https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_9388fa9f102e2ea327fd7df99_o.jpg
Ölkənin ilk rəqəmsal bankçılıq platforması və milyonlarla insanın gündəlik həyatının ayrılmaz hissəsinə çevrilən Birbank, ölkədə maliyyə inklüzivliyi sahəsində tarixi əhəmiyyət kəsb edən yeniliyə imza atdı. Beynəlxalq Jest Dilləri Günündə Azərbaycanın bank sektorunda ilk dəfə olaraq, eşitmə və nitq məhdudiyyətli müştərilər üçün “İşarət dili ilə videozəng xidməti” Birbank mobil tətbiqində istifadəyə verildi.
Bu yenilik 3 milyondan çox istifadəçisi olan platformanın eşitmə və nitq məhdudiyyətli müştəriləri üçün mövcud olan ən fundamental baryerlərdən birini aradan qaldırması deməkdir. Birbank bu təşəbbüslə bank xidmətini hər kəs üçün əlçatan etməklə yanaşı, həm də maliyyə azadlığını fundamental bir haqqa çevirməklə öz liderliyini və sosial məsuliyyətini təsdiqləyir. Artıq on minlərlə vətəndaş üçün bankçılıq əməliyyatları üçüncü tərəfin köməyindən asılı, mürəkkəb bir proses olmaqdan çıxaraq, öz ana dilində qurduğu sərbəst və birbaşa ünsiyyətə çevrilir.
Bunun üçün eşitmə və nitq məhdudiyyətli müştərilər Birbank mobil tətbiqindəki xüsusi bölməyə daxil olmaqla, tam məxfi və təhlükəsiz videozəng vasitəsilə bank filialına getmədən və ya yazılı ünsiyyətin yaratdığı məhdudiyyətlərlə üzləşmədən sürətli və effektiv xidmət alacaqlar. Birbaşa və maneəsiz ünsiyyət kanalı vasitəsilə müştərilər həftəiçi hər gün saat 09:00-18:00 aralığında bank xidmətləri haqqında məlumat ala, təklif və narahatlıqlarını bölüşə bilərlər. Xüsusilə qeyd etmək lazımdır ki, bu xidməti göstərən əməkdaşlar müştərilərlə peşəkar və sərbəst ünsiyyət qurmaq məqsədilə 3 ay davam edən intensiv işarət dili təlimlərindən keçiblər. Bu müddətdə bankın işarət dilini könüllü olaraq öyrənmək istəyən əməkdaşlarına peşəkar mütəxəssislər tərəfindən 72 saat təlim keçirilib.
Kapital Bank-ın İdarə Heyətinin sədri, Baş İcraçı direktor Fərid Hüseynov bu mühüm hadisə ilə bağlı öz sosial media hesabından fikirlərini bölüşüb: “Bu gün biz texnologiyanın gücünü insan amili ilə birləşdirərək eşitmə və nitq məhdudiyyətli müştərilərimiz üçün mövcud olan ən böyük maneələrdən birini aradan qaldırdıq. Azərbaycanda ilk dəfə “İşarət dili ilə videozəng xidməti” Birbank mobil tədbiqi vasitəsilə istifadəyə verildi. Biz bu təşəbbüslə təkcə bank sektorunda deyil, bütün ölkədə inklüziv xidmət mədəniyyətinin inkişafına təkan verəcəyimizə və digər qurumları bu yolda bizə qoşulmağa ruhlandıracağımıza ümid edirik”.
Videonu izləmək üçün link: www.b-b.az/bbss
Daim ən son rəqəmsal yeniliklər və bank məhsulları təqdim edən Kapital Bank-ın əmtəə nişanı olan Birbank, 3 milyondan çox aktiv istifadəçisi olan mobil tətbiqi, 121 filial və 52 şöbədən ibarət Azərbaycanda ən böyük filial şəbəkəsi ilə müştərilərinin xidmətindədir. Bank 2025-ci ilədək ölkənin birinci bankı Kapital Bank adı altında müştərilərinə xidmət göstərib və PAŞA Holding-ə daxildir. Kapital Bank isə hazırda maliyyə institutu olaraq fəaliyyətini davam etdirir. Bankın məhsul və xidmətləri barədə daha ətraflı məlumat almaq üçün https://birbank.az/ saytına, 196 Sorğu Mərkəzinə və ya Bankın müxtəlif sosial şəbəkələrdə olan səhifələrinə müraciət edə bilərsiniz.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_9388fa9f102e2ea327fd7df99_o.jpg
In a landmark move for financial inclusion in Azerbaijan, Birbank, the country’s first digital bank serving millions, today launched the country's first-ever “Sign language video call” service. This pioneering feature, now available in the Birbank app, is designed to break down critical communication barriers for customers who are deaf or have speech impairments, providing them with direct and seamless access to banking services. On International Sign Languages Day, for the first time in Azerbaijan’s banking sector, Birbank launched the “Sign language video call” service in its mobile app for customers with hearing and speech impairments.
This innovation means that a platform with over 3 million users is removing one of the most fundamental barriers for its customers with hearing and speech impairments. With this initiative, Birank is not just making banking services accessible; it is also confirming its leadership and social responsibility by turning financial freedom into a fundamental right for everyone. For tens of thousands of citizens, banking will no longer be a complex process that depends on the help of a third party, but will instead become a free and direct conversation in their own native language
Customers with hearing and speech impairments will be able to get fast and effective service by entering the special section in the Birbank mobile app, through a fully confidential and secure video call, without needing to visit a bank branch or face the limits of written communication. Through a direct and unobstructed communication channel, clients can, on weekdays from 09:00 to 18:00, receive information about banking services and share their suggestions and questions. It is important to note that the employees who provide this service have completed a 3 months (72 hours) intensive sign language training course to ensure they can communicate professionally and fluently with customers.
Farid Huseynov, CEO and Chairman of the Board, at Kapital Bank, commented on this significant milestone: “Today, by uniting the power of technology with the human factor, we have removed one of the greatest barriers for our customers with hearing and speech impairments. It is a great source of pride to launch Azerbaijan's first ‘Sign Language Video Call Service’ through the Birbank app. With this initiative, we hope to not only advance the culture of inclusive service in the banking sector but across the entire country, and to inspire other institutions to join us on this path.”
Link to watch the video: www.b-b.az/bbss
Birbank, the trademark of Kapital Bank and a provider of the latest digital innovations and banking products, serves its customers through a mobile application with more than 3 million active users, as well as the largest branch network in Azerbaijan, consisting of 121 branches and 52 service offices. Until 2025, the bank operated under the name Kapital Bank, the country’s first bank and it’s a part of PASHA Holding. Kapital Bank continues its activities as a financial institution. For more information about the bank’s products and services, you can visit https://birbank.az/, call the 196 Information Center, or reach out through the bank’s various social media pages.