https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_614991cb0710d475534d2b981_o.jpg
Qırmızı Ürəklər Fondu və Kapital Bank-ın təşəbbüsü, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin tərəfdaşlığı ilə keçirilən “Sıfır Tullantı” Həmrəylik Marafonu bu dəfə Lənkəranda baş tutub. Layihə 12 avqust – Xəzər Dənizinin Ətraf Mühitinin Mühafizəsi Gününə həsr edilib.
Aksiya çərçivəsində Xəzər dənizinin sahil zolağında genişmiqyaslı təmizlik işləri aparılıb və ümumilikdə 768 kiloqram məişət tullantısı toplanılaraq aidiyyatı üzrə təhvil verilib. Aksiyaya Kapital Bank-ın Lənkəran-Astara iqtisadi rayonunu əhatə edən filiallarının əməkdaşları, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin nümayəndələri və könüllülər qoşulub.
Marafonun əsas məqsədi cəmiyyətdə ətraf mühitin qorunmasının vacibliyini təbliğ etmək, həmçinin sahilyanı bölgələrin ekoloji vəziyyətinə diqqət çəkməkdir.
Tədbir zamanı açılış nitqi ilə çıxış edən Qırmızı Ürəklər Fondunun prezidenti Yusif Poladov bildirib ki Xəzər dənizi xalqımızın ən dəyərli təbii sərvətlərindən biridir və onun qorunması hər birimizin mənəvi borcudur. “Sıfır Tullantı Həmrəylik Marafonu yalnız təmizlik aksiyası olmaqla məhdudlaşmır. Bu layihə cəmiyyətdə ekoloji məsuliyyət və təbiətə qayğı mədəniyyətinin formalaşmasına xidmət edən genişmiqyaslı ictimai hərəkatdır. Məqsədimiz təbiətə sahib çıxmaq və gələcək nəsillərə daha sağlam ekoloji mühit bəxş etməkdir”.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_614991cb0710d475534d2b981_o.jpg
Initiated by the Red Hearts Foundation and Kapital Bank, in partnership with the Ministry of Ecology and Natural Resources, the “Zero Waste” solidarity marathon took place in Lankaran. The marathon was dedicated to August 12 – Caspian Sea Day.
As part of the campaign, a large-scale cleanup of the Caspian Sea coastal area was organized. In total, 768 kilograms of household waste were collected and handed over to the relevant authorities. Employees from Kapital Bank branches covering the Lankaran-Astara economic region, representatives of the Ministry of Ecology and Natural Resources, and volunteers took part in the cleanup.
The main goal of the marathon is to promote the importance of environmental protection in society and to draw attention to the ecological condition of the coastal areas.
During the event, Yusif Poladov, President of the Red Hearts Foundation, delivered a welcoming speech. He emphasized that the Caspian Sea is one of the most valuable natural resources of our people and its preservation is our moral duty. “The “Zero Waste” marathon is not limited to cleanup efforts alone. It is a large-scale public movement aimed at fostering a culture of environmental responsibility and care for nature. Our goal is to protect the environment and ensure a healthier ecology for future generations” he emphasized.