https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_428ecc8b39c7e0a7a5e06fcf0_o.jpg
Qafqaz regionunun ilk tam inteqrasiyalı rəqəmsal ekosistemi olan Bir ekosistemi Şimali Amerikanın ən böyük süni intellekt sənaye tədbiri olan “Ai4 2025” konfransında təmsil olunub.
Tədbirdə ekosistemi PAŞA Holding-in Baş data inzibatçısı Valeh Nəbiyev, Bir Ekosistemin İnkişafı Departamentinin rəhbəri Mehdi Aslanov, eyni zamanda bankın Data menecment ofisinin lideri Seymur Şabanlı və Bir Ekosistem Analitikası Departamentinin rəhbəri Şəhriyar Məmmədlidən ibarət nümayəndə heyəti təmsil edib.
2018-ci ildən etibarən keçirilən konfrans bu il Las Veqas şəhərində baş tutub. 85 ölkədən 8000-dən çox iştirakçının qatıldığı tədbir “Süni intellektin biznesdə tətbiqləri, etik tərəfləri və gələcək inkişaf perspektivləri” mövzusuna həsr olunub. Proqram çərçivəsində məlumatların idarə olunması, həmçinin təhsil, maliyyə, səhiyyə və dövlət sektorunda süni intellektin istifadəsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
Konfransda “Süni intellekt dövründə məlumatların idarə olunması” mövzusunda çıxış edən Valeh Nəbiyev Bir ekosistemin bu istiqamətdəki yanaşması və təcrübəsi barədə məlumat verib. “Bir ekosistemi süni intellektin tətbiqi sahəsində unikal təcrübəyə sahibdir. Bunun üçün bizim strategiyamız, peşəkar komandamız var. Ekosistem özündə böyük təcrübəyə malik ölkənin qabaqcıl şirkətlərini əhatə edir. Hazırda bizim fəaliyyətimiz ayrı-ayrı layihələrlə yanaşı miqyaslana bilən AI transformasiyasına yönəlib. Strategiyamız rəhbər heyətdən başalayaraq vizion və vahid qaydaları, həmçinin komandaların çevik innovasiyasını özündə birləşdirir. Biz məlumatların idarə olunmasını risklərə nəzarət aləti kimi deyil, süni intellektin sürətlə və etibarlı tətbiqi üçün əsas körpü kimi görürük. Bu yanaşma ekosistemdə AI layihələrinin – müştəri xidmətlərinin avtomatlaşdırılmasından əməliyyat səmərəliliyinin artırılmasına qədər – davamlı və təhlükəsiz inkişafını təmin edir”.
Süni intellekt sahəsində dünyanın nüfuzlu tədbirlərindən biri olan konfrans, həmçinin ekosistemin nümayəndə heyətinə beynəlxalq istiqamətdə yeni tanışlıqlar, təcrübə mübadiləsi və əməkdaşlıq imkanları da qazandırıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_428ecc8b39c7e0a7a5e06fcf0_o.jpg
The first fully integrated digital ecosystem in the Caucasus region, Bir Ecosystem, was showcased at “Ai4 2025”, the largest industry conference on artificial intelligence in North America.
The ecosystem was represented at the event by a delegation comprising Chief Data Officer of PASHA Holding Valeh Nabiyev, Head of the Bir Ecosystem Development department Mehdi Aslanov, Head of the Bank’s Data Management Office Seymur Shabanli, and Head of the Bir Ecosystem Analytics department Shahriyar Mammadli.
Held annually since 2018, the conference took place this year in Las Vegas, bringing together more than 8,000 participants from 85 countries. The event focused on “Applications of artificial intelligence in business, ethical considerations, and future development prospects”. The program featured discussions on data management as well as the use of artificial intelligence in education, finance, healthcare, and the public sector.
Speaking at the conference on the topic “Data management in the age of artificial intelligence”, Valeh Nabiyev presented Bir Ecosystem’s approach and expertise in this field: “Bir Ecosystem possesses unique expertise in applying artificial intelligence. For this, we have both a strategy and a professional team. The ecosystem brings together the country’s leading companies with strong competencies. At present, our efforts are focused not only on individual projects but also on scalable AI transformation. Our strategy covers everything from the executive team to a unified vision and common principles, and it also encourages agile innovation within teams. We view data management not as a tool for risk control, but as a key bridge for the rapid and reliable implementation of artificial intelligence. This approach ensures the sustainable and secure development of AI projects within the ecosystem, ranging from customer service automation to enhanced operational efficiency.”
As one of the most prestigious global events in the field of artificial intelligence, the conference also provided the Bir Ecosystem delegation with valuable opportunities to establish international contacts, exchange experience, and expand cooperation.