https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_9388fa9f102e2ea327fd7df99_o.jpg
Ölkənin ilk rəqəmsal bankçılıq platforması və milyonlarla insanın gündəlik həyatının ayrılmaz hissəsinə çevrilən Birbank, ölkədə maliyyə inklüzivliyi sahəsində tarixi əhəmiyyət kəsb edən yeniliyə imza atdı. Beynəlxalq Jest Dilləri Günündə Azərbaycanın bank sektorunda ilk dəfə olaraq, eşitmə və nitq məhdudiyyətli müştərilər üçün “İşarət dili ilə videozəng xidməti” Birbank mobil tətbiqində istifadəyə verildi.
Bu yenilik 3 milyondan çox istifadəçisi olan platformanın eşitmə və nitq məhdudiyyətli müştəriləri üçün mövcud olan ən fundamental baryerlərdən birini aradan qaldırması deməkdir. Birbank bu təşəbbüslə bank xidmətini hər kəs üçün əlçatan etməklə yanaşı, həm də maliyyə azadlığını fundamental bir haqqa çevirməklə öz liderliyini və sosial məsuliyyətini təsdiqləyir. Artıq on minlərlə vətəndaş üçün bankçılıq əməliyyatları üçüncü tərəfin köməyindən asılı, mürəkkəb bir proses olmaqdan çıxaraq, öz ana dilində qurduğu sərbəst və birbaşa ünsiyyətə çevrilir.
Bunun üçün eşitmə və nitq məhdudiyyətli müştərilər Birbank mobil tətbiqindəki xüsusi bölməyə daxil olmaqla, tam məxfi və təhlükəsiz videozəng vasitəsilə bank filialına getmədən və ya yazılı ünsiyyətin yaratdığı məhdudiyyətlərlə üzləşmədən sürətli və effektiv xidmət alacaqlar. Birbaşa və maneəsiz ünsiyyət kanalı vasitəsilə müştərilər həftəiçi hər gün saat 09:00-18:00 aralığında bank xidmətləri haqqında məlumat ala, təklif və narahatlıqlarını bölüşə bilərlər. Xüsusilə qeyd etmək lazımdır ki, bu xidməti göstərən əməkdaşlar müştərilərlə peşəkar və sərbəst ünsiyyət qurmaq məqsədilə 3 ay davam edən intensiv işarət dili təlimlərindən keçiblər. Bu müddətdə bankın işarət dilini könüllü olaraq öyrənmək istəyən əməkdaşlarına peşəkar mütəxəssislər tərəfindən 72 saat təlim keçirilib.
Kapital Bank-ın İdarə Heyətinin sədri, Baş İcraçı direktor Fərid Hüseynov bu mühüm hadisə ilə bağlı öz sosial media hesabından fikirlərini bölüşüb: “Bu gün biz texnologiyanın gücünü insan amili ilə birləşdirərək eşitmə və nitq məhdudiyyətli müştərilərimiz üçün mövcud olan ən böyük maneələrdən birini aradan qaldırdıq. Azərbaycanda ilk dəfə “İşarət dili ilə videozəng xidməti” Birbank mobil tədbiqi vasitəsilə istifadəyə verildi. Biz bu təşəbbüslə təkcə bank sektorunda deyil, bütün ölkədə inklüziv xidmət mədəniyyətinin inkişafına təkan verəcəyimizə və digər qurumları bu yolda bizə qoşulmağa ruhlandıracağımıza ümid edirik”.
Videonu izləmək üçün link: www.b-b.az/bbss
Daim ən son rəqəmsal yeniliklər və bank məhsulları təqdim edən Kapital Bank-ın əmtəə nişanı olan Birbank, 3 milyondan çox aktiv istifadəçisi olan mobil tətbiqi, 121 filial və 52 şöbədən ibarət Azərbaycanda ən böyük filial şəbəkəsi ilə müştərilərinin xidmətindədir. Bank 2025-ci ilədək ölkənin birinci bankı Kapital Bank adı altında müştərilərinə xidmət göstərib və PAŞA Holding-ə daxildir. Kapital Bank isə hazırda maliyyə institutu olaraq fəaliyyətini davam etdirir. Bankın məhsul və xidmətləri barədə daha ətraflı məlumat almaq üçün https://birbank.az/ saytına, 196 Sorğu Mərkəzinə və ya Bankın müxtəlif sosial şəbəkələrdə olan səhifələrinə müraciət edə bilərsiniz.

https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_9388fa9f102e2ea327fd7df99_o.jpg
Первая в стране цифровая банковская платформа Birbank, которая стала неотъемлемой частью повседневной жизни миллионов людей, реализовала новшество, имеющее историческое значение для финансовой инклюзии в Азербайджане. В Международный день жестовых языков в Азербайджане впервые в банковском секторе был запущен сервис «Видеозвонок на жестовом языке» в мобильном приложении Birbank для клиентов с нарушениями слуха и речи.
Это нововведение устраняет один из наиболее фундаментальных барьеров для клиентов с нарушениями слуха и речи и делает платформу с более чем тремя миллионами пользователей по-настоящему доступной для всех. Тем самым Birbank подтверждает свое лидерство и социальную ответственность, превращая финансовую свободу в неотъемлемое право каждого. Теперь для десятков тысяч граждан банковские операции перестают быть сложным процессом, зависящим от помощи третьих лиц, и становятся свободным и прямым общением на родном языке.
Для получения услуги клиентам с нарушениями слуха и речи достаточно зайти в специальный раздел мобильного приложения Birbank и совершить конфиденцированный и безопасный видеозвонок. Через прямой и беспрепятственный канал связи клиенты могут в будние дни с 09:00 до 18:00 получать информацию о банковских услугах, а также делиться своими предложениями и вопросами. Особо стоит отметить, что сотрудники, предоставляющие эту услугу, прошли трехмесячное интенсивное обучение жестовому языку для профессионального и свободного общения с клиентами. В этот период также были организованы 72-часовые курсы по изучению жестового языка для сотрудников банка, добровольно изъявивших желание пройти обучение у профессиональных специалистов.
Председатель Правления и Главный исполнительный директор Kapital Bank Фарид Гусейнов поделился своими мыслями по этому поводу на своей странице в социальных сетях: «Сегодня мы объединили силу технологий с человеческим фактором и устранили одно из самых серьезных препятствий для наших клиентов с нарушениями слуха и речи. Впервые в Азербайджане сервис «Видеозвонок на жестовом языке» стал доступен в мобильном приложении Birbank. Мы верим, что этой инициативой мы внесем вклад в развитие культуры инклюзивного обслуживания не только в банковской сфере, но и во всей стране, а также вдохновим другие организации присоединиться к нам на этом пути».
Ссылка для просмотра видео: www.b-b.az/bbss
Birbank, являющийся торговой маркой Kapital Bank и постоянно предлагающий новейшие цифровые решения и банковские продукты, обслуживает клиентов через мобильное приложение с более чем 3 миллионами активных пользователей, а также через крупнейшую в Азербайджане сеть из 121 филиала и 52 отделений. До 2025 года банк предоставлял услуги своим клиентам под названием Kapital Bank – первого банка страны и входит в состав PASHA Holding. Kapital Bank продолжает свою деятельность как финансовый институт. Для получения дополнительной информации о продуктах и услугах банка вы можете посетить сайт https://birbank.az/, обратиться в справочный центр 196 или на страницы банка в различных социальных сетях.