https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_bd8478f2b36c31f546ac691a5_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İndoneziyaya işgüzar səfəri çərçivəsində oktyabrın 6-da paytaxt Cakartada Türkiyə Böyük Millət Məclisinin (TBMM) sədri Mustafa Şəntop ilə görüşüb.
TBMM sədri Mustafa Şəntop Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ilə növbəti dəfə görüşməkdən məmnunluğunu ifadə edərək, Ermənistanın təxribatları nəticəsində şəhid olmuş hərbi qulluqçularımızla bağlı başsağlığı verib. Onun sözlərinə görə, Ermənistanın bu təxribatı bir daha regionda daimi sülh və təhlükəsizliyin nə qədər vacib olduğunu göstərdi. Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədri vurğulayıb ki, Ermənistan sülh müqaviləsini imzalamalıdır və sabitlik üçün başqa yol yoxdur.
O, Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində həyata keçirdiyi böyük yenidənqurma və bərpa işlərindən danışaraq, mədəniyyət paytaxtı Şuşanın və bütövlükdə Qarabağın tam bərpası istiqamətində görülən işlərin uğurla davam etdirilməsindən məmnunluğunu bildirib. Mustafa Şəntop Laçının Zabux və Sus kəndlərinin Ana Vətənə qayıtmasına sevindiklərini ifadə edib.
TBMM sədri görüşdə dost və qardaş ölkələrimiz və parlamentlərimiz arasında münasibətlərin yüksək səviyyəsindən bir daha razılığını ifadə edərək, əlaqələrimizin ildən-ilə daha da genişləndiyini qeyd edib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova səmimi görüşə və səsləndirdiyi fikirlərə görə Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədrinə minnətdarlığını ifadə edərək, qeyd edib ki, ölkələrimiz və xalqlarımız arasında mövcud olan sarsılmaz dostluq və qardaşlıq münasibətləri bu gün bütün dövlətlər üçün örnək təşkil edir. O, bu əlaqələrin daha da inkişafında və genişlənməsində iki qardaş ölkələrimizin dövlət başçılarının xüsusi rolunu qeyd edib. Spiker Sahibə Qafarova sentyabrın 15-də Özbəkistanın Səmərqənd şəhərində keçirilən Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv ölkələrin Sammiti çərçivəsində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan arasında görüşü xatırladaraq, qeyd edib ki, bu görüş və ümumilikdə prezidentlərimiz arasında keçirilən çoxsaylı görüşlər qardaşlığımızın daha da möhkəmlənməsinə xidmət edir.
Görüşdə Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, 2023-cü il həm qardaş Türkiyədə, həm də Azərbaycanda tarixi yubileylərlə zəngindir. Qarşıdan gələn ildə Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 ili tamam olur. Həmçinin, 2023-cü il Türkiyə Respublikasının yaranmasının 100-cü ildönümünün qeyd edilməsi ilə əlamətdardır. O, hər iki tarixi hadisə ilə bağlı qardaş ölkələrimizdə geniş tədbirlərin keçirilməsinin planlaşdırıldığını diqqətə çatdırıb.
Parlamentlərimiz arasında münasibətlərin qardaş ölkələrimiz və xalqlarımız arasında əlaqələrin ruhuna və dinamikasına uyğun olaraq inkişaf etdiyini bildirən Milli Məclisin sədri deyib ki, Milli Məclis və TBMM-in parlamentlərarası əməkdaşlığı ikitərəfli, üçtərəfli və çoxtərəfli formatlarda uğurla həyata keçirilir. Beynəlxalq parlamentlərarası qurum və platformalar çərçivəsində uğurlu əməkdaşlığın həyata keçirilməsi, deputatlarımızın qarşılıqlı olaraq ölkələrimizin mövqeyini dəstəkləməsi sarsılmaz dostluq və qardaşlıq münasibətlərimizin yüksək səviyyədə olmasının bariz göstəricisidir.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_bd8478f2b36c31f546ac691a5_o.jpg
A meeting of Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova and Chairman of the Grand National Assembly of Turkiye (GNAT) Mustafa Şentop took place in Jakarta on 6 October in the course of Mrs Gafarova’s current working trip to Indonesia.
Mr Şentop said he was glad of another encounter with Mrs Gafarova before offering his condolences over the deaths of Azerbaijani military in the countering of the provocations unleashed by Armenia. According to Mr Şentop, that Armenian provocation showed once again just how essential it is to attain unfailing peace and stability in the region. The GNAT leader stressed that Armenia had to sign a peace treaty for there was no alternative path to sustainability.
Then, Mr Şentop talked about the extensive restoration and rebuilding work afoot in the liberated territories of Azerbaijan. He mentioned appreciatively the successful progress of the efforts made to achieve a complete revival of Azerbaijan’s cultural capital of Shusha and of Garabagh as a whole. Mr Şentop also said he was glad to know that Lachin Province’s villages of Zabukh and Sus had returned into the embrace of the Motherland.
Mentioning fondly the high standards achieved by the inter-parliamentary relations between our friendly and sibling countries once more, Mr Şentop did not omit to underline the expansion of the relationship from year to year.
Chair of the Milli Majlis thanked the Turkish colleague for the cordial reception and kind words. Sahiba Gafarova said that the inviolable ties of friendship and fraternity of our nations and their countries set a fine example for all the countries nowadays. She emphasised the exceptional inputs of the two countries’ leaders in the advancing relationship, too. The leader of the Milli Majlis recalled the meeting of the presidents of Azerbaijan and Turkiye Ilham Aliyev and Recep Tayyip Erdogan on the margins of the Shanghai Co-operation Organisation’s summit in Samarqand, Uzbekistan on 15 September. That conversation as well as, in general, all the numerous meetings of the two presidents serve to ensure that the unity of the brotherly nations and their states is yet stronger, in the opinion of Mrs Gafarova.
The forthcoming year 2023 is rich in jubilees and remarkable dates, be it in the brotherly Turkiye or Azerbaijan: the centenary of our National Leader, the author of the modern Azerbaijani State, an outstanding politician and statesman Heydar Aliyev in our country and the 100th anniversary of the establishment of the Republic of Turkiye. Many wide-format festivities and events are in the plan in both Azerbaijan and Turkiye in this regard, according to Sahiba Gafarova.
Our inter-parliamentary connexions, too, are advancing in the spirit of the overall bilateral links and to match their growth dynamics; the co-operation between the Milli Majlis and the GNAT is productive, be it bilaterally, trilaterally or multilaterally. The fruitful engagement within international inter-parliamentary entities and upon the relevant platforms as well as the mutual support that our MPs are giving to each other’s states’ stances speak in no uncertain terms of the height the unshakeable bonds of brotherhood and friendship have achieved, Sahiba Gafarova told Mustafa Şentop.