https://innews.az/uploads/news/2022-02/_innews_5d7f81ac653fe9016b1f4b2a9_o.jpg
ABŞ-ın Florida ştatının Hallandeyl Biç şəhərinin meri Coy Kuper Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümü ilə əlaqədar bəyannamə imzalayıb.
Azərbaycan icmasına ünvanlanmış bəyannamədə deyilir ki, 1988-ci ildə Ermənistanın Azərbaycana qarşı başladığı hərbi təcavüz və etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində erməni silahlı birləşmələri sovet ordusunun 366-cı motoatıcı alayının köməyi ilə 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Xocalıya hücum ediblər və dinc əhaliyə qarşı dəhşətli qətliam törədiblər. Nəticədə 613 nəfər, o cümlədən 106 qadın, 63 uşaq, 70 qoca erməni hərbçiləri tərəfindən qətlə yetirilib. Bəzi ekspertlər Xocalı faciəsini “Azərbaycan Srebrenitsası” adlandırırlar.
Nəzərə çatdırılıb ki, 1993-cü ildə BMT Təhlükəsizlik Şurası Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələri qəbul edib. Azərbaycanın suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün BMT Baş Assambleyası, Avropa Parlamenti, AŞPA, ATƏT, ABŞ Dövlət Departamenti və Ağ Ev tərəfindən dəstəkləndiyi xüsusi vurğulanıb.
Coy Kuper bəyannaməni Floridada fəaliyyət göstərən Azərbaycan diaspor təşkilatının nümayəndələrinə təqdim edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-02/_innews_5d7f81ac653fe9016b1f4b2a9_o.jpg
Mayor of Hallandale Beach City, Florida Joy Cooper has signed a Proclamation on the 30th anniversary of the Khojaly Genocide.
The Proclamation addressed to the Azerbaijani community says: “As a result of the military attacks and ethnic cleansing policy that started in 1988, Armenian armed unities with the support of 366th Motor Rifle Regiment committed a massacre in the town of Khojaly against civilians over the night from February 25 to 26, in 1992”. As a result of the massacre, 613 people including 106 women, 63 children and 70 elderly people were killed by the Armenians militants. Some experts call the Khojaly tragedy "Azerbaijan's Srebrenica".
The document also states that in 1993, the UN Security Council adopted Resolutions 822, 853, 874 and 884, that demanded the immediate and unconditional withdrawal of the Armenian armed forces from the occupied territories of Azerbaijan. Proclamation stresses that the UN General Assembly, the European Parliament, PACE, the OSCE, the US State Department and the White House have always supported Azerbaijan's sovereignty and territorial integrity.
Joy Cooper presented the Proclamation to representatives of the Azerbaijani Diaspora organization in Florida.