https://innews.az/uploads/news/2022-02/_innews_5d7f81ac653fe9016b1f4b2a9_o.jpg
ABŞ-ın Florida ştatının Hallandeyl Biç şəhərinin meri Coy Kuper Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümü ilə əlaqədar bəyannamə imzalayıb.
Azərbaycan icmasına ünvanlanmış bəyannamədə deyilir ki, 1988-ci ildə Ermənistanın Azərbaycana qarşı başladığı hərbi təcavüz və etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində erməni silahlı birləşmələri sovet ordusunun 366-cı motoatıcı alayının köməyi ilə 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Xocalıya hücum ediblər və dinc əhaliyə qarşı dəhşətli qətliam törədiblər. Nəticədə 613 nəfər, o cümlədən 106 qadın, 63 uşaq, 70 qoca erməni hərbçiləri tərəfindən qətlə yetirilib. Bəzi ekspertlər Xocalı faciəsini “Azərbaycan Srebrenitsası” adlandırırlar.
Nəzərə çatdırılıb ki, 1993-cü ildə BMT Təhlükəsizlik Şurası Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələri qəbul edib. Azərbaycanın suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün BMT Baş Assambleyası, Avropa Parlamenti, AŞPA, ATƏT, ABŞ Dövlət Departamenti və Ağ Ev tərəfindən dəstəkləndiyi xüsusi vurğulanıb.
Coy Kuper bəyannaməni Floridada fəaliyyət göstərən Azərbaycan diaspor təşkilatının nümayəndələrinə təqdim edib.

https://innews.az/uploads/news/2022-02/_innews_5d7f81ac653fe9016b1f4b2a9_o.jpg
Мэр города Холландейл-Бич американского штата Флорида Джой Купер подписала декларацию, связанную с 30-й годовщиной Ходжалинского геноцида.
В декларации, адресованной азербайджанской общине, говорится, что в результате политики военной агрессии и этнической чистки, начатой Aрменией против Азербайджана в 1988 году, армянские вооруженные формирования при поддержке 366-го мотострелкового полка советской армии в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года совершили нападение на Ходжалы и учинили чудовищную расправу над мирным населением. В результате армянскими военнослужащими были убиты 613 человек, в том числе 106 женщин, 63 ребенка, 70 стариков. Некоторые эксперты называют Ходжалинскую трагедию “Aзербайджанской Сребреницей”.
Отмечается, что в 1993 году Совет Безопасности ООН принял резолюции номер 822, 853, 874 и 884, требующие незамедлительного и безоговорочного вывода армянских вооруженных сил с оккупированных территорий Азербайджана. Особо подчеркивается, что суверенитет и территориальную целостность Азербайджана поддержали Генеральная Ассамблея ООН, Европейский парламент, ПАСЕ, ОБСЕ, Государственный департамент США и Белый Дом.
Джой Купер вручила декларацию представителям действующей во Флориде азербайджанской диаспорской организации.