinin Müavini Aslan Kuniyarov, həmçinin Azərbaycan İnvestisiya Holdinqi və Azərbaycan İnvestisiya Şirkətinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Səfir A. Bayelin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Alaköl sahilində sanator-kurort kompleksinin tikintisi üzrə investisiya layihəsini təqdim edib.
“Bu gün Qazaxıstan və Azərbaycan müttəfiqlik münasibətlərinin yeni mərhələyə qədəm qoyub. Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev ötən il üç dəfə Azərbaycana səfər edib. Dövlət başçısı bizə sənaye və turizm sahələrində iqtisadi əməkdaşlığın inkişafı və birgə layihələrin reallaşdırılması ilə bağlı konkret tapşırıqlar verib. 2024-cü ildə Qazaxıstan və Azərbaycan birgə investisiya fondu yaradıb. Alaköldəki layihə bu fond çərçivəsində həyata keçirilən ilk layihələrdən biri ola bilər. Eyni zamanda Azərbaycandan əlavə investisiyaların cəlb olunması nəzərdə tutulur”, – deyə Alim Bayel bildirib.
“Qazaxıstan və Azərbaycan qardaş ölkələrdir, bizi ortaq tarix və mənəvi köklər birləşdirir. Sizin səfərinizə və məhz bizim bölgədə turizm kompleksi yaratmaq təşəbbüsünüzə sevinirik. Hazırda Alaköl turizm zonasının baş planı hazırlanır. Tikinti üçün torpaq sahəsi ayırmağa hazırıq. Akimat lazımi dəstəyi göstərəcək”, – deyə Berik Uali vurğulayıb.
Qazaxıstan-Azərbaycan birgə investisiyaları hesabına ilboyu fəaliyyət göstərəcək, eyni anda 800 nəfəri qəbul edə biləcək turizm obyektinin tikintisi planlaşdırılır. Layihənin dəyəri 20 milyon dollar təşkil edir. Kompleks istifadəyə verildikdən sonra 200-ə yaxın yeni iş yeri yaradılacaq. Layihə regionun turizm cəlbediciliyini artırmağa, yerli büdcəyə vergi gəlirlərini yüksəltməyə və tibblə istirahətin qovşağında yeni klaster formalaşdırmağa imkan verəcək.
Daha sonra nümayəndə heyəti Alaköl gölünü ziyarət edərək tədqiqat işləri aparıb. Makançi rayonunun Akimi və Abay vilayətinin turizm idarəsinin rəhbəri qonaqları regionun infrastruktur inkişaf planları ilə tanış ediblər. Alim Bayel bildirib ki, Alaköldəki layihə Qazaxıstan və Azərbaycanın turizm sahəsində əməkdaşlığında mühüm addım olacaq.

https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_43079930c2e4b036018bd97dc_o.jpg
Посол Казахстана в Азербайджане Алим Байель вместе с казахско-азербайджанской делегацией находится с рабочим визитом в Абайской области. В Семее Посол встретился с Акимом области Бериком Уали. Во встрече приняли участие заместитель сопредседателя Казахско-азербайджанского делового совета Аслан Кунияров, а также представители Азербайджанского инвестиционного холдинга и Азербайджанской инвестиционной компании.
Делегация во главе с Послом А. Байелем представила инвестиционный проект строительства санаторно-курортного комплекса на побережье Алаколя.
«Сегодня Казахстан и Азербайджан вышли на новый уровень союзнических отношений. Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев в прошлом году трижды посещал Азербайджан. Глава государства поставил перед нами конкретную задачу по развитию экономического сотрудничества и реализации совместных проектов в сферах промышленности и туризма. В 2024 году мы создали совместный инвестиционный фонд Казахстана и Азербайджана. Проект на Алаколе может стать одним из первых в рамках работы этого фонда. Также будут привлечены дополнительные инвестиции из Азербайджана», – отметил Алим Байель.
«Казахстан и Азербайджан – братские страны, нас объединяет общая история и духовные корни. Мы рады вашему визиту и инициативе по созданию туристического комплекса именно в нашей области. В настоящее время разрабатывается генеральный план туристической зоны Алаколь. Мы готовы выделить участок для строительства. Акимат окажет необходимую поддержку», – подчеркнул Берик Уали.
За счет совместных азербайджано-казахских инвестиций планируется построить круглогодичный туристический объект, рассчитанный на одновременный прием до 800 человек. Объем инвестиций составит 20 миллионов долларов. С вводом комплекса в эксплуатацию будет создано около 200 новых рабочих мест. Проект позволит повысить туристическую привлекательность региона, увеличить налоговые поступления в местный бюджет и сформировать новый кластер на стыке медицины и отдыха.
Далее делегация посетила озеро Алаколь, где провела исследовательские работы. Аким Маканчинского района и руководитель управления туризма области Абай ознакомили гостей с планами инфраструктурного развития региона. Алим Байель подчеркнул, что проект на Алаколе станет важным шагом в кооперации Казахстана и Азербайджана в сфере туризма.