https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_bd8478f2b36c31f546ac691a5_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İndoneziyaya işgüzar səfəri çərçivəsində oktyabrın 6-da paytaxt Cakartada Türkiyə Böyük Millət Məclisinin (TBMM) sədri Mustafa Şəntop ilə görüşüb.
TBMM sədri Mustafa Şəntop Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ilə növbəti dəfə görüşməkdən məmnunluğunu ifadə edərək, Ermənistanın təxribatları nəticəsində şəhid olmuş hərbi qulluqçularımızla bağlı başsağlığı verib. Onun sözlərinə görə, Ermənistanın bu təxribatı bir daha regionda daimi sülh və təhlükəsizliyin nə qədər vacib olduğunu göstərdi. Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədri vurğulayıb ki, Ermənistan sülh müqaviləsini imzalamalıdır və sabitlik üçün başqa yol yoxdur.
O, Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində həyata keçirdiyi böyük yenidənqurma və bərpa işlərindən danışaraq, mədəniyyət paytaxtı Şuşanın və bütövlükdə Qarabağın tam bərpası istiqamətində görülən işlərin uğurla davam etdirilməsindən məmnunluğunu bildirib. Mustafa Şəntop Laçının Zabux və Sus kəndlərinin Ana Vətənə qayıtmasına sevindiklərini ifadə edib.
TBMM sədri görüşdə dost və qardaş ölkələrimiz və parlamentlərimiz arasında münasibətlərin yüksək səviyyəsindən bir daha razılığını ifadə edərək, əlaqələrimizin ildən-ilə daha da genişləndiyini qeyd edib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova səmimi görüşə və səsləndirdiyi fikirlərə görə Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədrinə minnətdarlığını ifadə edərək, qeyd edib ki, ölkələrimiz və xalqlarımız arasında mövcud olan sarsılmaz dostluq və qardaşlıq münasibətləri bu gün bütün dövlətlər üçün örnək təşkil edir. O, bu əlaqələrin daha da inkişafında və genişlənməsində iki qardaş ölkələrimizin dövlət başçılarının xüsusi rolunu qeyd edib. Spiker Sahibə Qafarova sentyabrın 15-də Özbəkistanın Səmərqənd şəhərində keçirilən Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv ölkələrin Sammiti çərçivəsində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan arasında görüşü xatırladaraq, qeyd edib ki, bu görüş və ümumilikdə prezidentlərimiz arasında keçirilən çoxsaylı görüşlər qardaşlığımızın daha da möhkəmlənməsinə xidmət edir.
Görüşdə Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, 2023-cü il həm qardaş Türkiyədə, həm də Azərbaycanda tarixi yubileylərlə zəngindir. Qarşıdan gələn ildə Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 ili tamam olur. Həmçinin, 2023-cü il Türkiyə Respublikasının yaranmasının 100-cü ildönümünün qeyd edilməsi ilə əlamətdardır. O, hər iki tarixi hadisə ilə bağlı qardaş ölkələrimizdə geniş tədbirlərin keçirilməsinin planlaşdırıldığını diqqətə çatdırıb.
Parlamentlərimiz arasında münasibətlərin qardaş ölkələrimiz və xalqlarımız arasında əlaqələrin ruhuna və dinamikasına uyğun olaraq inkişaf etdiyini bildirən Milli Məclisin sədri deyib ki, Milli Məclis və TBMM-in parlamentlərarası əməkdaşlığı ikitərəfli, üçtərəfli və çoxtərəfli formatlarda uğurla həyata keçirilir. Beynəlxalq parlamentlərarası qurum və platformalar çərçivəsində uğurlu əməkdaşlığın həyata keçirilməsi, deputatlarımızın qarşılıqlı olaraq ölkələrimizin mövqeyini dəstəkləməsi sarsılmaz dostluq və qardaşlıq münasibətlərimizin yüksək səviyyədə olmasının bariz göstəricisidir.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_bd8478f2b36c31f546ac691a5_o.jpg
В рамках текущей рабочей поездки в Индонезию председателя Милли Меджлиса Сагибы Гафаровой 6-го октября в Джакарте состоялась её встреча с председателем Великого Национального Собрания Турции (ВНСТ) Мустафой Шентопом.
Г-н Шентоп выразил радость по поводу очередной встречи с г-жой Гафаровой и выразил свои соболезнования в связи с гибелью азербайджанских военнослужащих при отражении организованных Арменией провокаций. По его словам, эта армянская провокация вновь показала, насколько важно добиться постоянных мира и стабильности в регионе. Глава ВНСТ подчеркнул, что Армения должна подписать мирное соглашение, ибо нет иного пути к достижению стабильности.
Далее, г-н Шентоп говорил об обширной восстановительной и созидательной работе на освобождённых территориях Азербайджана. При этом он озвучил удовлетворение успешным ходом усилий по полнейшему возрождению культурной столицы Азербайджана – Шуши и Карабаха в целом. Он также сказал, что рад возвращению в лоно Родины сёл Забух и Сус Лачынского района.
Вновь с удовлетворением отметив высокий уровень межпарламентских отношений между нашими дружескими и братскими государствами, г-н Шентоп также отметил их расширение год от года.
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова поблагодарила г-на Шентопа за сердечный приём и добрые слова, а затем сказала, что нерушимые узы дружбы и братства, связывающие наши народы и их страны, сегодня являются примером для всех стран. Г-жа Гафарова подчеркнула особую роль лидеров двух стран в поступательном развитии этих связей. Была упомянута встреча президентов Азербайджана и Турции, Ильхама Алиева и Реджепа Тайипа Эрдогана, на полях проведённого в Самарканде в Узбекистане 15-го сентября саммита государств Шанхайской Организации Сотрудничества. Эта встреча, как и, в общем, все многочисленные встречи двух президентов служат ещё большему сплочению братских народов и их государств.
Было также отмечено, что предстоящий 2023-й год будет богат на юбилеи и в братской Турции, и в Азербайджане. В следующем году исполняется 100 лет со дня рождения Общенационального лидера, создателя современного азербайджанского государства, выдающегося политика и государственного деятеля Гейдара Алиева, в то время как Турецкая Республика будет отмечать своё собственное столетие. В связи с обеими вековыми годовщинами планируется множество обширных мероприятий и в Азербайджане, и в Турции, сказала Сагиба Гафарова.
Наши межпарламентские связи тоже развиваются в духе двусторонних связей и под стать динамике их роста; сотрудничество Милли Меджлиса с ВНСТ плодотворно в двустороннем, трёхстороннем и многостороннем форматах. Плодотворное взаимодействие в международных межпарламентских структурах и на соответствующих платформах, взаимоподдержка депутатами позиций наших государств – всё это чётко говорит о высоте, которой достигли непоколебимые взаимоотношения братства и дружбы, по словам Сагибы Гафаровой.