https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_680a91cd648ba07173cadfe78_o.jpg
“Bakı şəhərində və ətraf ərazilərdə nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsinə dair 2025–2030-cu illər üçün Dövlət Proqramı”nın təsdiq edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 30 yanvar 2025-ci il tarixli, 456 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Dövlət Proqramının həyata keçirilməsinə dair Tədbirlər Planı”nın icrası çərçivəsində Xırdalan şəhərinin M-1 Bakı−Quba Rusiya Federasiyası ilə dövlət sərhədi və M-4 Bakı−Şamaxı−Yevlax avtomobil yolları ilə əlaqələndirməsini təmin etmək məqsədilə Xırdalan–Güzdək sahəsində dəmiryol xətlərinin altından yeni avtomobil yolu keçidinin inşasına başlanacaq. Bu səbəbdən “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin (ADY) Xırdalan–Sumqayıt–Xırdalan xətti üzrə sərnişin qatarlarının fəaliyyəti müvəqqəti olaraq dayandırılacaq, qatarlar Bakı–Biləcəri–Xırdalan–Bakı xətti ilə hərəkət edəcək.
Bununla əlaqədar olaraq, sərnişin tələbatını təmin etmək məqsədilə Abşeron dairəvi dəmir yolu marşrutu üzrə hərəkət edən qatarlar 15 sentyabr 2025-ci il tarixindən yenilənmiş hərəkət cədvəli ilə xidmət göstərəcək.
Yeni hərəkət cədvəlinə əsasən, iş günləri Abşeron dairəvi marşrutu üzrə reyslərin sayı 92 reysdən 104 reysə çatdırılacaq. Belə ki, Bakı–Xırdalan və Xırdalan–Bakı xətləri üzrə reyslərin sayı iş günləri 36-dan 40-a, Bakı–Pirşağı–Sumqayıt–Bakı marşrutu üzrə isə 56-dan 64-ə artırılacaq.
Bakı–Xırdalan və Xırdalan–Bakı xətləri üzrə reyslərin sayı qeyri-iş günləri isə 16-dan 22-yə çatdırılacaq, Bakı–Pirşağı–Sumqayıt–Bakı xətti üzrə 34 reys yerinə yetiriləcək.
Bu dəyişikliklər həm də sərnişinlər üçün əlavə imkanlar yaradır. Belə ki, Xırdalan və Biləcəri sakinləri üçün Bakı–Xırdalan–Bakı xətti üzrə əlavə reyslərin təşkil olunması sərnişinlərin bu istiqamətdə gündəlik gediş-gəlişini asanlaşdıracaq. Eyni zamanda, Bakı–Pirşağı–Sumqayıt–Bakı xətti üzrə reyslərin artırılması sərnişinlər üçün daha çox rahatlıq və seçim imkanı yaradacaq.
Ümumilikdə bu dəyişikliklərin sərnişin daşımalarında 10%-lik artıma səbəb olacağı gözlənilir.
Sərnişin daşımalarında etibarlı daşıyıcı olan ADY tərəfindən Abşeron dairəvi dəmiryol xəttində infrastrukturun sağlamlaşdırılması və hərəkətin təhlükəsizliyinin davamlı təmin edilməsi məqsədilə Bakı–Keşlə sahəsində “Bağırov körpüsü” kimi tanınan ərazidə əsaslı təmir işləri aparılıb. Təmir işləri çərçivəsində hidroizolyasiya işləri görülüb, drenaj boruları quraşdırılıb, mühafizə qatı yenilənib, həmçinin avtomobil yolunda asfalt qatı yenilənib, yeni bordürlər qoyulub ki, bu da infrastrukturun dayanıqlılığını daha da möhkəmləndirilib.
Xidmət sahələrində davamlı olaraq aparılan yenidənqurma və təmir işləri sərnişinlərin mənzil başına təhlükəsiz və rahat çatdırılmasına xidmət edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_680a91cd648ba07173cadfe78_o.jpg
В рамках утвержденного главой государства в 2025 году плана мероприятий по осуществлению Госпрограммы по совершенствованию в 2025–2030 годах транспортной инфраструктуры в городе Баку и прилегающих территориях стартует строительство нового автомобильного переезда под железнодорожными путями на участке Хырдалан-Гюздек с целью соединения города Хырдалан с автомобильными дорогами М-1 Баку-Губа-госграница с РФ и М-4 Баку-Шамахы-Евлах.
В связи с этим движение пассажирских поездов ЗАО «Азербайджанские железные дороги» (АЖД) на участке Хырдалан-Сумгаит-Хырдалан будет временно приостановлено, и поезда будут следовать только по линии Баку-Баладжары-Хырдалан-Баку.
В этой связи с целью удовлетворения спроса на пассажироперевозки курсирующие по Абшеронской кольцевой железной дороги поезда с 15 сентября 2025 года будут следовать по обновленному расписанию.
Согласно новому расписанию, в рабочие дни число рейсов по Абшеронской кольцевой линии будет увеличено с 92 до 104. Так, число рейсов по маршруту Баку-Хырдалан и Хырдалан-Баку в рабочие дни увеличится с 36 до 40, а по маршруту Баку-Пиршаги-Сумгаит-Баку – с 56 до 64.
В нерабочие дни число рейсов по линии Баку-Хырдалан и Хырдалан-Баку увеличится с 16 до 22, а на маршруте Баку-Пиршаги-Сумгаит-Баку – до 34.
Эти изменения также дают пассажирам дополнительные возможности. Так, запуск дополнительных рейсов по линии Баку-Хырдалан-Баку облегчит жителям Хырдалана и Баладжары их ежедневные поездки в этом направлении. В то же время, увеличение числа рейсов по линии Баку-Пиршаги-Сумгаит-Баку даст пассажирам больше комфорта и возможностей выбора.
В целом, ожидается, что эти изменения приведут к 10-процентному росту пассажирских перевозок.
В целях оздоровления инфраструктуры и устойчивого обеспечения безопасности движения на Абшеронской кольцевой железнодорожной линии АЖД осуществила капитальный ремонт на участке Баку-Кешля в районе, известном как «Мост Багирова». В рамках ремонтных работ были выполнены гидроизоляционные работы, установлены дренажные трубы, обновлен защитный слой, а также обновлен асфальт на автомобильной дороге и установлены новые бордюры.
Регулярно осуществляемые компанией работы по реконструкции и ремонту служат делу организации безопасных и комфортных пассажирских перевозок.